W kulturę

Zdjęcie wystawy muzealnej, na górze drewaniany sufit belkowany, z którego wiszą metalowe lampy. Na pierwszym planie dwa krosna, z tyłu makaty.

Kraina wątku i osnowy. Zaprasza Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku

Na zdjęciu widać prezentera telewizyjnego, Tomasza Wolnego, stojącego na szczycie góry. Mężczyzna ma czerwony kask, czarne rękawiczki niebieski polar i spodnie. Ręce rozłożył szeroko i uśmiecha się pogodnie. Świeci słońce, ale na skałach widać resztki śniegu. W tle widoczne niebo i inne szczyty górskie.

Rozmowa z Tomaszem Wolnym: Dziennikarstwo to dla mnie misja

Na fotografii uwieczniono grupę młodych, pogodnych ludzi w strojach ludowych. Jest to 13 osób, 7 mężczyzn i 6 kobiet. Młodzi mężczyźni noszą wysokie czarne buty, czarne spodnie i białe koszule ozdobione niebieskim haftem wokół nadgarstków, kołnierza i na przedzie koszuli. Koszule te są przewiązane w pasie długimi krajkami. Dziewczęta mają długie, szerokie, kraciaste spódnice przykryte dużymi białymi fartuchami zdobionymi koronką i haftowanym motywem czerwonych kwiatów. Noszą białe bluzki z bufiastymi rękawami, dekorowane haftowanymi czerwonymi kwiatami. Na szyjach widoczne są potrójne sznury czerwonych korali. Wszystkie mają długie włosy splecione w warkocz tworzący wieniec lub zakryte chustkami. Cała grupa w różnych pozach skupiona jest wokół trzepaka. W tle widać zarośla oraz stary, ceglany mur.

Między Wschodem a Zachodem

Czarno-biała fotografia pokazuje dwie młode uśmiechnięte kobiety w ludowych strojach. Ubrane w kwieciste spódnice i gorsety na białych koszulach oraz chustki na głowach, wieszają kwitnące gałęzie kasztanów w wejściu do drewnianej wiejskiej chaty.

Po co nam tradycja?

Grafika przedstawia 6 dorosłych osób (dwóch mężczyzn i 4 kobiety) trzymających w rękach śpiewniki i śpiewających kolędy (na co wskazują unoszące się nad głowami nutki). Ich ubrania sugerują, że osoby te znajdują się na zewnątrz – mają buty, grube swetry lub kurtki, szaliki i nauszniki. Począwszy od lewej, co druga osoba ma na głowie czapkę Świętego Mikołaja. W tle widoczne są dwie choinki ozdobione światełkami i bombkami.

Nie tylko „Last Christmas”

Akwarela przedstawia miasto wieczorną porą. Niebo jest nieco zachmurzone i zaczyna padać śnieg, ale w oknach wszystkich budynków świecą się światła, co nadaje ilustracji ciepły ton. Budowle ułożone są warstwowo, od najniższych dachów straganów, poprzez znajdujące się wyżej dachy kamienic, Az do widocznych na tle nieba wież i kopuł. Ludzie gromadzą się nie tylko na placu wśród straganów, ale stoją także na dachach.

12 miast Tytusa Brzozowskiego

Pokaż więcej