W kulturę

Zdjęcie jest portretem Cleo. Artystka ukazana jest w kadrze ¾. Ubrana jest w bardzo kolorowy, ludowy strój – bluzkę z krótkimi, falbaniastymi rękawami, gruby pas oraz krótką falbaniastą spódniczkę. W stroju przeważają kolory czarny i czerwony, choć pojawia się także zieleń i odcienie niebieskiego. Wzór jest kwiatowy, z czerwonymi lamówkami. Na szyi piosenkarki wisi kilka sznurów ludowych czerwonych korali. Cleo ma mocny makijaż i włosy splecione w wysoki, gruby warkocz. Na głowie przypięła czerwony kwiat, we włosy wplotła wstążki. Stoi w wejściu na werandę drewnianej chaty. Ręce uniosła i rozłożyła, opierając je na dwóch surowych drewnianych kolumnach. Głowę zwraca w lewo i zamyślona patrzy w dal.

Wywiad z Cleo: Słowiańska dusza

Słynna Dama z gronostajem, znana także jako Dama z łasiczką – portret kobiety trzymającej gronostaja. Tło obrazu pokryte jest czarną farbą. Światło pada z prawej strony, oświetlając młodą, piękną kobietę o ciemnych włosach gładko zaczesanych do tyłu i przepasanych na czole cienkim rzemykiem. Dama ma delikatne rysy twarzy, wąskie usta i duże brązowe oczy. Lekko się uśmiecha. Jej sylwetka jest skręcona – ciało zwrócone w lewą stronę, ale głowa odwrócona w prawo. Na szyi zawiesiła długi sznur czarnych korali. Suknia kobiety jest bogata, barwna, ma szerokie, rozcięte rękawy oraz kwadratowy dekolt. Dama trzyma na łonie jasnobrązowego gronostaja. Zwierzę unosi głowę i, tak jak kobieta, patrzy w lewo.

Wielka sztuka w Polsce

Na zdjęciu widzimy fragment postaci młodej kobiety trzymającej w ręku czytnik do e-booków. Sylwetka jest niewyraźna. Kobieta ma bluzkę z krótkim rękawem, krótkie spodenki oraz różowe tenisówki. Na przedramionach widać kolorowe tatuaże, a na przegubach liczne bransoletki. Głowa znajduje się poza kadrem. Ułożenie ciała wskazuje na zrelaksowaną pozycję, nogi są swobodnie wyciągnięte przed siebie. Tło jest rozmyte, jednak kamienne i kute elementy ogrodzenia oraz zieleń wskazują, że kobieta znajduje się na zewnątrz, na tarasie lub balkonie.

Czytaj bezpłatnie, gdzie chcesz!

Zdjęcie przedstawia Czesława Langa. Starszy, uśmiechnięty mężczyzna stoi w wagonie kolejowym na tle drzwi. Ubrany jest w białą koszulę i niebieskie dżinsy. Trzyma zawieszony pionowo na stojaku rower. Prawa dłoń leży na kierownicy lewa podtrzymuje siodełko. Rower jest czarny, z czerwonymi elementami i bidonem.

Wywiad z Czesławem Langiem: Dzień bez samochodu

Kolorowe zdjęcie przedstawia wyścig kolarski. Asfaltową szosą wśród zieleni jedzie liczna grupa kolarzy w kaskach i różnokolorowych ubraniach kolarskich. W oddali widać zielone wzgórze oraz nieliczne drzewa i krzewy. Na pierwszym planie, na trawie przy szosie stoi mężczyzna z dwójką małych dzieci, chłopcem i dziewczynką. Grupa ogląda wyścig i zwrócona jest tyłem do obiektywu. Cała trójka kibiców ma na sobie biało-czerwone ubrania, a mężczyzna trzyma w lewej dłoni polską flagę. Dzieci machają do przejeżdżających zawodników.

77. Tour de Pologne

Zdjęcie przedstawia pisarza Marcina Wrońskiego, autora kryminałów. Mężczyzna znajduje się w centrum fotografii, nieco po lewej stronie. Zwrócony jest ku lewej stornie zdjęcia. Jest to pan w średnim wieku i ma siwe włosy. Ubrany jest w jasną koszulę, rozpięta kurtkę z licznymi kieszeniami, niebieskie dżinsy i brązowe skórzane buty. Patrzy na zegarek, który nosi na przegubie lewej dłoni. Mężczyzna znajduje się na środku utwardzonej drogi. W prawym dolnym rogu fotografii widać fragment trawnika. Za mężczyzną, po drugiej stronie drogi widoczny jest trawnik, zarośla i drzewa. Uwagę przykuwa jaskrawoniebieski zabytkowy samochód, który zajmuje większość kadru. Stoi zaparkowany po środku drogi. Mężczyzna przysiada na środku jego przedniej maski.

Wywiad z Marcinem Wrońskim: Skazany na historię

Pokaż więcej