Udało się nam nie tylko przyciągnąć uwagę turystów, lecz także zaktywizować lokalną społeczność. Zaskakująco wielu mieszkańców tej okolicy nie miało pojęcia, ile atrakcji kryje się na wytyczonym przez nas szlaku. Teraz nie tylko chętnie z niego korzystają, ale również biorą udział w społecznych akcjach porządkowych. Wspólnie dbamy przecież o otoczenie zarówno dla samych siebie, jak i dla przyjezdnych, którzy przecież mogliby ruszyć gdzie indziej, a jednak zdecydowali się zainwestować w podróż do Cieplic.
Grzegorz Lasecki,
przewodnik i założyciel
stowarzyszenia Moje Karkonosze

 

Całoroczny spacerowy szlak wokół Cieplic, zdrojowej dzielnicy Jeleniej Góry, powstał z inicjatywy stowarzyszenia Moje Karkonosze. Pomysł spodobał się Polskiemu Towarzystwu Turystyczno-Krajoznawczemu, a Fundacja Lotto zdecydowała się wesprzeć projekt darowizną. Nowym szlakiem i działalnością jeleniogórskich pasjonatów szybko zainteresowały się media w całym kraju.

Blisko 11-kilometrowa pętla spacerowa stanowi znakomite dopełnienie bogatej oferty turystycznej regionu, łącząc ze sobą takie atrakcje, jak słynny Park Zdrojowy, zachwycający punkt widokowy Panorama oraz skalne uroczysko Morskie Oko.

WSPARCIE MAŁEGO BIZNESU

Udana akcja promocyjna Głównego Cieplickiego Szlaku Spacerowego już wygenerowała większy niż zazwyczaj ruch turystyczny. Stowarzyszenie Moje Karkonosze zwróciło się bowiem do dziennikarzy i blogerów z prośbą o upowszechnienie informacji o nowej inicjatywie, a apel, dzięki wsparciu PTTK, spotkał się z pozytywnym odzewem. Szlak, stworzony pro publico bono, ma jednak również wymiar biznesowy i może być wsparciem dla małej przedsiębiorczości.

Poszerzenie oferty turystycznej oznacza większą frekwencję, dzięki czemu na dodatkowy zarobek mogą liczyć zarówno lokalni przewodnicy, jak i restauratorzy czy właściciele obiektów noclegowych – hoteli i gospodarstw agroturystycznych.

Na duże przychody może też liczyć Dolny Śląsk, w tym należąca do niego Kotlina Jeleniogórska, uchodząca za jedną z największych atrakcji regionu. Liczba gości zwiększa się co roku o około 3 proc. Szacuje się, że Dolny Śląsk w 2019 roku odwiedziło 3,7 mln turystów (70 proc. rodaków i 30 proc. z zagranicy). Wedle prognoz przychody z turystyki w regionie mogą się zamknąć kwotą nawet 3 mld zł. Co ciekawe, statystyki nie uwzględniają kuracjuszy, nie są oni bowiem uznawani za turystów. Tymczasem co roku do dolnośląskich uzdrowisk, w tym właśnie do Cieplic, trafia ich około 3 mln!

REGION BOGATY W ATRAKCJE

Zarówno działalność stowarzyszenia Moje Karkonosze, jak i sam cieplicki szlak, pełnią ważną funkcję regulacyjną dla Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN). Rekordowa popularność parku skutkuje ostatnio zbyt wysoką frekwencją, co może odbijać się niekorzystnie na faunie, florze i przyrodzie nieożywionej.

W Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej odbyło się ostatnio spotkanie z liderami lokalnych organizacji. „Rozmawialiśmy o tym, jak przekonać gości, że oprócz Śnieżki i Szrenicy mamy w Kotlinie Jeleniogórskiej wiele atrakcji i miejsc godnych odwiedzenia” – napisano na Facebooku KPN. Wśród zaproszonych gości znaleźli się także współtwórcy cieplickiego szlaku, który stanowi znakomitą alternatywę dla wielu zatłoczonych górskich ścieżek.

Główny Cieplicki Szlak Spacerowy to znakomity wzór dla organizacji, instytucji i gmin w całym kraju, a przy tym spełnienie złotej zasady mówiącej, że razem można więcej.

JELENIA GÓRA

Na zwiedzanie Głównego Cieplickiego Szlaku Spacerowego wybierz się pociągiem PKP Intercity. Do Jeleniej Góry docierają składy wszystkich kategorii, także popularne Pendolino. Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.