W relacje

Secesyjny pomnik Fryderyka Chopina w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Odlana w brązie postać kompozytora siedząca pod stylizowaną wierzbą. Pomnik znajduje się na podwyższeniu, z dwóch stron znajdują się schody prowadzące w głąb parku. Przed pomnikiem ujęty jest niewielki kawałek stawu. Za pomnikiem ukazane są ławki i drzewa, których kolor wskazuje na porę jesienną.

Polska śladami Chopina

Jedna z rozet w paryskiej katedrze Notre Dame – okrągłe okno wypełnione witrażem, mieniącym się tysiącem barw. Stanowi aureolę, której centrum pokrywa się z głową sylwetki Maryi z Dzieciątkiem, stojącej w otoczeniu aniołów.

Piękno w szkle zaklęte

Przepięknie, bogato zdobiony talerz w kolorach zieleni, kremowym i złotym – od zewnętrznej strony niebieski, a ku środkowi zielony. Na środku talerza trzy splecione główki herbacianych róż z kilkoma różowymi i zielonymi listkami oraz delikatnymi, drobnymi, białymi kwiatkami dokoła nich.

Kunszt mistrzów porcelany

Jeden z elementów skarbu omawianego w artykule – to fragment złotej korony z XIV wieku, tzw. kwiaton.

Blask królewskich klejnotów

Grupa osób pochyla się nad stołem, na którym rozłożone są złote elementy. Stół pokryty jest czerwonym materiałem, a na nim, na białek podkładce leży rozłożona na płasko złota korona oraz inne, drobne fragmenty Skarbu Tysiąclecia. Zespół badaczy to od lewek: mężczyzna w szarej marynarce i szarej koszuli, w okularach w ciemnej oprawce, kobieta o blond włosach do ramion, z przedziałkiem po prawej stronie (swojej lewej), w białej bluzce i żakiecie w roślinne motywy (trzyma w ręku dużą lupę), dalej mężczyzna w beżowej marynarce i szarej koszuli, siwowłosy, w okularach (trzymający mniejszą lupę). Przed nimi, na pierwszym planie, po prawej stronie kadru nad stołem, stojąc do widza bokiem, pochyla się młody mężczyzna, z bliska przypatrując się rozłożonej na płasko koronie przez małą lupkę. W tle, za badaczami, nieco w cieniu, stoi uśmiechnięta, krótkowłosa kobieta w średnim wieku.

Skarb Tysiąclecia we Wrocławiu

Zdjęcie jest portretem zrobionym na tle zieleni. Ujęcie obejmuje postać od klatki piersiowej. Mężczyzna jest w średnim wieku, ma wysokie czoło i zaczesane do tyłu jasnobrązowe włosy sięgające połowy szyi. Ma krótko przystrzyżone wąsy oraz brodę. Na zaroście widać ślady siwizny. Mężczyzna założył ręce na piersiach. Nosi okulary. Mrużąc oczy patrzy prosto w obiektyw. Ubrany jest w jasną koszulę w prążki.

Felieton: Każdy chciałby kunsztować…

Pokaż więcej