Hydropolis: Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie we Wrocławiu

Fot. Hydropolis

Wrocławskie Hydropolis zostało uznane przez National Geographic Polska za jeden z siedmiu nowych cudów naszego kraju. Znajduje się w zabytkowym zbiorniku wody czystej powstałym w 1893 roku. Hydropolis jest interesującą wystawą edukacyjną w całości poświęconą wodzie. Znajdujące się tu ekspozycje są podzielone na kilka stref tematycznych, przedstawiających życie w oceanach, znaczenie wody dla ludzkości, historię inżynierii wodnej i właściwości fizyczno-chemiczne tej cieczy. Wystawy interaktywne prezentują najbardziej znane wraki statków i okrętów. Ciekawym eksponatem jest też rzeźba kinetyczna, za pomocą której można wywołać efekty towarzyszące burzy. Centrum jest bardzo popularne – po dwóch latach działalności niedawno świętowało odwiedziny półmilionowego gościa.

CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

Fot. Centrum Nauki Kopernik

Jedna z najbardziej znanych, nowoczesnych i interdyscyplinarnych placówek naukowo-dydaktycznych w Polsce. W Centrum znajduje się siedem wystaw stałych, w tym także taka, która jest przeznaczona specjalnie dla najmłodszych zwiedzających, czyli dzieci do 6. roku życia. Ekspozycje obejmują zagadnienia z zakresu ruchu w fizyce, funkcjonowania człowieka i środowiska, historii ludzkiej cywilizacji, a także socjologii, psychologii oraz robotyki. Astronomii jest poświęcone położone w pobliżu planetarium Niebo Kopernika. Prawa rządzące przyrodą poznaje się w Centrum poprzez samodzielnie przeprowadzane eksperymenty oraz przez uczestnictwo w wystawach interaktywnych. Odbywa się tu mnóstwo wydarzeń kulturalnych, debat i warsz¬tatów związanych z popularyzacją nauki. Na zwiedzanie warto przeznaczyć cały dzień, a bilety zarezerwować wcześniej, by nie stać w kolejkach.

CENTRUM GEOEDUKACJI W KIELCACH

Fot. Centrum Goedukacji

Centrum funkcjonuje jako jeden z wielu obiektów w ramach Geoparku Kielce, znajdującego się na trasie Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego. Centrum Geoedukacji to nowoczesna placówka muzealna. Zwiedzającym udostępniana jest Galeria Ziemi i wystawy czasowe. Znajdują się w nich eksponaty z zakresu geologii, takie jak skamieniałości oraz prehistoryczne figury zwierząt i roślin. Atrakcją jest kapsuła 5D, która zabiera zwiedzających w podróż w głąb Ziemi i pozwala poznać wnętrze naszej planety wszystkimi zmysłami. Dodatkowo centrum organizuje warsztaty terenowe w okolicach Kielc, gdyż Góry Świętokrzyskie to świetne miejsce do edukacji geologicznej: można w nich znaleźć zarówno skamieniałe koralowce, jak i tropy dinozaurów.

CENTRUM NOWOCZESNOŚCI MŁYN WIEDZY W TORUNIU

Fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Centrum, powstałe w 2013 roku, umieszczono w zabytkowym dawnym Młynie Richtera – jednym z najważniejszych toruńskich zabytków. We wnętrzu budowli znajdują się cztery wystawy stałe i wiele wystaw czasowych, wypożyczanych Centrum przez inne muzea zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Obecnie obiekt jest w trakcie rozbudowy, dzięki której powstanie sala multimedialna przygotowywana specjalnie dla nastolatków. Pozwoli ona poznać i zrozumieć siebie, a przede wszystkim przybliży i wytłumaczy burzliwe zmiany zachodzące w ich ciałach i umysłach w okresie dojrzewania. Pomoże także określić swoje indywidualne pasje i zainteresowania. Dla najmłodszych z kolei utworzono specjalną pracownię kreatywną.

CENTRUM NAUKI EXPERYMENT W GDYNI

Fot. T. Kamiński, Centrum Nauki Experyment

Centrum Nauki Experyment jest jedną z pierwszych tego typu placówek w Polsce. Pierwotnie, w 2007 roku, otwarto je w parku naukowo-technologicznym w Gdyni, a obecnie ma zupełnie nową siedzibę. Nauka jest tutaj popularyzowana poprzez wystawy organizowane w formie pokazów i interaktywnych instalacji. Poruszane dziedziny to: fizyka, chemia, astro¬nomia, matematyka i archeologia. Elementy edukacji łączą się tu z zabawą, aby w odkrywanie praw rządzących światem wciągnąć zarówno najmłodszych, jak i dorosłych zwiedzających. Organizowane są także warsztaty, wykłady, zajęcia dla szkół i przedszkoli.

Do Wrocławia, Warszawy, Torunia, Kielc i Gdyni dojedziesz nowoczesnymi i komfortowymi składami PKP Intercity.

Sprawdź na intercity.pl