Film

„Małe kobietki”
reż. Greta Gerwig
Ekranizacja klasycznej powieści Louisy May Alcott. Reżyserka Greta Gerwig („Lady Bird”) przedstawia nową wersję znanej historii czterech sióstr March – niepokornej Jo (Saoirse Ronan), rozważnej Meg (Emma Watson), rozpieszczonej Amy (Florence Pugh) i najmłodszej Beth (Eliza Scanlen). Narratorką opowieści jest u Gerwig ambitna Jo, marząca o karierze pisarskiej i zdająca się nie zwracać uwagi na adorującego ją sąsiada Lauriego (Timothée Chalamet). W trakcie fabularnych przeskoków śledzimy nie tylko dorastanie dziewcząt, ich marzenia i plany, lecz także stracone nadzieje. Film zdobył cztery nominacje do Oscara i otrzymał statuetkę za najlepsze kostiumy.
Premiera na CHILI.TV

kadr z filmu małe kobietki. dziewczyna i chłopak w historycznych strojach stoją naprzeciwko siebie, patrzą sobie w oczy

„Street Food: Ameryka Łacińska”
Twórcy przebojowej serii dokumentalnej „Chef’s Table” powracają z nową kulinarną przygodą. „Street Food” to podróż po sześciu krajach Ameryki Łacińskiej, w trakcie której poznamy tętniącą życiem kulturę street food, czyli jedzenia ulicznego. Kamera zawitała m.in. do Buenos Aires w Argentynie, Limy w Peru, Bogoty w Kolumbii czy Salwadoru w Brazylii. Każdy odcinek to fascynująca opowieść o historii i kulturze, mających istotny wpływ na kuchnię przedstawianych krajów.
Premiera na Netfliksie w lipcu 2020 roku

kadr z filmu Street Food: Ameryka Łacińska

„Arab Blues”
reż. Manele Labidi
Debiutancki obraz Manele Labidi to pełna ciepła i humoru opowieść o powrocie do domu, przełamywaniu tabu i budowaniu społecznych więzi. Mieszkająca od lat we Francji Selma (w tej roli Golshifteh Farahani, znana polskim widzom z filmu „Paterson” Jima Jarmuscha) postanawia wrócić do Tunezji, by otworzyć gabinet psychoanalityczny. Spotkanie niezamężnej i niezależnej kobiety z przywiązaną do tradycji rodziną oraz sztywnymi zasadami konserwatywnego państwa nieuchronnie prowadzi do nieporozumień i sporów. Czy Selmie uda się przebrnąć z powodzeniem przez absurdy biurokratycznych przepisów, a także uruchomić własną praktykę? Przekonamy się już niebawem!
Dystrybucja: Gutek Film
Premiera w kinie: 14 sierpnia 2020 roku

kadr z filmu Arab Blues

Muzyka

„Rough And Rowdy Ways”
Bob Dylan
Pierwszy od ośmiu lat album z nową muzyką Boba Dylana i trzydziesty dziewiąty w dorobku artysty. Krążek promują trzy utwory: single „False Prophet”, „I Contain Multitudes” oraz niemal siedemnastominutowe „Murder Most Foul”. W 2016 r. Dylan otrzymał Literacką Nagrodę Nobla za stworzenie nowych pojęć poetyckich, przy jednoczesnym utrzymaniu amerykańskiej tradycji. „Tego typu piosenki są niespotykane” – podkreśla z uznaniem dyrektor Sony Music Rob Stringer, a Will Hodgkinson z londyńskiego „The Times” dodaje: „Dylan dobrze pamięta, w czym jest lepszy od każdego – w pisaniu głębokich i uczuciowych piosenek”.
Sony Music Poland
Premiera: 19 czerwca 2020 roku

okładka płyty boba dylana

„Geniusz”
Rasmentalism
Hip-hopowy duet z Lublina – raper Ras i producent muzyczny Ment XXL – przygotował genialną mieszankę muzyczną. Na najnowszym krążku pojawiają się gościnnie artyści reprezentujący odmienne style, m.in. Białas, Dawid Podsiadło i Kuba Badach. Premierowy materiał zapowiadają dwa utwory: „Dzisiaj nie zasnę” oraz inspirowany klasycznym R’n’B „Numer”. Warto skusić się na edycję limitowaną płyty, zawierającą dodatkowe utwory, plakat, wlepki i zmienioną poligrafię.
Sony Music Poland
Premiera: 19 czerwca 2020 roku

okładka płyty geniusz

Książki

„8 + 2 i sztormowy wiatr”
Anne-Cath. Vestly
To już siódme spotkanie polskich czytelników z sympatyczną wielodzietną rodziną – mamą, tatą, ósemką dzieci i babcią. W najnowszej, i ostatniej części cyklu pociechy – Maren, Martin, Marta, Mads, Mona, Milly i Mina – wymyślają wspólnie prezent dla rodziców. Chcą zbudować dla nich na podwórzu piękną ławkę. Tymczasem babcia i najmłodszy z rodzeństwa, Morten, wpadają na inny wspaniały pomysł, do którego niezbędna będzie… stara beczka po śledziach. A to tylko początek wielu dziwnych przygód! Należy zaznaczyć, że każdy tom to samodzielna historia, dlatego po „8 + 2 i sztormowy wiatr” możemy sięgnąć, nawet jeśli nie znamy poprzednich książek. Seria doczekała się norweskiej wersji telewizyjnej i kinowej w latach 70., w której babcię zagrała sama autorka.
Wydawnictwo Dwie Siostry
Premiera: 24 czerwca 2020 roku

okładka książki 8+2

„Z rzeczy pierwszych”
Eliot Weinberger
Krakowskie wydawnictwo prezentuje eseje Eliota Weinbergera, uznanego amerykańskiego eseisty, publicysty i krytyka literackiego. Do jego najsłynniejszych prac należy „What I Heard About Iraq” (Co słyszałem o Iraku), okrzyknięta jedną z najlepszych książek antywojennych. „Z rzeczy pierwszych” oscyluje między prozą poetycką, naukowym zapisem i opowiadaniem. Weinberger kontempluje różnorodność świata, odwołując się do poezji Yeatsa, wierzeń Azteków czy symboliki gestów w średniowiecznym klasztorze benedyktyńskim.
Wydawnictwo: Karakter
Premiera: 30 czerwca 2020 roku

okładka książki z rzeczy pierwszych

„Scrabble”
Tadeusz Dąbrowski
Poeta, eseista, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos”, laureat Nagrody Kościelskich – już w czerwcu do rąk miłośników twórczości Tadeusza Dąbrowskiego trafi nowy tom jego wierszy. Autor nie ucieka od charakterystycznych dla niego rozważań metafizycznych i egzystencjalnych. W utworach odnajdziemy również lingwistyczne poszukiwania odpowiedzi na wyzwania, które stawia przed nami życie. Pozycja wydana została w tzw. serii mozaikowej PIW-u, gromadzącej tomiki twórców o oryginalnym i bardzo różnorodnym głosie poetyckim.
Państwowy Instytut Wydawniczy
Premiera: 26 czerwca 2020 roku

okładka książki scrabble