W relacje

Zdjęcie przedstawia fragment zabudowań Klasztoru Karczówka. Na pierwszym planie widoczny jest wąski parkowy chodnik, przecinający przystrzyżony trawnik, na którym po prawej stronie rośnie drzewo. Przy dróżce stoją ławki i kosze na śmieci. Chodnik umieszczony jest na wprost widza, w centralnej części zdjęcia i prowadzi prosto do znajdującego się na dalszym planie wejścia na teren klasztorny. Budynki mają jasne ściany i zielone spadziste dachy. Przy lewej krawędzi zdjęcia widoczny jest ceglany mur i wieża kościoła.

W dolinie Sanu

Zdjęcie przedstawia piekarza przy pracy. Mężczyzna zajmuje prawą część fotografii. Jest młody, ubrany na biało, ma starannie przystrzyżone włosy, wąsy oraz brodę. W dłoniach trzyma łopatę do chleba, na której leży kilka świeżo upieczonych bochenków. Prawa stronę zdjęcia zajmuje metalowy piec, z którego piekarz właśnie wyciąga swoje wypieki.

Chleb nasz powszedni – szlakiem muzeów wypieków

Fotografia utrzymana jest w żółtej tonacji i przywodzi na myśl złota polską jesień. Z lewego dolnego rogu zdjęcia wysuwa się ręka. Widoczny jest intensywny, żółty rękaw kurtki. Dłoń trzyma zdrowy okaz grzyba, który znajduje się w samym centrum zdjęcia. Smukłe pnie drzew tworzą szpaler po obu stronach grzyba. Tło tworzą nieostre leśne mchy oraz korony drzew w odcieniach żółci.

Czas grzybobrania

Zdjęcie przedstawia fragment ulicy Stary Port w Bydgoszczy i zrobiono je stojąc na moście. Środkową część zdjęcia zajmuje rzeka Brda, ciągnąca się aż po horyzont. Przy prawym brzegu przycumowane są nieliczne barki. Nad rzeką, w centralnej części fotografii, zawieszony jest pomnik „Przechodzący przez rzekę”. Jest to rzeźba młodego mężczyzny, ubranego jedynie w przepaskę na biodrach, który przechodzi po linie rozpiętej nad wodą. W jednej ręce trzyma żerdź, w drugiej – strzałę. Przez ramię przewieszone są rzymskie sandały. Poniżej liny znajduje się jaskółka. Po obu stronach Brdy widoczne są fragmenty nabrzeża – chodniki, parkingi, zieleń miejska, budynki. Po lewej stronie widać zabytkowe mury Poczty Głównej i spichlerza. Po prawej uwagę przykuwają dwa nowoczesne budynki bankowe, jeden z cegły, drugi ze szkła, stylizowane na dawne spichrze. Stalowy kolor wody i zachmurzonego nieba kontrastuje z czerwienią ceglanych budynków.

Bydgoszcz: miasto dostępne dla wszystkich

Zdjęcie przedstawia duże zbliżenie na fragment dłoni, przede wszystkim kciuka i palca wskazującego, które trzymają wyciętą z papieru kroplę krwi. Zbliżają ją do wąskiego prostokątnego otworu, wyciętego w białym pudle. Otwór wygląda jak te, które znajdują się w skarbonkach lub urnach.

Chwyć Czerwoną Nitkę

Zdjęcie jest portretem zrobionym na tle zieleni. Ujęcie obejmuje postać od klatki piersiowej. Mężczyzna jest w średnim wieku, ma wysokie czoło i zaczesane do tyłu jasnobrązowe włosy sięgające połowy szyi. Ma krótko przystrzyżone wąsy oraz brodę. Na zaroście widać ślady siwizny. Mężczyzna założył ręce na piersiach. Nosi okulary. Mrużąc oczy patrzy prosto w obiektyw. Ubrany jest w jasną koszulę w prążki.

Felieton: Dobro w języku

Pokaż więcej