Brama Michalska. W drodze na starówkę

Głównym wejściem na bratysławską starówkę jest Brama Michalska – jedyna zachowana brama miejska. Powstała w XIV wieku, a jej nazwa pochodzi od pobliskiego gotyckiego kościoła św. Michała. Dzisiaj mieści się w niej Muzeum Broni. Z górnego tarasu na wysokiej, 50-metrowej wieży roztacza się piękny widok na zamek i Stare Miasto. Niewiele osób wie, że tuż obok bramy, pod numerem 15, znajduje się prawdopodobnie najwęższy, bo mierzący zaledwie 130 centymetrów szerokości, dom na Słowacji. Przed bramą wyznaczono punkt, od którego liczy się odległość Bratysławy od największych europejskich i światowych metropolii.

Rowerowy Most Wolności alias most Chucka Norrisa

Bratysława i jej okolice przyciągają nie tylko pasjonatów historii, lecz także miłośników aktywności, a zwłaszcza dwóch kółek. Szczególną atrakcję stanowi z pewnością Cyklomost Slobody (Rowerowy Most Wolności), który rozciąga się pomiędzy dzielnicą Devínska Nová Ves a austriackim Schloss Hofem. Mieszkańcy Bratysławy chcieli nadać mu imię cieszącego się tutaj dużą popularnością Chucka Norrisa. Niewiele brakowało, by tak brzmiała jego oficjalna nazwa, bo taką wybrano w publicznej ankiecie, jednak ten pomysł nie przypadł do gustu stronie austriackiej. Most otwarto 22 września 2012 roku. Ma długość 525 metrów. W okolicy rozciąga się rozległa sieć austriackich i słowackich tras, dzięki którym z roweru można odkrywać piękno obu tych krajów.

Academia Istropolitana . Śladami nauki

Idąc w kierunku Bramy Michalskiej, wielu turystów minie ten budynek i nie zwróci na niego uwagi. Warto jednak zatrzymać się przy nim, bo Academia Istropolitana była pierwszym uniwersytetem na terenie Słowacji oraz ważnym centrum humanizmu Węgier historycznych (należy pamiętać, że od średniowiecza Słowacja pozostawała pod panowaniem węgierskim i austro-węgierskim). Nazwa powstała z łacińskich słów Ister (Dunaj) i polis (miasto), więc dosłownie można ją tłumaczyć jako „uniwersytet w mieście nad Dunajem”. W murach uczelni wykładali m.in. tak wybitni nauczyciele, jak Johannes Müller Regiomontanus – słynny niemiecki matematyk i astrolog, który już sto lat przed Galileuszem twierdził, że Ziemia porusza się wokół Słońca. Dzisiaj jej budynek uważa się za jeden z siedmiu najważniejszych w Bratysławie. Na cześć uniwersytetu nazwano również odkrytą w 1996 roku planetę 11614 – Istropolitana.

Targ na Starym Mieście

Świeże owoce i warzywa z ogródka, kuszące aromatem dżemy, domowe ciasta, regionalne piwo, prawdziwe słowackie sery lub kiełbasa, ale również specjalności z bardziej odległych zakątków świata – to wszystko, a nawet jeszcze więcej można zobaczyć i posmakować na Starym Targowisku przy ulicy Slovenského národného povstania. Znajduje się ono zaledwie pięć minut od centrum miasta. Targ działa w godzinach od 10 do 15 w każdą sobotę. Zaglądając tutaj, koniecznie musicie spróbować tradycyjnego przysmaku, jakim są bratysławskie rożki, czyli słodkie rogaliki, nadziewane makiem lub orzechami, o charakterystycznym kształcie przypominającym sarmackie wąsy. Według legendy po raz pierwszy upieczono je bowiem na cześć króla Jana III Sobieskiego i jego zwycięstwa pod Wiedniem.

Pokolenie Y. Kultowe miejsca

Niecierpliwi, drapieżni i bardzo ambitni. Posługują się językami obcymi, technologiami, podróżują po świecie i komunikują się głównie przez social media tak opisywane jest pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku. Do ulubionych i najchętniej odwiedzanych przez młodych mieszkańców stolicy Słowacji miejsc należy budynek legendarnego domu handlowego z czasów komunizmu, nazywany KC Dunaj. Organizuje się tam rozmaite wydarzenia: wieczory filmowe, dyskusje na różne tematy, jarmarki, prezentacje artystów i oczywiście koncerty. W weekendy zazwyczaj odwiedzają go tłumy!

Symbole. Uliczkami Starego Miasta

Przemierzając urokliwe uliczki, trzeba zachować czujność, by nie przegapić niezwykłych tubylców, np. słynnego Čumila (dosłownie słowo to oznacza gapia), który wychyla się z otworu kanałowego. Podobno temu, kto pogłaszcze go po głowie, będzie sprzyjać szczęście. Kolejną intrygującą osobowością jest Schöne Naci (Piękny Ignaś), ubrany w wytworny frak, z cylindrem w ręku, kłaniający się mijającym go osobom. To postać historyczna – Ignác Lamár wrósł w obraz bratysławskich ulic, był też bywalcem tutejszych kawiarni. Ludzie pamiętają go jako zawsze elegancko ubranego, grzecznego i cichego człowieka.

Z zabytków na uwagę zasługuje największy i najważniejszy kościół w mieście, czyli katedra św. Marcina, która była miejscem koronacji węgierskich władców. W jej wnętrzu można podziwiać wielką koronę węgierską z XIX wieku.

W poszukiwaniu symboli Bratysławy warto dotrzeć do głównego rynku Starego Miasta – miejsca spotkań mieszkańców, licznych koncertów i jarmarków.

Stojąca tu renesansowa fontanna Maksymiliana, na szczycie której umieszczono monument przedstawiający króla Maksymiliana II, to także źródło legend – mówi się, że rzeźba ożywa podczas Wielkiego Piątku i w Nowy Rok, aby oddać hołd miastu i jego mieszkańcom, jednak zobaczyć to może tylko rodowity bratysławianin o czystym sercu. Uwagę przykuwa też ratusz – jeden z najstarszych budynków w mieście.

Stąd na piechotę, bo w Bratysławie wszystkie atrakcje są blisko, dotrzemy do kolejnego symbolu miasta – przyciągającego tłumy turystów Zamku Bratysławskiego, skrywającego eksponaty Słowackiego Muzeum Narodowego. Część zamku wykorzystywana jest do celów reprezentacyjnych i państwowych. Ze wzgórza zamkowego rozciąga się piękna panorama okolicy.

Łyżwy. Hokejowe szaleństwo

Oryginalnym pomysłem na spędzenie ciekawego popołudnia lub wieczoru w Bratysławie może być pójście na mecz hokeja. Mieszkańcy przychodzą tutaj z całymi rodzinami, a atmosfera jest niesamowita. Dyscyplina ta uważana jest za narodowy sport Słowaków – reprezentacja kraju istnieje od 1993 roku, czyli tak długo, jak Republika Słowacka, i ma już na swoim koncie kilka medali. Największym sukcesem był tytuł mistrza świata wywalczony w 2002 roku w Göteborgu. W tym roku mamy jeszcze jeden powód, by odwiedzić Bratysławę. W maju Słowacja będzie gospodarzem mistrzostw świata w hokeju na lodzie, a część meczów zostanie rozegrana w stolicy.

Auta. Światowy lider

Słowacja może poszczycić się jeszcze jednym imponującym sukcesem – to największy na świecie producent samochodów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Znajdują się tutaj fabryki tak wielkich marek, jak PSA (Trnawa), Hyundai (Żylina), Volkswagen (Bratysława) oraz Land Rover Jaguar (Nitra). Produkcja środków transportu należy do najważniejszych gałęzi przemysłu. Niektóre fabryki oferują również zwiedzanie swoich obiektów. Będąc w Bratysławie, warto więc skorzystać z propozycji firmy Volkswagen i zobaczyć fascynujący świat motoryzacji z trochę innej perspektywy. Oprócz zwiedzania ogromnych hal produkcyjnych oraz zgłębiania tajników najnowocześniejszej techniki będziecie mieli możliwość obejrzenia najnowszych pojazdów zjeżdżających prosto z linii produkcyjnej.

Wieża widokowa UFO. Kawa na wysokości

Ikoną Bratysławy i jej najbardziej oryginalną budowlą jest niewątpliwie most SNP, czyli Most Slovenského národného povstania (upamiętniający słowackie powstanie z 1944 roku) wraz z wieżą widokową, której niezwykły kształt przypomina statek kosmiczny. Budowla ta przyniosła miastu światową sławę i została zaliczona do World Federation of Great Towers (Światowej Federacji Wielkich Wież). Na jej wierzchołku, na wysokości 95 metrów, znajduje się taras widokowy oraz restauracja UFO, w której można wypić pyszną kawę i delektować się niecodziennym widokiem na słowacką stolicę.

Alkohole. Miasto wina i dobrej kuchni

Dobre wino, najlepiej tutejsze, i chrupiąca pieczona kaczka lub gęś, koniecznie z czerwoną kapustą i lokszami (czyli cienkimi pieczonymi plackami ziemniaczanymi), to kulinarna specjalność Bratysławy i przyległego regionu. Miasto wchodzi w obręb jednego z najbardziej znanych obszarów winnych na Słowacji – Małokarpackiego Winnego Szlaku. Tworzy go 12 regionów, usytuowanych na zboczach Małych Karpat, w kierunku od Bratysławy na Pezinok. Jeżeli więc należycie do miłośników tego trunku, koniecznie odwiedźcie Bratysławę jesienią i weźcie udział w tradycyjnym słowackim winobraniu. Oprócz doskonałego wina i dobrego jedzenia czeka tu na was bogaty program kulturalny.

Do słowackich rarytasów należą również bryndzowe haluszki, które uważane są za danie narodowe. To ziemniaczane kluski z tradycyjnym serem owczym i smażonym boczkiem. Z zup wielką popularnością cieszą się demikat (zupa bryndzowa) i kapuśniak. Warto też odwiedzić niektóre z lokalnych restauracji, które produkują piwa według własnej receptury. Miłośnicy mocniejszych trunków mogą natomiast skosztować słowackiej jałowcówki, śliwowicy lub słynnej Demänovki, wyprodukowanej z ziół leczniczych i owoców leśnych.


SUPER PROMO INTERNATIONAL

Od 9 grudnia 2018 roku można skorzystać z nowej oferty PKP Intercity na połączenia międzynarodowe – Super Promo International obejmującej połączenia dzienne pomiędzy Polską a Słowacją, Czechami, Węgrami i Austrią, a także nocne między naszym krajem a Słowacją, Czechami i Węgrami. Dzięki niej do Bratysławy można dojechać już od 19 euro. Więcej informacji na intercity.pl!

BRATYSŁAWA

Wybierz się na zwiedzanie i kulinarną ucztę do Bratysławy pociągiem PKP Intercity. Codziennie proponujemy dwa połączenia z Warszawy – jedno przedpołudniowe i jedno nocne (kursujące także z Krakowa) – oraz jedno połączenie dzienne z Katowic. Klienci, którzy zdecydują się na podróż pociągiem nocnym, mogą skorzystać ze standardowych miejsc siedzących, miejsc do leżenia (kuszety) lub wybrać podróż w wygodnym wagonie sypialnym. Więcej informacji na intercity.pl!