1. Glacier Express (St. Moritz – Zermatt)

Podróż Glacier Expressem to niezwykła okazja, by z okien pociągu podziwiać piękno Szwajcarskiego Parku Narodowego i zjawiskowe szczyty Alp – m.in. Matterhorn i Dom de Mischabel. Nie dajcie się zwieść nazwie Glacier Express – pociąg ten jest zwany najwolniejszym ekspresem w Europie, a pokonanie szlaku łączącego dwa popularne szwajcarskie kurorty narciarskie trwa około 7 godzin. Także fakt, że trasa ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO zachęca, by wyruszyć w niezwykłą podróż.

2. Flamsbana (Myrdal – Flam)

Choć trasa z Myrdal do Flam liczy zaledwie 20 kilometrów, okrzyknięto ją najpiękniejszym szlakiem kolejowym Skandynawii. Flamsbana wyrusza z miejscowości położonej w górach na wysokości około 900 metrów i zmierza w stronę fiordu Aurlandsfjord, a widoki z jej okien zapierają dech w piersiach! Podróżujący mogą m.in. zobaczyć wąwozy, niezwykle zielone łąki i hale oraz strome kaskady wodospadów.

3. El Nariz del Diablo (Ekwador)

Trwająca 4-5 godzin podróż El Nariz del Diablo to jedna z największych atrakcji Ekwadoru, chwilami mogąca spowodować u podróżnych znaczne skoki adrenaliny. Tory kolejki położone są najczęściej na wąskich półkach skalnych, przez co pokonujące zakręty wagony zdają się wisieć nad przepaścią. Trasę charakteryzują również znaczne różnice wysokości na bardzo krótkich odcinkach.

4. Bernina Express (St. Moritz – Tirano)

Nazwa tego pociągu odwołuje się do słynnej szwajcarskiej przełęczy Bernina. Jego trasa łączy ekskluzywny kurort narciarski St. Moritz z miejscowością Tirano we włoskiej Lombardii. W tę podróż warto wybrać się zwłaszcza latem – wówczas w kilka godzin z krainy lodowców Bernina Express przenosi nas do ciepła i palm. Wagony z przeszklonym dachem ułatwiają podziwianie wyjątkowych widoków szwajcarsko-włoskiego pogranicza. Trasę tę, podobnie jak szlak Glacier Expressu, wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

5. Kolej Transandyjska (Lima – Huancayo)

Podróż drugą najwyżej położoną linią kolejową świata rozpoczyna się na zabytkowym dworcu Desamparados w stolicy Peru – Limie. Stamtąd wyruszamy szlakiem liczącym 360 km, osiągając po drodze wysokość 4750 m n.p.m. Cała wyprawa trwa dokładnie 12 godzin. Warto nadmienić, że powstała w XIX wieku Kolej Transandyjska to dzieło polskiego inżyniera, Ernesta Malinowskiego. Obecnie linia funkcjonuje przede wszystkim jako kolej towarowa. Kilka razy w roku organizowane są przejazdy dla turystów.

6. Zugspitzbahn (Garmisch-Partenkirchen – Zugspitze)

Zugspitzbahn to trasa łącząca popularny niemiecki kurort narciarski Garmisch Partenkirchen z lodowcem pod najwyższym niemieckim szczytem – Zugspitze. Miłośnicy kolei z pewnością docenią nie tylko malownicze alpejskie widoki, ale też wyjątkową konstrukcję tej trasy. Podczas jazdy pociąg pokonuje ogromne różnice wysokości – wyposażony jest w specjalne zębate koło, które aktywuje się automatycznie przy najbardziej stromych odcinkach. Stacja końcowa znajduje się w podziemnym tunelu, z którego podróżni wychodzą bezpośrednio na lodowiec pod szczytem.

7. Pride of Africa (RPA)

Przewozy oferowane przez Rovos Rail to spełnienie marzeń o luksusowej podróży po Afryce. Doskonale wyposażone, komfortowe pociągi kursują po najpiękniejszych trasach południowej Afryki – m.in. z RPA do Namibii czy Tanzanii. Najbardziej zapierającym dech w piersiach odcinkiem szlaku jest ten wiodący z Pretorii do Wodospadów Wiktorii, położonych na granicy Zimbabwe i Zambii, uważanych za jeden z siedmiu naturalnych cudów świata.

8. Jungfraubahn (Kleine Scheidegg – Jungfraujoch)

Ta wąskotorowa kolej łączy stację Kleine Scheidegg z przełęczą Jungfraujoch w Szwajcarii. Choć odcinek ten liczy zaledwie 9 km, przejazd Jungfraubahn należy do największych atrakcji w kraju. Szlak cieszy się ogromną popularnością wśród turystów nie tylko ze względu na niesamowite widoki – to także najwyżej położona linia kolejowa w Europie. Jej górna stacja jest ulokowana na wysokości 3454 m n.p.m.

9. Empire Builder (Chicago – Portland)

Najsłynniejsza trasa kolejowa w Stanach Zjednoczonych pozwala w 46 godzin pokonać liczący prawie 3600 km dystans pomiędzy Chicago a dwoma największymi miastami północno-zachodniej części USA: Seattle i Portland. Szlak biegnie przez siedem stanów, prerię, dorzecze Mississipi, pasma Gór Skalistych i Kaskadowych oraz Park Narodowy Glacier. Ponieważ linia ma charakter głównie turystyczny, rozkład jazdy został przygotowany tak, aby przez najciekawsze krajobrazowo odcinki pociągi przejeżdżały w ciągu dnia, a te mniej atrakcyjne widokowo mijały nocą.

10. Rocky Mountaineer (Kanada)

Rozciągająca się niemal przez cały kontynent trasa Rocky Mountaineer jest jednym z najdłuższych i najciekawszych szlaków kolejowych na świecie. Przez ponad dwa tygodnie pociąg niespiesznie przemierza najpiękniejsze trasy Gór Skalistych, sunąc po wiaduktach wznoszących się nad mrożącymi krew w żyłach przepaściami i przez spiralne tunele o jednych z najbardziej stromych spadków. Przez przeszklone sufity wagonów podróżni mogą sycić oczy wspaniałymi krajobrazami: począwszy od Vancouver i górskich terenów, przez Park Narodowy Banff czy słynne jeziora o turkusowej wodzie spływającej z topniejących lodowców.