KINO MUZA W POZNANIU

Działa już od 1908 roku, kiedy zostało otwarte jako Theater Apollo. Później funkcjonowało pod nazwami: Colosseum, Europa, Świt i Wolność. Od lat 50. ubiegłego wieku jest Muzą. Jego motto „Wiemy, co gramy” ma odzwierciedlenie w starannie wyselekcjonowanym repertuarze, w którym można znaleźć przede wszystkim filmy europejskie, artystyczne i autorskie.
W 2019 roku Muza przeszła generalną przebudowę, zyskując dwie nowe sale projekcyjne oraz taras letni. W ramach remontu odtworzono neon na frontowej ścianie kina. Wykonała go ta sama pracownia, która zrealizowała projekt oryginału w latach 60. XX wieku. Neonowe ramki podświetlają także wywieszone we wnętrzu filmowe plakaty. Joanna Piotrowiak, kierowniczka kina, w wywiadzie dla poznańskiego portalu podkreślała, że nowa Muza ma być zarówno kinem z duszą, jak i miejscem na wskroś nowoczesnym.

CHARLIE MONROE KINO MALTA W POZNANIU

Kino Malta powstało w dawnym Domu Katolickim, przekształconym przez władze komunistyczne w Robotniczy Dom Kultury i Oświaty. Rozpoczęło funkcjonowanie w 1958 roku, by zaspokajać potrzeby kulturalne prawobrzeżnego Poznania. Szczyt jego popularności przypadł na lata 70. i 80. XX wieku. Salę wypełniali wówczas po brzegi studenci, którzy licznie przybywali na seanse organizowane specjalnie dla nich.
Ze względu na konieczność opuszczenia budynku działalność Malty na poznańskiej Śródce zakończyła się w 2010 roku. Od 2011 roku kino działa w centrum miasta, przy ulicy Rybaki. Cały proces przenosin do nowej lokalizacji okazał się skomplikowany i czasochłonny, również dlatego, że starano się jak najwierniej odtworzyć niesamowity klimat znany ze Śródki. Wtedy też zmieniono nazwę na Charlie Monroe Kino Malta, która wiąże się z dwiema salami: Charlie i Marylin. Oprócz nich można także cieszyć się seansem w malutkiej sali Audrey.


POZNAŃ

Do stolicy Wielkopolski wygodnie dotrzesz pociągiem PKP Intercity z każdej części kraju. Dojeżdżają tu zarówno ekonomiczne składy kategorii TLK, obsługiwane zmodernizowanym taborem pociągi IC, jak i ekspresowe połączenia kategorii EIC. Zaplanuj swoją podróż na intercity.pl.

KINO CHARLIE W ŁODZI

Łodzianie mówią o nim „nasze kino”. Charlie to coś więcej niż obiekt, w którym jedynie odtwarzane są filmy – to miejsce, w którym się bywa. Działa od 1994 roku, a zatem w 2019 roku mija 25. rocznica jego istnienia. Właśnie z tej okazji w zeszłoroczne wakacje przeszło gruntowny remont – zainstalowano wtedy m.in. ekran z technologią 3D i nowe, lepsze nagłośnienie.
Za co cenią je widzowie? Za to, że jest kameralne, klimatyczne i przytulne. Niektórzy zauważają, że wciąż czuć w nim ducha PRL-u, bowiem w przeszłości miał tu siedzibę Łódzki Ośrodek Kształcenia Ideologicznego. Pokazywano wówczas zgoła inne produkcje niż te z gatunku kina artystycznego, które dziś jest jego domeną.
Charlie blisko współpracuje ze słynną łódzką filmówką, która w 2002 roku objęła nad nim patronat, co owocuje wieloma wspólnymi pokazami. Kino zostało także wyróżnione za swoją działalność kulturalną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.


ŁÓDŹ

Kino Charlie jest położone nieopodal dworca Łódź Kaliska, na który dojeżdża wiele pociągów PKP Intercity. Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.

KINOKAWIARNIA STACJA FALENICA W WARSZAWIE

W tej warszawskiej placówce wszystko jest na opak: nie ma typowych kinowych foteli, filmy ogląda się, siedząc przy stoliku i jedząc posiłek, a wszystko to w budynku dawnego dworca kolejowego. Kino ma swoich wiernych fanów, doceniających jego wyjątkową, domową atmosferę.
Mieszkańcy okolic (i nie tylko) cenią Stację Falenica za bogaty, a przy tym wartościowy repertuar, a także liczne warsztaty i wydarzenia specjalne. To na pewno miejsce z duszą, dla którego warto wybrać się poza centrum – zwłaszcza że do kina wygodnie dotrzemy komunikacją miejską.

KINO AMONDO W WARSZAWIE

Tutaj nie trafisz przypadkiem. Najmniejsze kino w stolicy, ukryte w podwórku w centrum miasta, jest mekką prawdziwych kinomanów. Miejsce założył kolektyw filmowców, którzy postanowili wykorzystać potencjał kulturalny tej części Warszawy. Zależało im na stworzeniu atrakcyjnej alternatywy dla multipleksów. W Amondo można poczuć się jak w domu – po pokazie wiele osób pozostaje jeszcze na dłuższe pogawędki i wspólną wymianę wrażeń.
Pomysłodawcom projektu zależy na tym, by prezentować obrazy z najważniejszych światowych festiwali, a także te z bardziej niszowych imprez, które nie wchodzą do regularnej dystrybucji w Polsce. Często grane są też klasyki – arcydzieła kinematografii. Co więcej, to chyba jedyne kino w Warszawie, które wita gości kolorowym, neonowym barem!


WARSZAWA

Planując podróż do stolicy, postaw na pociągi PKP Intercity. Podróżując składami kategorii TLK i IC, możesz wybrać ofertę Bilet Warszawski IC, która da ci możliwość korzystania ze środków stołecznej komunikacji miejskiej, z dowolną liczbą przesiadek, przez 75 minut przed wyjazdem lub po przyjeździe do Warszawy. Dowiedz się więcej i znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.

KINO ZA ROGIEM CAFÉ W RZESZOWIE

Wielu zaznacza, że to miejsce, którego zdecydowanie brakowało w mieście. Powstało dzięki prywatnemu inwestorowi. Kino za Rogiem Café, działające w ramach sieci o tej samej nazwie, to mała, studyjna sala kinowa z 30 fotelami, profesjonalnym obrazem i dźwiękiem. Mieści się w świeżo odremontowanym budynku niedaleko dworca PKP, przy którym funkcjonuje przytulna kawiarnia. Głównym założeniem było stworzenie kameralnego, przyjaznego kina, łączącego wszystkich miłośników srebrnego ekranu. Rzeszowski obiekt wyróżnia się tym, że widzowie sami mogą decydować, co chcą obejrzeć, i zgłaszać własne repertuarowe propozycje. Bilet na pojedynczy seans kosztuje tylko 8,50 zł, a w niewielkiej sali można zorganizować swój prywatny pokaz – to świetny pomysł na przykład na urodzinowy prezent dla pasjonatów filmu.


RZESZÓW

Do stolicy Podkarpacia dojeżdża m.in. popularne Pendolino, czyli szybkie i komfortowe składy PKP Intercity kategorii EIP. Zaplanuj podróż na intercity.pl.

Do końca grudnia 2019 roku zapraszamy osoby podróżujące pociągami PKP Intercity na kawę i herbatę tańszą o 50 proc. Wystarczy mieć ze sobą bilet z podróży do Rzeszowa pociągiem PKP Intercity! Odwiedź nas w Rzeszowie przy ul. św. Mikołaja 6. Repertuar kina możesz sprawdzić na: kzrcafe.pl.

KINO ŻEGLARZ W JASTARNI

Jego historia sięga jeszcze okresu międzywojennego. Z dawnych zdjęć wynika, że jest to jeden z najstarszych budynków w całym miasteczku. Na początku XX wieku działała w nim restauracja, a następnie przekształcono go w kino, którym pozostaje do dziś. Ciekawostką jest, że w sali wciąż stoi zachowany stary piec kaflowy. Warto podkreślić sezonowość Żeglarza – kino działa wyłącznie w okresie letnim, choć bywa, że otwiera się specjalnie na majówkę. Prowadzą je wspólnie trzy niezwykłe kobiety reprezentujące kolejne pokolenia: babcia Urszula, mama Dagmara i córka Patrycja. Gmach przy ul. Portowej 10 miał kiedyś neon, który niedawno wrócił w swojej historycznej postaci na przynależne mu miejsce. Stało się to za sprawą publicznej zbiórki zorganizowanej przez sympatyków obiektu. Żeglarz jest ostatnim działającym kinem
na całym Półwyspie Helskim. Jak jednak głosi umieszczony obok wejścia napis: „Godziny lata płyną, lecz cóż wiecznie jest młode kino” (pisownia oryginalna).


JASTARNIA

Warto odwiedzić Jastarnię i kino Żeglarz w czasie pobytu w Trójmieście. Do Gdańska, Gdyni i Sopotu wygodnie dojedziesz pociągami PKP Intercity, również składami kategorii EIP, czyli popularnymi Pendolino. Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.

KINO PIONIER 1907 W SZCZECINIE

W sierpniu 2005 roku do Szczecina dotarły wspaniałe wieści: Pionierowi został przyznany tytuł najstarszego działającego kina na świecie! Potwierdza to certyfi kat „Księgi rekordów Guinnessa”, który do dzisiaj dumnie prezentuje się na jednej ze ścian. Szczecińska placówka początkowo nazywała się Helios, później Welt-Theater, a przed samym Pionierem była jeszcze Odra. W repertuarze rzadko mieszczą się wielkie komercyjne hity, często za to można trafi ć na projekcję filmu europejskiego, azjatyckiego lub południowoamerykańskiego, co czyni Pioniera ulubionym miejscem ludzi, którzy lubią odkrywać mniej znane oblicza światowej kinematografii.


SZCZECIN

Do największego miasta województwa zachodniopomorskiego dojedziesz pociągami PKP Intercity nawet z najbardziej oddalonych zakątków Polski. Najdłuższa krajowa trasa kolejowa prowadzi do Szczecina z Przemyśla. Zaplanuj podróż na intercity.pl.