Pierwsza Słowianka Rzeczypospolitej – to miano przylgnęło już do ciebie na dobre. Trudno nie zauważyć, że słowiańszczyzna jest dla ciebie dużą inspiracją. Skąd takie zamiłowanie do tradycji naszego regionu?

Uważam, że powinniśmy kultywować barwną, polską kulturę. Często jesteśmy zachwyceni tym, co zachodnie, zapominając, że nasze jest piękne! Od czasów „My Słowianie” co jakiś czas wracam do rodzimych klimatów, po prostu czuję je w sobie, bardzo lubię i jest mi w takim entourage’u bardzo dobrze. Lubię łączyć słowiańszczyznę z nowoczesnymi klimatami muzycznymi. To pokazuje, że rodzima kultura jest żywa, plastyczna i bardzo wdzięczna w adaptacjach.

Kilka lat temu spełniłaś swoje marzenie i zaprojektowałaś linię ubrań – tu również sięgnęłaś po ludowe elementy. Czy sama kreujesz również swój sceniczny wizerunek?

Tak, zajmuję się tym sama. Projektuję i tworzę siebie, czerpiąc z własnego źródła kreatywności. Oczywiście przy realizacji pomysłów – co też jest kreatywną pracą, którą bardzo lubię – korzystam ze wsparcia osób potrafiących lepiej ode mnie te projekty wykonać. Właściwie każdy teledysk to inna kreacja, nowy pomysł i poszukiwanie rozwiązań. Linia ubrań SLAVICA jest ukłonem w stronę naszej kultury, żywym dowodem na to, że słowiańskie wzory ludowe są ponadczasowe. Ja w tych ubraniach czuję się bardzo dobrze.

Twoje muzyczne fascynacje wychodzą jednak daleko poza folk – czego słuchasz na co dzień? Fani z niecierpliwością czekają na twoją nową płytę. Kiedy możemy się jej spodziewać i czego oczekiwać?

Słucham dużo muzyki, a przekrój stylów jest tak szeroki, że nie warto wymieniać wszystkich. Zresztą nie lubię zamykać muzyki w gatunkach. Nie potrzebuję pozycjonowania jej w ten sposób. Bardzo lubię nowoczesne brzmienie. Fascynuje mnie to, jak rozwija się rynek muzyczny. Moja nowa płyta „superNOVA” jest na wskroś nowoczesna. Zawarłam na niej wszystko, czego aktualnie słucham. Mimo tego, jest to jednak duży ukłon w stronę muzyki i stylu lat 80., brzmienia i charakter tamtych lat były inspiracją dla większości dzisiejszych trendów muzycznych.

Album ukaże się 18 września. To moja trzecia płyta, pomysł na nią powstał w 2018 roku, kiedy napisałam Łowców Gwiazd. Połączyliśmy house’owy klimat z orkiestrą i klasycznymi chórami, a efekt był znakomity. Na krążku „superNOVA” zamieściliśmy wiele takich miksów. Zawiera sporo osobistych wątków i – choć jest to płyta taneczna – to jednak ma mroczny nocny klimat.

Jak będzie wyglądała promocja tego materiału w obliczu obostrzeń dotyczących organizacji koncertów?

Sytuacja dotycząca pandemii zmienia się dynamicznie, trudno przewidzieć, co przyniosą kolejne miesiące. W sierpniu zagrałam sporo koncertów, utrzymując rygorystyczne warunki sanitarne, a wszystkie koncerty zostały wyprzedane. W promocji płyty skupiam się głównie na działaniach w sieci, za pośrednictwem moich kont na portalach społecznościowych. Zgromadziłam tam łącznie ponad dwa miliony osób, z którymi utrzymuję kontakt.

Pozytywne nastawienie i serdeczny uśmiech to twój znak rozpoznawczy. Skąd bierze się ta pogoda ducha?

Dziękuję, ta pogoda ducha to kwestia tego, że robię to, co kocham. Nikogo nie udaję, nie zakładam maski, wychodząc na scenę. Uwielbiam moich fanów, doskonale się z nimi bawię na koncertach. W programie The Voice Kids mam świetny kontakt z dzieciakami i jest mi dobrze w ich towarzystwie. Lubię dawać pozytywną energię, czuję, że mam jej bardzo dużo i umiem przelewać ją na moich słuchaczy.

Często włączasz się w działania charytatywne. Skąd w tobie ta potrzeba pomagania innym? W jakie akcje byłaś lub jesteś obecnie zaangażowana?

Rzadko mówię o akcjach, w których biorę udział. Część z nich to inicjatywy medialne i wtedy docierają do szerszego kręgu osób. Zwykle jednak, pomagając, nie afiszuję się z tym i nie buduję na tym swojego wizerunku. Po prostu robię to, co czuję, że powinnam zrobić – bez informowania o tym ludzi dookoła. Dobro powinno być wewnętrzną potrzebą, a nie efektem kalkulacji i kampanii promocyjnych.

Czym w takim razie jest dla ciebie DOBRO?

Bardzo trudne pytanie. Jest to wartość względna, jak wszystkie wartości w życiu. Jeśli miałabym w najprostszy sposób opisać dobro, nazwałabym je stanem wewnętrznym, który możesz zmaterializować w jakąś formę. Dobro to szczera emocja, pierwszy odruch, ale też empatia i zrozumienie. Czasem dobrem jest po prostu cisza, obserwowanie czegoś bez komentowania i oceniania… Dziś ludzie zbyt często oceniają i komentują, a wystarczy słyszeć i czuć.

Czy są w Polsce miejsca, w których odpoczywasz od szalonego świata show-biznesu? Dokąd uciekasz, gdy szukasz spokoju?

Chętnie jeżdżę nad morze pod każdym pretekstem – czy to koncerty, czy sesje, lubię ten kierunek. Dziś połączenie kolejowe do Gdańska czy Sopotu jest doskonale sprofilowane także dla osób, które chcą na szybko wyskoczyć nad Bałtyk. Od dziecka lubię jeździć pociągiem, a obecnie przejazd jest dodatkowo szybki i bardzo wygodny.

Cleo

Wokalistka, autorka tekstow, malarka, projektantka, osobowość telewizyjna – kobieta wielu talentów. Dziewczyna o słowiańskim uroku z czarnym głosem, królowa YouTube’a i pierwsza Słowianka Rzeczypospolitej.

Cleo najpopularniejszą polską wokalistką w sieci

W zestawieniu Vevo Polska wyprzedza zarówno gwiazdy rodzimej sceny muzycznej jak Dawid Podsiadło czy Sarsa, ale też międzynarodowe sławy – Lady Gagę, Arianę Grande, Billie Eilish czy Imagine Dragons.

Ponad 380 mln wyświetleń w serwisie YouTube

Najpopularniejsze teledyski:

  • Łowca gwiazd – 75 mln wyswietleń
  • Za krokiem krok – 73 mln wyświetleń
  • Dom – 38 mln wyświetleń