Tytuł Pomnika historii otrzymują obiekty niepowtarzalne, a cała ich lista odzwierciedla różnorodność architektoniczną, stylistyczną i regionalną naszego niezwykłego dziedzictwa. Wśród Pomników historii znajdują się historyczne zespoły miejskie (staromiejski w Przemyślu), rezydencjonalne i obronne (Łańcut – zespół zamkowo-parkowy), budowle sakralne (Włocławek – katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny), obiekty dziedzictwa przemysłowego i techniki (Bochnia – kopalnia soli), zabytki archeologiczne (Krzemionki – kopalnie krzemienia z epoki neolitu), założenia parkowe i krajobrazowe (Kalwaria Zebrzydowska: manierystyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy), pola bitew (Pole bitwy na Westerplatte) i cmentarze (Warszawa – zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach), a także pojedyncze zabytki architektury (Ozimek – żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew). Warto uwzględnić te niezwykłe obiekty w swoim planie podróży, szczególnie jeśli podróżujemy pociągiem.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, PKP Intercity i PKP SA prowadzą ogólnopolską akcję informacyjną o Pomnikach historii na dworcach i w pociągach. Kampania jest zachętą do poznawania i zwiedzania tych jedynych w swoim rodzaju obiektów.

Partnerem akcji jest PKP Intercity, a współorganizatorem są Polskie Koleje Państwowe SA.

Więcej informacji o Pomnikach historii znaleźć można na stronie zabytek.pl prowadzonej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.