44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rusza 16 września. W ciągu kilku niezwykle intensywnych dni w Gdyni będzie można zobaczyć nowe filmy, prezentowane w większości premierowo, uczestniczyć w spotkaniach z ich autorami, śledzić rywalizację w dwóch konkursach, ciesząc się u schyłku lata festiwalową atmosferą nad morzem.

O prestiżowe Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym w tym roku ubiega się aż dziewiętnaście pełnometrażowych obrazów. W gronie ich twórców są zarówno debiutujący reżyserzy, jak i uznane nazwiska z obszernym dorobkiem artystycznym. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych weźmie udział dwadzieścia siedem fabularnych obrazów, zrealizowanych przez polskie szkoły filmowe oraz licznych producentów.

NIE TYLKO ZŁOTE LWY

Program Festiwalu obejmuje też sekcje pozakonkursowe, w tym Panoramę Kina Polskiego. Znalazło się w niej jedenaście tytułów wybranych spośród tych, które zostały zgłoszone do Konkursu Głównego, ale nie zakwalifikowały się do niego. Tradycyjnie będzie można także zobaczyć obrazy laureata Platynowych Lwów – nagrody za całokształt twórczości. W tym roku otrzyma ją Krzysztof Zanussi. Festiwal przypomni dwa mniej znane jego tytuły: „Góry o zmierzchu” i „Za ścianą”, oraz słynny „Bilans kwartalny”. Z kolei sekcja Polonica obejmuje wybór najciekawszych międzynarodowych koprodukcji, zrealizowanych ze znaczącym udziałem polskich twórców i producentów filmowych.

Festiwal poświęca też szczególną uwagę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, pokazując „Westerplatte” Stanisława Różewicza, „Lotną” Andrzeja Wajdy i „Orła” Leonarda Buczkowskiego. Jak zwykle miłośnicy klasyki kina będą mogli zobaczyć ważne polskie obrazy w wersji odnowionej cyfrowo. W sekcji In Memoriam przypomniane zostaną dzieła tych twórców, którzy niedawno odeszli, m.in.: „Frantic”, do którego zdjęcia zrealizował Witold Sobociński, „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza, „Przesłuchanie” Ryszarda Bugajskiego, „Zapis zbrodni” Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego czy „Misia” z niezapomnianą komediową rolą Zofii Czerwińskiej.

DOKĄD NA FILM

Najważniejszym miejscem Festiwalu niezmiennie od lat jest Teatr Muzyczny w Gdyni wraz z położonym obok Gdyńskim Centrum Filmowym – zaledwie kilka kroków od śródmiejskiej plaży. Tutaj odbywają się uroczyste projekcje w ramach Konkursu Głównego, spotkania z reżyserami oraz pokazy i konferencje prasowe. Funkcję głównego kina festiwalowego dla szerokiej publiczności w 2019 roku pełni Helios, wielosalowe kino działające w Centrum Handlowym Riviera. Tam także widzowie będą mogli poznać twórców filmów z Konkursu Głównego. Sieć festiwalowych lokalizacji uzupełniają: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Muzeum Marynarki Wojennej, Konsulat Kultury oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, gdzie odbędą się niezwykle popularne pokazy dla najmłodszych widzów w sekcji Gdynia Dzieciom. Jej program przygotowuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W trakcie 6 dni, łącznie w 15 salach, widzowie obejrzą ponad 400 projekcji.

A PO SEANSIE?

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to także liczne spotkania branżowe, konferencje i prezentacje w ramach Gdynia Industry. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich podejmie temat przyszłości Festiwalu, zapraszając do dyskusji przedstawicieli środowiska filmowego. Liczne debaty przygotowują również Polski Instytut Sztuki Filmowej, Kobiety Filmu, Gildia Reżyserów Polskich, KIPA Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych. Nie zabraknie warsztatów Filmoteki Szkolnej dla młodzieży oraz działań Legalnej Kultury, promujących uczciwą postawę wobec twórców.

Uczestnicy Festiwalu i miłośnicy kina, mieszkańcy Trójmiasta i turyści chętnie uczestniczą w wydarzeniach towarzyszących, w tym w promocjach książek poświęconych kinu. W tym roku zaplanowano spotkania między innymi na temat „Dzienników” Tadeusza Sobolewskiego oraz „Polskiej szkoły filmowej” Marka Hendrykowskiego. Przestrzeń placu Grunwaldzkiego pomiędzy Teatrem Muzycznym i Gdyńskim Centrum Filmowym wypełnią wystawy, wieczorne seanse w plenerowym kinie, koncerty muzyki filmowej oraz atrakcje przygotowane przez partnerów Festiwalu. To będzie bardzo intensywny tydzień!

ZAPLANUJ PODRÓŻ

Festiwal w Gdyni trwa od poniedziałku do soboty. Warto więc wziąć tydzień urlopu i spędzić końcówkę lata nad morzem. Jeśli jednak dni urlopowych jest mniej, można zorganizować krótszy wypad na lekko przedłużony weekend. Jeśli pobyt w Gdyni zaczniemy w piątek, 13 września, lub sobotę i pozostaniemy do poniedziałku albo wtorku, będziemy mogli z bliska przyjrzeć się ostatnim przygotowaniom do Festiwalu i jego początkowi. W poniedziałek, 16 września, uroczystą wieczorną galę w Teatrze Muzycznym poprzedza przejście twórców filmowych po czerwonym dywanie, co zawsze przyciąga rzesze fanów i łowców autografów. Festiwalowe projekcje trwają tego dnia już od rana. Będzie więc można obejrzeć przynajmniej kilka filmów i to na seansach mniej obleganych niż zwykle w drugiej części imprezy.

Rozpoczynając pobyt w Gdyni w czwartek lub piątek, 19 albo 20 września, trafimy na kulminacyjny moment Festiwalu. W tych dniach seanse trwają do późnego wieczora, w mieście na każdym kroku można zobaczyć znane twarze aktorów i reżyserów, a w rozmowach usłyszeć gorące opinie o oglądanych filmach i spekulacje na temat konkursowych typów. Wszystkie filmy z Konkursu Głównego prezentowane będą jeszcze przez
całą sobotę, 21 września. A wieczorem gwiazdy znowu przejdą po czerwonym dywanie do Teatru Muzycznego, gdzie jurorzy ogłoszą wyczekiwany werdykt. Złote i Srebrne Lwy powędrują do rąk laureatów.

FILMY W KONKURSIE GŁÓWNYM 44. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI

„Boże Ciało”, reżyseria: Jan Komasa

„Ciemno, prawie noc”, reżyseria: Borys Lankosz

„Czarny mercedes”, reżyseria: Janusz Majewski

„Dolina Bogów”, reżyseria: Lech Majewski

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, reżyseria: Maciej Pieprzyca

„Interior”, reżyseria: Marek Lechki

„Kurier”, reżyseria: Władysław Pasikowski

„Legiony”, reżyseria: Dariusz Gajewski

„Mowa ptaków”, reżyseria: Xawery Żuławski

„Obywatel Jones”, reżyseria: Agnieszka Holland

„Pan T.”, reżyseria: Marcin Krzyształowicz

„Piłsudski”, reżyseria: Michał Rosa

„Proceder”, reżyseria: Michał Węgrzyn

„Słodki koniec dnia”, reżyseria: Jacek Borcuch

„Solid Gold”, reżyseria: Jacek Bromski

„Supernova”, reżyseria: Bartosz Kruhlik

„Ukryta gra”, reżyseria: Łukasz Kośmicki

„Wszystko dla mojej matki”, reżyseria: Małgorzata Imielska

„Żelazny most”, reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska

GDYNIA

Na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych można wygodnie dojechać pociągiem PKP Intercity. Połączenie między Trójmiastem a Warszawą i Krakowem zapewnia m.in. Express InterCity Premium, czyli popularne Pendolino. Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.