Dzięki technologii IPTV każdy może dziś cieszyć się telewizją cyfrową w jakości HD, dodatkowo oferującą nowoczesne usługi, takie jak multiroom (niezależne oglądanie telewizji na kilku odbiornikach jednocześnie), przewijanie programu wstecz nawet o kilka dni, nagrywanie wybranych pozycji, interaktywne radio, nieograniczony dostęp do treści internetowych, sterowanie smartfonem czy możliwość odtwarzania własnych materiałów audiowizualnych. Wiele z nich wciąż nie jest dostępnych w klasycznych systemach.

WSPARCIE ROZWOJU MAŁEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Po technologię tę z równym powodzeniem sięgają zarówno wielkie międzynarodowe koncerny, jak i lokalne rodzime firmy. Zwłaszcza te ostatnie mogą sporo zyskać, poszerzając swą ofertę o usługę dostarczania telewizji. Według danych Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej lokalni dostawcy sieci to dziś jedna trzecia rodzimego rynku telekomunikacyjnego. Szacuje się, że w kraju działa ich blisko trzy tysiące. Wielu z nich, chcąc utrzymać się na rynku, musi proponować klientom również telewizję cyfrową. Taką możliwość daje im właśnie technologia IPTV. Co więcej, dzięki autorskim rozwiązaniom dra Biłyka usługa dostępna jest także, przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu, poprzez internet radiowy o ograniczonej przepustowości. To ogromne udogodnienie dla tych operatorów, którzy z przyczyn technicznych nie mogą zaoferować szybkiego łącza światłowodowego.

NOWATORSKIE PODEJŚCIE

Technologia IPTV jest na tyle innowacyjna, że duzi operatorzy dopiero ją wdrażają. Tymczasem we Wrocławiu, a za pośrednictwem AVIOS (Audio-Visual Interactive Online System) także w całej Polsce, IPTV dra Biłyka działa już od dłuższego czasu. To jeden z pierwszych przypadków, gdy można dostarczać nowoczesną telewizję w miejscach, do których nie dociera światłowód: w lasach, w górach czy na zalesionych pojezierzach. Niezwykle istotnym elementem platformy IPTV są oparte na systemie Android dekodery do odbioru telewizji. To całkowicie odporne na wirusy minikomputery, które pozwalają na oglądanie setek kanałów TV, wyświetlanie aktualnego programu telewizyjnego, nagrywanie ulubionych pozycji i zarządzanie nimi, czy – wspomniane wcześniej – wygodne przeglądanie ulubionych stron WWW na ekranie telewizora, przewijanie wybranych stacji lub cofanie audycji do początku.

SIŁA KONSEKWENCJI

Historia innowacyjnych rozwiązań dra Biłyka sięga lat 90. XX wieku, kiedy to wymyślił on i zbudował pierwszą w Polsce osiedlową sieć LAN. Wydarzenie to stało się przełomem w rodzimej branży IT. Nie jedynym. Biłyk wykreował też bowiem pierwszą w kraju światłowodową sieć komputerową w technologii FTTH (światłowód do domu). Dziś stworzona przez wrocławianina platforma IPTV AVIOS dostarczana jest przez ponad 200 operatorów w całej Polsce. Jej twórca natomiast, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, aktywnie działa w programie Polski Kapitał, wspierającym społecznie rodzimą gospodarkę i lokalne rynki pracy.