Prezentujemy wybrane prognozy. Wszystkie 20 nagrań od 14 września można obejrzeć pod adresem 20lat.bankier.pl/wyzwania oraz na kanale Bankier.pl w serwisie YouTube. Zobacz, jaką przyszłość prognozują eksperci m.in. dla rynku pracy, giełdy, relacji USA – Chiny, klimatu i bankowości w Polsce.

Nieruchomości

„Redukcja wynagrodzeń, zarówno w firmach prywatnych, jak i w sektorze publicznym może ostudzić plany potencjalnych kupców i przełożyć się na mniejsze zapotrzebowanie na mieszkania i kredyty”.

dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji

Emerytury

„Trzeba oszczędzać, bo emerytury będą niskie. Ludzie, którzy dzisiaj wchodzą na rynek pracy, będą z niego schodzili – raczej nie w wieku 60 czy 65 lat – z prawem do emerytury minimalnej, bo na większą nie uzbierają. Część uzyska wyższą emeryturę, ale różnice będą niewielkie. System informatyczny ZUS-u zżera niebotyczne ilości energii po to, żeby obliczyć coś, czego nie będzie”.

dr hab. Robert Gwiazdowski, prawnik, doradca podatkowy, członek rady nadzorczej ZUS-u

Surowce

„Przez wiele lat złoto było przede wszystkim ochroną przed inflacją. Mówimy tu o nowożytnej historii, kiedy złoto podlegało mechanizmom rynkowym. Obecnie inflacja w wielu regionach świata prawdopodobnie będzie podwyższona (…). To będzie czynnik, który może długoterminowo podtrzymywać wzrost notowań złota”.

Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Motoryzacja

„Aby »elektryki« były tańsze, potrzebny jest efekt skali. Do wzrostu sprzedaży konieczna jest również dobrze rozwinięta sieć ładowarek, aby komfortowo poruszać się takimi autami po całym kraju. To wszystko niestety odstrasza potencjalnych kupców”.

Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego

Inflacja

„W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy mieli w Polsce do czynienia z wyższą inflacją. Zagrożeniem jest inflacja dwucyfrowa – taka zupełnie wymyka się spod kontroli. Na razie nie widzę zagrożeń, by w Polsce inflacja miała przekroczyć 10 proc. Natomiast z jednocyfrową inflacją da się żyć i można ją opanować”.

dr Wojciech Paczos z Cardiff University