W tym roku możemy liczyć na prawdziwą muzyczną ucztę. W ciągu dwóch dni (9–10 października) Na scenie zagoszczą Michał Szczerbiec, blues-rockowy zespół Taylor Moore Band z USA, Marek Tymkoff, barwna jak ptak Magda „Magic” Piskorczyk i szwajcarski mistrz gitarowej techniki slide – Joe Colombo.

Na przekór przeciwnościom

– Mieliśmy wiele obaw o to, czy tegoroczna edycja w ogóle się odbędzie. Pandemia nie ułatwiała organizacji, ale rok bez bluesa to rok stracony, więc nie poddaliśmy się tak łatwo! W efekcie mamy bardzo energetyczny i różnorodny line-up, a fani bluesa mogą wreszcie spotkać się na wydarzeniu organizowanym na żywo, fizycznie, a nie tylko w wirtualnej przestrzeni. Wiem, że wiele osób bardzo na to czeka – mówi Karol Wiszniewski, dyrektor artystyczny i prezes Fundacji 9 Muz.

Między Polską a Szwajcarią

Zwieńczeniem dwudniowego warszawskiego święta bluesa będzie solowy koncert Joe Colombo, który zadebiutował w Polsce dziesięć lat temu, na festiwalu Satyrblues w Tarnobrzegu i od tej chwili dzieli swój czas między rodzimą Szwajcarię a Polskę. Tu nie tylko często występuje – poza Satyrblusem można go było usłyszeć na takich festiwalach, jak Rawa Blues, Jimiway, Blues nad Bobrem, Blues w Leśniczówce czy Przeworsk Blues – ale także przez większą część roku mieszka.

– Muzyka Joe jest czymś, co po prostu trudno opisać. To trzeba usłyszeć – instrumentalne połączenie bluesa, rocka, a nawet jazzu, oprawione w niepowtarzalną umiejętność gry na gitarze techniką slide. Niewielu muzyków na świecie robi to w taki sposób – mówi Karol. Co ciekawe, Joe Colombo i Magda Piskorczyk spotkali się na festiwalowych deskach w Bolesławcu w 2015 roku, co zaowocowało niezapomnianym elektrycznym jam session kończącym festiwal. Widzowie International Ochota Blues Festival mogą po cichu mieć nadzieją na podobny finał w Warszawie.

Organizatorem festiwalu jest Fundacja 9 Muz, a partnerami imprezy Stowarzyszenie Autorów ZAIKS i Związek Artystów Wykonawców STOART.

Kiedy: 9 i 10 października 2020

Gdzie: klub Remont, Waryńskiego 12A, Warszawa

Bilety: 30/20 pln