BRDA

Mieszkańcy Bydgoszczy w ostatnich latach, szczególnie w okresie wakacyjnym, upodobali sobie spędzanie czasu nad Brdą. I nic w tym dziwnego, bo nad jej brzegiem znajdują się najbardziej charakterystyczne zabytki i budowle. Szczególnym punktem jest Wyspa Młyńska, nazywana często zielonym centrum miasta. Spędzimy tam czas, nie tylko biwakując, lecz także odwiedzając instytucje kulturalne. Zwiedzających przyciągają m.in. Zbiory Archeologiczne Muzeum Okręgowego czy znajdujące się kilka kroków dalej Europejskie Centrum Pieniądza. Na wyspie swoje miejsce ma także patron bydgoskiego muzeum, Leon Wyczółkowski. Życiu i twórczości młodopolskiego artysty przyjrzymy się dokładniej, odwiedzając Dom Wyczółkowskiego. Na turystach spacerujących nad Brdą duże wrażenie robi też rzeźba „Przechodzącego przez rzekę” – odsłonięta 15 lat temu figura balansującego na linie młodego mężczyzny.

YUMMY!

Nie sposób zareagować inaczej, gdy spróbuje się bydgoskich specjałów. W mieście nad Brdą można rozsmakować się w potrawach charakterystycznych dla województwa kujawsko-pomorskiego. Region słynie głownie z gęsiny, a w samej Bydgoszczy nie brakuje restauracji, w których można skosztować dobrze przyrządzonych potraw z tego mięsa. W przeszłości podstawą pożywienia były też dania przygotowane ze zbóż – stąd nadal dużą popularnością cieszą się zrobione z mąki kluski, w połączeniu ze skwarkami czy kapustą tworzące wyśmienite tradycyjne danie. Bardziej odważni mogą spróbować czerniny, czyli zupy, której podstawą są rosół i krew kaczki.

Jest to obszar w obrębie ulic Staszica, Gdańskiej, alei Mickiewicza i Kołłątaja, skupiający instytucje i placówki muzyczne. Z jednej strony to cichy, spokojny i zielony zakątek miasta, z drugiej – pełen dźwięków i harmonii. Wielbiciele muzyki i teatru świetnie się tu odnajdą. Ci, którzy w dzień szukają ustronnego miejsca na spacer, powinni wybrać przechadzkę alejkami po parku Jana Kochanowskiego, skupiającym rzeźby znanych muzyków i kompozytorów. Z kolei wieczór warto spędzić na koncercie w Filharmonii Pomorskiej lub na spektaklu w Teatrze Polskim.

Gdańska 8

Ulubiony adres niejednego bydgoszczanina. Właśnie tam co niedzielę odbywa się frymark bydgoski – cykliczny targ, na którym można spotkać lokalnych rzemieślników i kupić ich wyroby (takie jak pyszne powidła strzeleckie czy piernikowa musztarda), spróbować regionalnych dań (znajdzie się także coś dla miłośników kuchni roślinnej i osób na diecie bezglutenowej) lub po prostu spędzić miło niedzielne popołudnie ze znajomymi bądź rodziną.

Opera Nova

To kolejny dowód na szczególną muzykalność Bydgoszczy. Co ciekawe, Opera Nova jest jedynym teatrem operowym na terenie Kujaw i Pomorza. Tymczasem jeszcze w ubiegłym wieku nie było pewne, czy jej powstanie dojdzie do skutku. Gmach zaprojektowano w 1961 roku, jednak ze względu na trudności z uzyskaniem finansowania prace rozpoczęto 12 lat później, a cała budowa trwała ponad 34 lata! Teatr jest także główną siedzibą odbywającego się od 1994 roku Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Choć pierwsze spektakle miały miejsce praktycznie na placu budowy, to festiwal prędko stał się jedną z największych imprez kulturalnych miasta.

Sztuka współczesna

Prace wybitnych polskich artystów XX wieku można podziwiać w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Znajdują się tam obrazy Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Jacka Malczewskiego czy Meli Muter – twórców, którzy wywarli duży wpływ na polską sztukę nowoczesną, a ich dzieła zachwycają do dziś. Warto też śledzić organizowane czasowe wystawy współczesnych polskich artystów. Twórczość w Bydgoszczy odkryjemy również na ulicy, ponieważ miasto jest pełne intrygujących murali. Najwięcej tych wielkoformatowych dzieł znajdziemy przy ulicy 3 Maja, na przykład wizerunek znanego z powieści J.M. Barriego Piotrusia Pana. Innym popularnym bydgoskim muralem jest „Śniadanie mistrzów” przy ulicy ks. Skargi.

Zbrojenia

W miejscu opuszczonych zakładów zbrojeniowych z II wojny światowej powstało niezwykłe i jedyne takie muzeum w Europie – Exploseum. Zwiedzający mogą przechadzać się korytarzami fabryki, która od czasów zakończenia konfliktu pozostała w niemal nienaruszonym stanie. Podczas wizyty można poznać historię miejsca i produkcji materiałów wybuchowych czy zgłębić złożone zagadnienie przymusowej pracy podczas wojny. Exploseum zostało uznane przez Polską Organizację Turystyczną za Najlepszy Produkt Turystyczny Polski w 2016 roku.

Czystość

Trudno stwierdzić, czy Bydgoszcz jest najczystszym miastem świata, ale z pewnością należy do niewielu, które mogą się pochwalić Muzeum Mydła i Historii Brudu. A odwiedzić je z pewnością warto – w 2015 roku miesięcznik National Geographic Traveler przyznał mu tytuł najciekawszego muzeum w Polsce. Inspiracją do jego utworzenia była tradycja przemysłowa miasta, związana właśnie z wytwarzaniem mydła. Podczas wizyty poznamy bliżej dzieje higieny (dowiemy się na przykład, dlaczego Francuzi nosili na głowach peruki) i wykonamy własnoręcznie kostkę mydła.

Żużel

Bydgoszcz to bez wątpienia miasto o bogatej żużlowej historii. Sekcja żużlowa powstała już w 1946 roku. Tutaj też urodził się jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców świata, Tomasz Gollob – były zawodnik, a od stycznia 2019 roku dyrektor sportowy Polonii Bydgoszcz. Polonia to siedmiokrotny drużynowy mistrz Polski, a w tym sezonie toczy zmagania w II lidze. Fanem tego klubu jest podobno inny znany sportowiec urodzony w Bydgoszczy – Zbigniew Boniek, obecny prezes PZPN.