Choć myślimy, że decyzje zakupowe podejmujemy, biorąc pod uwagę takie przesłanki, jak cena czy jakość, w rzeczywistości często działamy pod wpływem impulsu. Stojąc przed półką z dziesięcioma rodzajami czekoladek, nie chcemy marnować czasu na wczytywanie się w listę składników lub przeliczanie ceny na gramy. Pierwsze spojrzenie na produkt nierzadko jest decydujące. Wiedzą o tym specjaliści od marketingu, wykładowcy wzornictwa, a także sami projektanci. Dzięki nim wybrane przedmioty nie tylko są użyteczne, lecz także skutecznie przykuwają uwagę.

Cechy dobrego opakowania:

1. PRZEKAZANIE INFORMACJI

Sięgając po produkt, nie powinniśmy zastanawiać się długo nad jego walorami. Przykładem może być redesign opakowań soków Tropicana. Zmiany były tak znaczące (m.in. brak oryginalnego logo, nowe hasło reklamowe), że nawet najbardziej lojalni konsumenci mieli problem z rozpoznaniem swojego ulubionego napoju na sklepowych półkach. Etykieta powinna być czytelna, a komunikat jasny.

2. ATRAKCYJNOŚĆ WIZUALNA

Niezależnie od tego, czy w środku kryje się luksusowy kosmetyk, czy zwykły kuchenny detergent, opakowanie powinno być czytelne, o przemyślanym układzie i kolorystyce. Dobrze też, by projekt był intrygujący i nowatorski. Kierując się tą zasadą, Eric Ryan i Adam Lowry, założyciele firmy Method Home, wywołali niemałą rewolucję w designie pod koniec lat 90. Do zaprojektowania opakowania środków czystości zatrudnili Karima Rashida – artystę postrzeganego jako geniusz designu. Ubrał on produkowane przez nich płyny do mycia naczyń i spraye do czyszczenia kuchennych blatów w piękne flakony przypominające perfumy. – Dobry design to rozkosz dla zmysłów. Przedmioty i przestrzenie w naszym otoczeniu nie powinny być przeszkodami, lecz źródłem ekstatycznego uniesienia – mówi projektant.

3. WZBUDZANIE EMOCJI

Rashid, który współpracował m.in. z Pradą, Unileverem, LG czy Coca-Colą, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobre opakowanie powinno poruszać i wywoływać emocje. Jest to ważne szczególne przy specjalnych okazjach, takich jak święta Bożego Narodzenia. Radość, ciepło i podekscytowanie – wszystko to możemy poczuć, patrząc na charakterystyczną czerwień butelek i puszek marki Coca-Cola, która w grudniu intensyfikuje świąteczną promocję (ten konkretny odcień czerwieni jest zresztą przez tę firmę zastrzeżony!).

INNOWACYJNY, CZYLI PRZEŁOMOWY

Inną, dość prozaiczną cechą dobrego opakowania jest praktyczność. Na co dzień mamy do czynienia z batonikiem, do którego nie można się dostać bez rozrywania folii, czy kartonem uniemożliwiającym wypicie resztki zawartego w nim napoju. Z tym ostatnim problemem postanowiła zmierzyć się fi rma Tymbark, projektując poręczne kartony, które dzięki umiejscowieniu korka w zwieńczeniu zwężającej się części nie rozchlapują soku i pozwalają na nalanie zwykle niedostępnych, ostatnich kropel. Taka innowacyjność pomaga wyróżnić się na rynku i zdobyć przychylność klienta. Firma Sushi Bomb z Trójmiasta wpadła na pomysł sprzedawania zestawów sushi, które można wrzucić od torby czy plecaka, nie obawiając się o rozlanie sosu sojowego. Ten znajduje się bowiem w dozowniku połączonym rurką z tubą, w której umieszczono kawałki sushi. Rurka służy do wypychania jedzenia, dzięki czemu zbędne stają się pałeczki, a szybki posiłek można spożyć nawet w biegu.

DLA CZYSTEGO SUMIENIA

W dzisiejszych czasach bardzo ważną kwestią jest dbałość o środowisko. Ekologia ma wpływ na niemal każdą dziedzinę naszego życia, w tym na decyzje zakupowe. Dzięki rosnącej świadomości w zakresie ochrony przyrody wiele osób rezygnuje z kupna tylko dlatego, że opakowanie jest wykonane ze szkodliwych materiałów. Przyjazne środowisku towary łatwo nabyć w internecie – na przykład drogeria Ecco Verde ma cały dział blisko pięciuset produktów, które nie są opakowane w plastik. Firmy, które przedstawiają się jako dbające o środowisko, zaliczają też jednak wizerunkowe wpadki. Często jest to związane z tzw. greenwashingiem, które przysłania prawdziwą troskę o środowisko (termin ten, luźno tłumaczony jako ekościema, oznacza działania obliczone na wywołanie wrażenia, że firma jest ekologiczna). Przykładem mogą tu być choćby naturalne herbaty – nierzadko okazuje się, że w środku opakowania każda torebeczka osobno zapakowana jest w plastik. Dlatego, dokonując wyborów konsumenckich, lepiej zachować czujność, a do obietnic marek podchodzić z pewną dozą nieufności.

PIĘKNIE OPAKOWANE

Pakowanie podarunków to nie tylko sztuka, ale i… prężnie działający biznes! Kochamy prezenty i uwielbiamy ten jedyny w swym rodzaju moment radosnej niepewności, gdy nie wiemy jeszcze, co jest w środku. Właśnie na tym przyjaznym archetypie swoją działalność opierają firmy, które produkują coraz bardziej wymyślne opakowania, projektowane tak, by obdarowany miał jak największą przyjemność z ich otwierania. Ale to nie wszystko! Na rynku z powodzeniem funkcjonują fi rmy, które oferują samą usługę „ubierania” prezentów! Coraz więcej sklepów z upominkami decyduje się również na poszerzenie oferty właśnie o eleganckie pakowanie, zwłaszcza w okresie świątecznym. Przedsiębiorcy wiedzą bowiem, iż właśnie dzięki opakowaniu najzwyklejszy nawet drobiazg w oczach obdarowanego zyska dodatkową wartość.

TRENDY WE WZORNICTWIE OPAKOWAŃ, CZYLI TO JEST MODNE

• Zero waste – wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu. Przykład? Szczoteczka do zębów Jordan Green Clean jest wykonana w ten sposób w 90 proc. (jej uchwyt został zrobiony z plastiku przetworzonego z pojemników na żywność).

• Ekologia – projektanci świadomi problemów, z jakimi zmaga się nasza planeta, starają się maksymalnie wykorzystać naturalne materiały, takie jak papier, karton czy szkło. Aby zmniejszać zużycie plastiku, stosuje się też takie surowce, jak bambus i nanoceluloza (produkowana z drewna).

• Prostota – czyli im mniej, tym lepiej! Minimalizm oznacza najczęściej ograniczenie słów na rzecz symboli i znaków.

• Pastele – nie lubimy już krzykliwych kolorów na opakowaniach – wolimy te spokojniejsze, wyważone, które nas nie atakują.

• Rysunki i gryzmoły – sprawiają przyjazne wrażenie, bo przypominają nam o dzieciństwie i sile wyobraźni. Nierzadko są też zabawne, a poczucie humoru liczy się także we wzornictwie.

• Efekt „wow” – czyli coś, co przykuje uwagę klienta. Japoński designer Naoto Fukasawa, projektując kartoniki z napojami firmy Haptic, postarał się maksymalnie imitować owoc, dzięki czemu przypominały one truskawkę, banana lub kiwi. Wyróżnienie spośród innych produktów i skojarzenie ze zdrowiem i naturalnością gwarantowane!

PAKUJESZ PREZENT POD CHOINKĘ? TYCH BŁĘDÓW SIĘ WYSTRZEGAJ

• Staraj się nie kupować specjalnego papieru do pakowania prezentów oraz ozdobnych torebek – wykorzystaj materiały, które masz już w domu.

• Nie stosuj brokatu do ozdabiania pakunków – to drobinki plastiku, które się nie rozłożą, lecz trafi ą do gleby, rzek i oceanów.

• Postaw na naturę i wykorzystaj gałązki choinki, szyszki, piórka lub siano.

• Pamiętaj, że opakowanie jest nośnikiem emocji. Wykonaj odręczny rysunek lub poproś o pomoc najmłodszych członków rodziny. Nie musi być idealnie, ważne, by było od serca!