W dobie #zostańwdomu aktorzy stracili możliwość grania spektakli na żywo, a muzycy dawania koncertów. Sytuacja odbija się również na reżyserach i producentach. Zamknięto też muzea. By nie dopuścić do całkowitej zapaści kulturalnej, twórcy przenoszą się do internetu. Muzycy udostępniają nagrywane w domach koncerty, filmowcy, jak Jan Komasa, szybko wpuszczają swoje pełnometrażówki do kanałów streamingowych, a teatry tworzą repertuar online.

Kurtyna w górę

Oglądanie sztuki wysokiej na ekranach telewizorów nie jest zresztą niczym nowym. Od 1953 roku w Polsce działa Teatr Telewizji, którego realizacje możemy oglądać w programie pierwszym TVP. Teraz jego zasoby są bezpłatnie udostępnione na VOD.

Również tradycyjne placówki zapraszają do oglądania swoich spektakli. Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w serwisie YouTube wypuścił monodram „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Gdański Teatr Wybrzeże udostępnia swoje przedstawienia we współpracy z Urzędem Marszałkowskim – przez 24 godziny od daty i godziny prezentacji znajdziemy je również na stronach pomorskie.eu i gdansk.pl oraz na kanale YouTube pomorskie.eu. W ten sposób można już było obejrzeć np. „Ruskich” w reżyserii Adama Orzechowskiego. W oficjalnym serwisie streamingowym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej udostępniono nagrania „Halki”, „Toski” czy „Męża i żony”. Teatr Żydowski w repertuarze na najbliższe tygodnie proponuje m.in. sztuki „Dybuk”, „Golem” i „Berek” w reżyserii Mai Kleczewskiej, „W nocy na starym rynku” Szymona Szurmieja oraz „Komediantów” i „Gwiazdy na dachu” Stefana Szlachtycza. Stołeczny Teatr Powszechny wyświetla natomiast archiwalne spektakle, np. „Minimum” z 2015 roku, zapowiada też dyskusje i odczyty prowadzone na swoim kanale.

Z pewnością warto również zajrzeć na stronę Ninateka.pl. To dostępny bezpłatnie, pozbawiony reklam i niewymagający logowania się zbiór zapisów spektakli teatralnych i operowych, zarejestrowanych koncertów, audycji radiowych, filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży oraz animacji.

Muzealne korytarze

Do wirtualnej wizyty zapraszają m.in. Zamek Królewski w Warszawie, pałac Pod Blachą i Muzeum Powstania Warszawskiego. Dyrekcja Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem również zachęca do zwiedzania online gmachu głównego i Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Muzeum Historii Polski udostępnia filmy, e-wystawy, artykuły oraz propozycje aktywności dla najmłodszych i pomoce dla maturzystów. Wirtualne spacery organizują też gdańskie placówki: Muzeum II Wojny Światowej (przybliżając Westerplatte) i Narodowe Muzeum Morskie (skanseny wraków Zatoki Gdańskiej). Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka „oprowadza” po Zamku Żupnym i kopalni soli. Zamek Królewski na Wawelu w czasie kwarantanny można zwiedzać #przezdziurkęodklucza. To cykl krótkich wykładów muzealnych dostępnych w sieci.

Inne zasoby cyfrowe

Narodowe Centrum Kultury w ramach akcji #zostańwdomu przygotowało liczne webinaria, koncerty, debaty, gry oraz ciekawostki językowe. Stworzony tu interaktywny śpiewnik, dostępny na zaspiewajmy.pl, zawiera ponad 115 piosenek. Z kolei pod adresem audycjekulturalne.pl można wysłuchać podcastów na różne związane z kulturą tematy. Dzieci warto zaprosić do słuchowiska edukacyjnego „Opowiastki językowe”. Zbiory Cyfrowej Biblioteki Narodowej dostępne są na polona.pl. Z kolei z wirtualnych zasobów Biblioteki Narodowej (bn.org.pl) można pobrać ponad 90 e-booków. Warto poznać ten nowy świat – kultury dostępnej online – i częściej czerpać z jego bogactwa.

E-muzeum

Pod adresem e-muzeum.eu znajdziemy interaktywną mapę ponad stu muzeów, które zwiedzimy online. Na stronie kulturadostepna.pl możemy odbyć 31 wirtualnych spacerów po takich obiektach, jak zespół zamkowo-parkowy w Kórniku, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz–Birkenau, cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku czy Zamek w Malborku. Dzięki aplikacji Google Arts & Culture zobaczymy natomiast m.in.: MoMA i The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, Galerię Uffizi we Florencji, The British Museum w Londynie, Muzeum Izraela w Jerozolimie czy Ermitaż
w Sankt Petersburgu.