#ZostańWDomu z TR Warszawa

Zgodnie z promowanym przez teatr hasłem: „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!” co tydzień na Vimeo i na FB teatru są udostępniane kolejne spektakle z repertuaru. Są one wyświetlane z napisami po polsku i angielsku. W ramach akcji odbył się m.in. specjalny pokaz spektaklu „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó. Przedstawienia w wykonaniu aktorów TR Warszawa można oglądać także w serwisie Ninateka: „2007: Macbeth” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (prod. Narodowy Instytut Audiowizualny, 2006), „Burzę” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (prod. TR Warszawa, Telewizja Polska S.A., Narodowy Instytut Audiowizualny, 2008), czy „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny (prod. TR Warszawa, Narodowy Instytut Audiowizualny, 2014).
TR Warszawa zaprasza też na spotkania online, które odbywają się przy użyciu platformy Zoom. Warsztaty Otwarte to nie tylko przestrzeń wymiany myśli po spektaklu, ale też czas na przyjrzenie się sztuce z różnych perspektyw artystycznych. To także, w miarę technologicznych możliwości, zaproszenie do działań performatywnych. Spotkania odbywają się w wybrane poniedziałki o godz. 17:00 i trwają 1,5 godziny. Prowadzą je Anna Rochowska i Anna Kurelska. Liczba miejsc jest ograniczona do 15 osób, decyduje kolejność zgłoszeń. Udział jest bezpłatny. Zapisać się można, wysyłając zgłoszenie na adres edukacja@trwarszawa.pl.

Najbliższe spektakle i spotkania online

13 czerwca, sobota

godz. 20.00, internetowa premiera rejestracji spektaklu „Chinka” w reż. Klaudii Hartung-Wójciak

Pokaz odbędzie się na Facebook Live TR Warszawa oraz na Vimeo, gdzie będzie uzupełniony o napisy w języku polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020) i angielskim. Długość spektaklu: ok. 1,5 godziny.
Nagrania dostępne będą do godz. 23:59.

Sztuka to surrealistyczny, gangstersko-polityczny romans – utkany z cytatów scenariuszy filmowych Jean-Luca Godarda, „Biesów” Fiodora Dostojewskiego i aktorskich improwizacji.
Grupa badaczy z Laboratorium Rekonstrukcji bierze na warsztat polityczne strategie i utopie z przeszłości. Rekonstruując i przetwarzając rewolucyjne archiwum, bohaterowie pytają o dziedzictwo lewicy i dzisiejszy potencjał społecznej zmiany.

13 czerwca, godz. 22.00 – spotkanie live z zespołem aktorskim, występującym w „Chince”
15 czerwca, godz. 17.00 – warsztaty online

Zostań w domu, nie wychodź z teatru!

W ramach akcji „Zostań w domu, nie wychodź z teatru!” zapraszamy naszą publiczność, a także wszystkich, którzy nas jeszcze nie znają, na specjalny, jednorazowy pokaz rejestracji najnowszego spektaklu „Cząstki kobiety” w reżyserii Kornéla Mundruczó, a także do oglądania rejestracji spektakli TR Warszawa („2007: Macbeth” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, „Burza” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego oraz „Między nami dobrze jest” w reżyserii Grzegorza Jarzyny) dostępnych na ninateka.pl.

Teatr Żydowski online – #TeatrŻydowskiwDomu

Teatr zaprasza na spektakle online i czytanie performatywne, czyli formę artystyczną mieszczącą się między zwykłym czytaniem a pełnowymiarowym spektaklem. Jest to próba szybkiego odczytania emocji w formie teatralnej, pozwalająca aktorom na improwizację i spontaniczność.

Najbliższe spektakle i spotkania online

12 czerwca, piątek

godz. 20.00 Szolem Alejchem „Marienbad” − czytanie performatywne
„Marienbad” to pełna wdzięku proza Szolema Alejchema, o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach. To historia rozdarcia między dwoma miastami: Warszawą i Marienbadem na 36 listów, 14 miłosnych notatek i 46 telegramów.

Występują: Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Małgorzata Majewska, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Jerzy Walczak, Marek Węglarski, Ernestyna Winnicka

Warto śledzić na bieżąco stronę teatru, by nie przegapić interesujących wydarzeń.

#TeatrŻydowskiwDomu – e-repertuar warszawskiego Teatru Żydowskiego

Teatr Żydowski przechodzi do świata on-line i jako pierwszy teatr w Polsce proponuje regularny wirtualny repertuar na najbliższe tygodnie -#TeatrŻydowskiwDomu/#TeatrwDomu. W dobie zagrożenia pandemią, teatr nie chce rezygnować z kontaktu z widzami, jednocześnie dbając o przestrzeganie wszelkich zasad pozwalających opanować pandemię Covid-19.

Nowy Teatr

Nowy Teatr 18 marca 2020 roku uruchomił stałą ramówkę z materiałami audiowizualnymi na profilu na Facebooku. Materiały do oglądania i słuchania dostępne są również na stronie teatru w wydarzeniach z oznaczeniem „online”.

14 czerwca, niedziela

godz. 12.00 zapis spektaklu „Zew Cthulhu” Michała Borczucha. Rejestracja dostępna będzie przez 36 godz.
Przedstawienie jest luźno inspirowane opowiadaniami H.P. Lovecrafta, którego teksty Houellebecq nazwał literaturą marzeń. Autor zbudował w swoich opowieściach mit o Cthulhu – starych bogach, których cywilizacja poprzedzała pojawienie się człowieka na Ziemi. Teraz, ku przerażeniu bohaterów-narratorów, tytani wracają, by siać terror i grozę.

Pierwsza taka premiera

Choć epidemia zatrzymała proces tworzenia premier, to jednak nie we wszystkich placówkach. Teatr Powszechny w Łodzi jako pierwszy w Polsce zaprezentuje na swojej scenie spektakle, których premiery odbędą się w internecie.– Spektakle zostaną w pełni profesjonalnie zarejestrowane, tak aby premiera mogła odbyć się online bez uszczerbku dla wartości artystycznej. Bilety będzie można kupować przez internet – mówi dyrektor Ewa Pilawska.

Na Dużej Scenie ma zostać wystawiona współczesna komedia, poruszająca wiele uniwersalnych tematów, a na Małej Scenie spektakl dla młodzieży z cyklu „Dziecko w sytuacji”.

Łódzki teatr realizuje też inne projekty – internetowy serial „Pomoc domowa radzi” i warsztaty „Komediopisanie”, prowadzone przez Michała Walczaka.

Więcej informacji na stronie teatru.

Wpuść operę i balet do domu

Choć spektakle pozostają odwołane, Teatr Wielki – Opera Narodowa jest dostępny online dzięki platformie vod.teatrwielki.pl.

W ramach usługi VOD obejrzeć można m.in. „Toscę”, „Legendę Bałtyku” i „Halkę” – wileńską,  wykonaniu Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Teraz jest również dobry czas, by zwiedzić wnętrza Opery Narodowej – oczywiście online! Na stronie https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/ czekają filmowe opowieści i materiały interaktywne o budynku Teatru Wielkiego.

Teatr Wielki zaprasza także na spacer 3D po Galerii Opera, https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/galeria-opera/wystawy-201920/spacery-3d/ w czasie którego możemy podziwiać twórczość m.in. Władysława Hasiora, Rajmunda Ziemskiego czy Zbigniewa Makowskiego.

 

VOD Teatr Wielki – Opera Narodowa: VOD TWON

×Zamknij Witamy w serwisie VOD Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Oglądaj za darmo wysokiej jakości materiały video w trybie live lub on demand Slide Rigoletto online Slide 201. urodziny Stanisława Moniuszki Slide Recital online Olgi Pasiecznik i Ewy Pobłockiej Slide Halka Slide Na kwaterunku

The Metropolitan Opera

W tym niezwykłym i trudnym okresie słynny Met pragnie rozjaśniać życie publiczności, nawet gdy jego scena pozostaje ciemna. Każdego dnia udostępniana jest inna realizacja z serii Live in HD, przy czym każde przedstawienie jest dostępne przez 23 godziny, od 19:30. do 18:30 następnego dnia. W harmonogramie znajdą się wybitne, pełne występy z ostatnich 14 lat z udziałem największych śpiewaków operowych.

Spis aktualnych spektakli znajdziecie tu.

 

Nightly Met Opera Streams

During this extraordinary and difficult time, the Met hopes to brighten the lives of our audience members even while our stage is dark. Each day, a different encore presentation from the company’s Live in HD series is being made available for free streaming on the Met website, with each performance available for a period of 23 hours, from 7:30 p.m.

Światowa opera w jednym miejscu

Opera Vision to serwis oferujący szeroką gamę nagrań operowych, dzięki współpracy z teatrami z całej Europy. Przedstawienia można wybierać spośród wielu popularnych tytułów.

Najbliższy spektakle:

  • 12 czerwca „Moses und Aron” Arnolda Schoenberga, wyk. Komische Oper Berlin
  • 14 czerwca „Vanessa” Samuela Barbera, nagranie zarejestrowane w czasie festiwalu operowego w Glyndebourne

Coming soon

Discover a rich and varied opera season, built from a carefully curated selection of operas from our partners. Visit the greatest European opera houses and enjoy the performance, all from the comfort of your own home. Subscribe for updates

Filharmonia Online

Na stronie udostępniane są transmisje internetowe z koncertów Filharmonii Narodowej. Bez ograniczeń czasowych posłuchamy m.in. „Sześciu pieśni kurpiowskich” w wykonaniu chóru Filharmonii Narodowej czy II koncertu fortepianowego Brahmsa w wykonaniu Kaspszyk – Hamelin.

Po 13 tygodniach izolacji artyści Filharmonii Narodowej wracają do sali koncertowej. Jeszcze w czerwcu, w specjalnych warunkach odbędą się pierwsze koncerty, w których publiczność będzie mogła uczestniczyć online na kanale Filharmonii w serwisie YouTube.

12 czerwca, piątek

godz. 19.30 I koncert online
Wykonanie: Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko
Program
Gustav Mahler, Adagietto z V Symfonii
Mieczysław Karłowicz, Serenada G-dur na orkiestrę smyczkową op. 2
Charles Ives, The Unanswered Question
Antonín Dvořák, Serenada E-dur na orkiestrę smyczkową op. 22

13 czerwca, sobota

godz. 18.00 II koncert online
Wykonanie: Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko
Program
Francis Poulenc, Suite française wg Claude’a Gervaise’a na zespół dęty, perkusję i klawesyn FP. 80
Richard Strauss, Suita na instrumenty dęte B-dur op. 4
Antonín Dvořák, Serenada d-moll na zespół dęty op. 44

Teatr Polskiego Radia

Na stronie Polskiego Radia kilkukrotnie w miesiącu pojawiają się premierowe słuchowiska. Znajdziemy tu także m.in. „Matysiaków” czy „W Jezioranach”, które przez lata cieszyły się niesłabnącą popularnością.
Warto śledzić witrynę, by nie przegapić kolejnych wydarzeń.

13 czerwca, sobota

godz. 21:00 słuchowisko Lwa Tołstoja „Anna Karenina” w reżyserii Katarzyny Michałkiewicz.

Sam proces radiowej adaptacji literatury niesie ze sobą ryzyko, jak nie rozminąć się z wizją autora, jak zamknąć 900-stronicowe tłumaczenie Kazimiery Iłłakowiczówny w godzinnym słuchowisku… To są techniczne trudności, gdyż sam proces adaptacji nie był trudny, ze względu na emocje Anny, które są uniwersalne. Łatwo wyobrazić sobie wybór, przed jakim stoi bohaterka. Trudno samemu podjąć decyzję.” – mówi autorka adaptacji.Magdalena Wleklik.

14 czerwca, niedziela

godz. 21:00 premierowe słuchowisko Marty Rebzdy „Kwarantanna” w reżyserii Waldemara Modestowicza
„Kwarantanna” to opowieść o lęku, samotności, marzeniach i miłości.

Dla najmłodszych

W iTeatrze założono, by dotrzeć z kulturą i sztuką do szkolnej widowni w ośrodkach oddalonych od miast. Transmitowany na żywo spektakl może być oglądany w tym samym czasie przez uczniów z całej Polski. Przeprowadzono już 43 transmisje. To autorski projekt realizowany przez Telewizję Polską od 2012 roku. Wśród teatrów, których spektakle były transmitowane, znalazły się m.in.: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”, Teatr Muzyczny w Poznaniu z „Anią z Zielonego Wzgórza”, Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie z przedstawieniem „Stawiam na Tolka Banana”, Teatr Baj z Warszawy, Teatr Banialuka z Bielska-Białej, jak również teatry muzyczne i teatry lalek z Białegostoku, Olsztyna, Katowic czy Wrocławia. W przerwie między transmisjami iTeatru można oglądać archiwalne przedstawienia, jak wyjątkowa „Baśń o trzech konikach” z niezwykłą muzyką Piotra Klimka oraz Kapeli ze Wsi Warszawa, a także „Bajki robotów” – pełne maszyn i liczb oraz sporej dawki filozofii.

Zasoby są dostępne tu.

Wideo – Internetowy Teatr TVP dla szkół

Zabawna, pełna muzyki opowieść o przygodach zagubionego w lesie psa o osobliwym imieniu Psiakość. Czyżby Pan zapomniał o swoim przyjacielu, a może zawiódł jego psie zaufanie, porzucając go umyślnie? Psiakość tęskni za Panem i postanawia wyruszyć w podróż powrotną do domu. W wędrówce przez las, łąkę, wieś, aż do miasta, towarzyszy mu znudzona leśną codziennością i głodna przygód Wilczka.

Teatr Andersena

Teatroteka zaprasza na archiwalne nagrania wideo spektakli, których premiery już się odbyły i które nie grane są już na deskach teatr. Emisje spektakli są publikowane do końca czerwca 2020 r. w piątki o g. 9:30 na profilu Facebook oraz na stronie internetowej. Emisja jest dostępna do niedzieli do g. 22:00.

3 lipca, piątek

godz. 9:30, Król Maciuś Pierwszy, reż. Dariusz Wiktorowicz (Premiera: 29.05.2010), spektakl dla dzieci powyżej 7 roku życia

Kolejna edycja kina letniego Millennium Docs Against Gravity w Elektrowni Powiśle!

Po zeszłorocznym sukcesie kina letniego, w tym roku w Elektrowni Powiśle po raz kolejny zostaną pokazane najciekawsze tytuły z poprzednich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Od 13 czerwca do 29 sierpnia będziemy mogli obejrzeć 23 wyjątkowe tytuły. Niezbędne informacje i materiały dodatkowe będą na bieżąco publikowane w wydarzeniu na Facebooku.

Plenerowe kino letnie jest idealną i bezpieczną formą, dzięki której wtorki oraz soboty zamienią się w prawdziwe święto kina dokumentalnego. Zaprezentowane filmy to idealnym przygotowaniem przed tegoroczną edycją festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się wyjątkowo od 4 do 13 września.

Kino letnie jest spotkaniem na żywo, w zrewitalizowanej przestrzeni na warszawskim Powiślu. Cały czas filmy z poprzednich edycji Millennium Docs Against Gravity można oglądać także online. Od 12 do 18 czerwca na platformie mojeekino.pl zostanie zaprezentowanych siedem festiwalowych hitów. Więcej informacji o tym wydarzeniu można znaleźć tutaj.

Wszystkie filmy w ramach kina letniego będzie można zobaczyć bezpłatnie. Zapraszamy we wtorki oraz soboty o godzinie 19:30. Przedstawiamy pełną listę filmów, które zostaną zaprezentowane:

13.06 (sobota) – „Cała przyjemność po stronie kobiet”
17.06 (wtorek) – „Duch Bauhausu”
20.06 (sobota) – „Świadkowie Putina”
23.06 (wtorek) – „Człowiek”
27.06 (sobota) – „Symfonia fabryki Ursus”
30.06 (wtorek) – „Score. Muzyka filmowa”
04.07 (sobota) – „3100: biegnij i medytuj”
07.07 (wtorek) – „Czy ufasz temu komputerowi?”
11.07 (sobota) – „Książę i Dybuk”
14.07 (wtorek) – „My Generation”
18.07 (sobota) – „Bellingcat: prawda w czasach postprawdy”
21.07 (wtorek) – „Stroiciel Himalajów”
25.07 (sobota) – „Maszyna do pisania”
28.07 (wtorek) – „Sakawa”
01.08 (sobota) – „Generation Wealth”
04.08 (wtorek) – „Kraina miodu”
08.08 (sobota) – „Niezwykła propozycja”
11.08 (wtorek) – „Zanim ich usłyszałam byłam normalna”
15.08 (sobota) – „Jutro albo pojutrze”
18.08 (wtorek) – „Polaroid. Błyskawiczne marzenia”
22.08 (sobota) – „Grace Jones”
25.08 (wtorek) – „Harry Gruyaert. Fotograf”
29.08 (sobota) – „Antropocen: epoka człowieka”

#WspieramKulturę

W ramach tej akcji zorganizowanej przez serwis e-wejściówki.pl można obejrzeć online spektakle, wystawy i koncerty w całej Polsce po uiszczeniu niekiedy symbolicznej opłaty. Repertuar wydarzeń jest bardzo szeroki, a szczegóły znajdziemy na stronie https://ewejsciowki.pl/