Płyta „Tryptyk Rzymski” bezpośrednio nawiązuje do współpracy przy wykonywaniu tego dzieła, jaka w latach 2004 – 2007 miała miejsce między Włodkiem Pawlikiem i nieżyjącym już Krzysztofem Kolbergerem. Szczególnie odwołuje się do prezentacji w Instytucie Polskiej Kultury w Rzymie – 9 kwietnia 2005 roku – w dzień po pogrzebie Polaka Papieża.

Rocznica 100-lecia urodzin wielkiego Polaka skłoniła Włodka Pawlika do sięgnięcia po raz kolejny do tego uduchowionego, poetyckiego dzieła i przedstawienia go formie interakcji między czytanym słowem a fortepianowymi improwizacjami. Tym razem recytacji podjął się jeden z najznakomitszych współczesnych aktorów – Artur Żmijewski.

Duet Żmijewski – Pawlik stworzył mistyczną wręcz, niepowtarzalną paletę estetycznych doznań, w magnetyzujący sposób wciągając słuchacza w świat subtelnego dialogu pomiędzy poezją a muzyką.

My przy okazji przypominamy wywiad, który w 2018 roku przeprowadziliśmy z Włodkiem Pawlikiem. Znajdziecie go tu.

Płyta „Tryptyk Rzymski” w adaptacji Artura Żmijewskiego i Włodka Pawlika ukazała się 15 maja 2020 r. Producentem płyty jest – Agencja Koncertowa Pawlik Relations, a reżyserem nagrania Ewa Guziołek -Tubelewicz.

Wydawnictwo zostało objęte patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądecekiego.

Tryptyk Rzymski, L-Art. Kultura online

Nagranie „Tryptyku Rzymskiego” w obecnym kształcie, w zjawiskowej interpretacji dwóch wybitnych postaci polskiej kultury – aktora Artura Żmijewskiego i pianisty jazzowego Włodka Pawlika stanowi niezwykły hołd złożony przez obu Artystów – Papieżowi Janowi Pawłowi II w jubileuszowym roku 100-lecia Jego urodzin.