Wszyscy pragnący wakacyjnej przygody w końcu mogą zrealizować swoje marzenie. Przeszkodą nie będzie już brak konkretnego pomysłu na wypoczynek czy zdolności organizacyjnych. Bogata oferta obozów dla dorosłych pozwoli całkowicie oderwać się od codzienności, jedno­cześnie rozwijając nasze hobby – niezależnie od tego, czy jest to gotowanie, medytacja, całonocna wędrówka po górach, czy survival.

W POSZUKIWANIU RÓWNOWAGI

Cztery ściany biura, ekran monitora, chroniczny brak czasu, stres… Brzmi znajomo? Wszyscy, którzy czują się uwięzieni w miastach, w końcu odetchną pełną piersią, gdy tylko znajdą się w otoczeniu natury. Obozy dla dorosłych odbywają się w pięknych lokalizacjach, z dala od miejskiego zgiełku. Wiele z nich stawia na regenerację.Tak zwane yoga retreat organizowane są na całym świecie. W Polsce zaprasza na nie np. Renata Szew­czyk z Jee Yoga czy warszawskie studio Moc Oddechu. W czasie tego typu wyjazdów łączy się warsztaty jogi z nauką medytacji. Często wieńczą je całonocne koncerty relaksujących dźwięków mis i gongów. Bezpośredni kontakt z matką naturą gwarantowany! Częścią zajęć często jest także nauka gotowania, np. wegańskiego lub ajurwedyjskiego. Inne obozy w całości skupiają się na jedzeniu. Na poszukiwanie nowych smaków warto udać się także za granicę. Wycieczki kulinarne wiodą szlakami np. Francji, Włoch, Portugalii czy Gruzji (Luxury Trip, Misja Travel). Co wśród atrakcji? Odwiedziny w winni­cach połączone z degustacją, wizyta na targach pełnych warzyw i ziół, nauka wytwarzania serów czy pieczenia chleba, a w końcu również samo gotowanie pod okiem miejscowych szefów kuchni. Wszystko połączone z nie­spiesznym zwiedzaniem zabytków i kąpielami słonecznymi.

WYCISK W WERSJI LUX

Nauka umiejętnego przyrządzania potraw jest istotna nie tylko z powodu walorów smakowych dań, lecz także dlatego, że może wpłynąć pozytywnie na stan naszego zdrowia. Tych, którzy lato chcą wykorzystać na naukę lepszych nawyków żywieniowych, skusi oferta turnusów pod okiem dietetyków. Solidna porcja wiedzy na temat odżywiania i lekcje przygotowywania zdrowych i lekkich posiłków przyniosą pozytywne rezultaty, widoczne jeszcze długo po powrocie do domu. Tego typu obozy, organizowane np. przez Fitowo Camp, często połączone są też z fitnessem na świeżym powietrzu (trekking, pilates, jazda na rowerze). Panie chcące zgubić podczas pobytu parę kilogramów docenią wyjazdy skierowane specjalnie do kobiet. Tam, oprócz zajęć sportowych, którym podołają nawet początkujące uczestniczki, można liczyć na warsztaty rozwoju osobistego i indywidualne rozmowy z coachami. Ci, którzy lubią mocniejszy wysiłek, zapewne kojarzą pojęcie amerykańskiego boot camp – w Polsce można je znaleźć np. w Sweat Lodge, na stronie dajsobiewycisk.pl. Kilkudniowy wyjazd tego typu, często do luksusowych domów górskich w Tatrach czy Beskidach, to jednak nie tylko trening (choć lojalnie uprzedzamy, że bieganie, trekking po górach, joga i ćwiczenia na płaski brzuch wypełniają tu większość czasu od rana do wieczora). Nie brakuje tam też chwil na relaks, np. spa czy masaże lomi lomi i shiatsu. Doskonały sposób na pokonanie słabości i odnowę biologiczną.

DLA ARTYSTYCZNEJ DUSZY

Nie brak też obozów dla tych, któ­rzy chcieliby poświęcić się sztuce – najpopularniejsze są te związane z malowaniem, rzeźbą, fotografią, tańcem lub zajęciami wokalno–aktorskimi. W BeskidzieNiskim można wziąć udział w warsztatach ceramicznych zwią­zanych z japońską metodą raku (jurekszczepkowski.pl). Właściciele zabytkowego dworku Łucznica pod Pilawą zdradzą nam sekrety ciesielstwa, batiku i sitodruku (lucznica.org.pl), a zachodnie wybrzeża Spitsbergenu to z kolei raj dla amatorów fotografii podróż­niczej, którzy z pokładu dwudzie­stometrowego jachtu dostrzegą morsy, płetwale karłowate, orki, renifery i niedźwiedzie polarne (wyprawyfoto.com.pl).

AHOJ, PRZYGODO!

Dla pasjonatów sportu nie ma nic lep­szego niż możliwość oddania się ukocha­nemu zajęciu. No, może jeszcze dysku­towanie o nim z innymi jego miłośnikami. Dlatego wymarzony urlop biegacza to np. wyjazd z ekipą Tatra Running czy Biegaj w Karkonoszach. W pakie­cie: zajęcia dostosowane do poziomu zaawansowania, doskonali trenerzy (nierzadko medaliści olimpijscy!), wykłady na temat żywienia sportowców, konsulta­cje z dietetykami, odnowa biologiczna – a wszystko to wśród bezcennego piękna polskich gór. Ci, którzy wolą bardziej konwencjonalne rozwiązania, mogą wybrać ofertę organizatorów obozów jeździeckich (wśród atrakcji jest nie tylko czas spędzony w siodle, lecz także nauka łucznictwa czy szermierki), rowerowych czy żeglarskich. Słońce, woda, przygoda – czas, start!

 

NA CZYM TO POLEGA?
  • Na obozy dla dorosłych można pojechać z kimś znajomym, ale większość uczestników przy­jeżdża solo, dzięki czemu są oni bardziej otwarci na poznawanie nowych ludzi.
  • Plan pobytu wypełniają zajęcia łączące nabywanie nowych umiejętności i doskonalenie tych, które już mamy, wszystko jednak dostosowane jest do indywidualnych preferencji uczestnika, które­go komfort i zadowolenie są na pierwszym miejscu.
  • Cena obejmuje najczęściej: przewi­dziane w planie aktywności, opiekę wykwalifikowanych instruktorów, transport, nocleg, pełne wyżywie­nie, ubezpieczenie.