W kulturę

Mężczyzna w średnim wieku. Siedzi przodem do obiektywu, wygląda, jakby o czymś myślał lub po prostu pozował do zdjęcia, ponieważ podpiera głowę na dłoni. Ukazany jest od klatki piersiowej w górę. Ma na sobie brązową skórzaną kurtkę, a pod nią białą bluzę z kapturem. Na ręce ma brązowy skórzany zegarek z okrągłą tarczą. Jego twarz jest okrągła, jest łysy, usta są zaciśnięte, a nad ich górną linią widnieje lekki zarost. Pan ma na sobie sportowe, przeciwsłoneczne okulary.

Rozmowa z Markiem Dutkiewiczem: Wypełnić dźwięki słowem

Obraz Szymona Czechowicza „Chrystus ukazuje się apostołom po Zmartwychwstaniu”, namalowany w 1758 roku. Jezus usytuowany jest w środkowej części. Stoi z uniesionymi rękami, prawa jest zgięta, dłoń mieści się na wysokości twarzy, lewa natomiast jest pochylona ku dołowi na wysokości talii. Ma na sobie tylko szatę, widać odkryte łydki i bose stopy. Prawa ręka jest także całkowicie odkryta, widać połowę nagiego torsu od jej strony. Nad jego głową unosi się aureola. Wokół Jezusa stoją jego uczniowie. Po lewej stronie jest ich szczęściu natomiast po prawej pięciu. Dwóch znajdujących się najbliżej, z każdej strony – klęczy. W oddali za Jezusem znajdują się dwie niewyraźne postacie. Najdalej (w tle) widać góry. Akcja rozgrywa się najprawdopodobniej na pustyni.

Geniusz baroku – Szymon Czechowicz i jego dzieła

Pomieszczenie, prawdopodobnie przedpokój, gdzie znajdują się doniczki z kwiatami. Doniczki są ustawione na kilku metalowych regałach w kolorze białym i czarnym. Pomieszczenie urządzone bardzo prosto, minimalistycznie, na środku czarny podest, na którym stoją trzy zielone kwiaty w doniczkach. Ściana pomieszczenia pomalowana jest na trzy różne kolory: od lewej bordowy, dalej łososiowy oraz morski. Na bordowej części ściany wisi małe, okrągłe lustro w delikatnej czarnej ramie. Na środkowej części ściany wisi czarna doniczka, z której zwisa bluszcz.

Design jest wszędzie

Spotkanie osiemnastu osób w czytelni, są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Siedzą w kręgu, niektórzy nieco z tyłu. Spotkanie dotyczy prawdopodobnie konkretnej książki, ponieważ kilka osób trzyma ją w ręce. Wszyscy wydają się skupieni, zadumani. Za nimi znajdują się regały z różnokolorowymi książkami. Z sufitu zwisają lampy, które oświetlają pomieszczenie.

Jedyna taka noc

Prawdopodobnie zaproszenie. Na delikatnym pergaminie widnieje napis, który jest zapisany pochyłą czcionką. Pierwsza od góry linijka jest zbyt niewyraźna by przeczytać, co jest napisane, następnie kolejno jedno pod drugim: „na swój”, „19 maja”, „o godzinie 15”.

Pismo, które stało się sztuką

plakat Ochota Blues Festiwal

Ochota na bluesa

Pokaż więcej