PARKI

Poznaniacy nie muszą wyjeżdżać z miasta, by odpocząć od zgiełku, ponieważ w stolicy Wielkopolski jest wiele parków, z których każdy ma swoją specyfikę. Park Sołacki to idealne miejsce na romantyczny spacer. Jego główną atrakcją są malownicze stawy, mostki i alejki wśród zadbanej zieleni. Nic dziwnego, że jest to najchętniej wybierane miejsce w Poznaniu na ślubne sesje fotograficzne. Największym parkiem stolicy Wielkopolski jest Cytadela – niegdyś imponujący fort artyleryjski i tło burzliwych wydarzeń, a dziś rozległy, tętniący życiem teren. Najbardziej urzekającym punktem jest tutaj ogród różany, a długie alejki aż się proszą o przejażdżkę rowerem lub na rolkach. Pasjonaci sztuki odnajdą tu licznie rozsiane po urokliwych zakątkach rzeźby, a miłośników historii przyciągną muzea wojskowe, wśród których szczególnie efektowne jest Muzeum Uzbrojenia. Ekspozycję stanowią w nim m.in. czołgi i samoloty pochodzące głównie z okresu II wojny światowej. Tuż przy Międzynarodowych Targach Poznańskich, a więc blisko dworca PKP, znajduje się nieduży, lecz wart uwagi zabytkowy park Wilsona. W letnie weekendy są tu organizowane koncerty i festyny. Początki tego miejsca sięgają 1834 roku, a jego częścią jest powstała w 1910 roku Palmiarnia Poznańska, największy tego typu obiekt w Polsce. Przez cały rok można w niej podziwiać około 1100 gatunków roślin lub rozbudzające botaniczną i zoologiczną pasję wystawy.

OSTRÓW TUMSKI

Poznań nierozerwalnie kojarzy się z początkami państwa polskiego. Ostrów Tumski to wyspa, na której w czasach Mieszka I znajdował się potężny gród. Tutaj też – po przyjęciu przez Polskę chrztu – powstała pierwsza świątynia, a w XVI wieku zainaugurowała działalność słynna Akademia Lubrańskiego. Absolwentami tej uczelni były tak wybitne umysły, jak poeta Klemens Janicki, pisarze Krzysztof i Łukasz Opalińscy czy matematyk, astronom i filozof Jan Śniadecki. Dziś Ostrów Tumski to obowiązkowy punkt dla wszystkich wycieczek, które przyciąga w to miejsce przede wszystkim gotycka katedra skrywająca Złotą Kaplicę, najbardziej prawdopodobne miejsce pochówku pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego. W murach świątyni spoczywa trzech królów i pięciu książąt najstarszej polskiej dynastii. Odwiedzając ten zakątek, warto przejść też przez obwieszony kłódkami zakochanych most Jordana na Śródkę, pospacerować urokliwymi uliczkami, zjeść obiad czy wypić kawę w którymś z tutejszych klimatycznych lokali. Od 2015 roku turystów na pobliski rynek Śródecki przyciąga też efektowny trójwymiarowy mural. Osoby zainteresowane historią powinny koniecznie zajrzeć do Bramy Poznania – interaktywnego muzeum historii Ostrowa Tumskiego, w którym – pomimo braku fizycznie istniejących eksponatów – czeka wiele atrakcji, również dla najmłodszych.

ZAMKI

W stolicy Wielkopolski znajdują się dwa zamki – cesarski i królewski. Ten pierwszy mieści się przy Świętym Marcinie – jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta. Powstał na początku XX wieku jako siedziba cesarza Prus Wilhelma II. Tym samym Poznań może pochwalić się ostatnim zbudowanym w Europie zamkiem cesarskim. W 1939 roku zdecydowano, że budowla będzie rezydencją Adolfa Hitlera, który jednak nigdy do Poznania nie dotarł. Jedno z pomieszczeń urządzono wówczas, imitując niemiecki gabinet führera. Istnieje ono do dziś w niezmienionej formie i jest wykorzystywane jako scenografia dla wielu filmów wojennych. Obecnie w zamku mieści się prężnie działające centrum kultury oraz wiele instytucji, m.in. Teatr Animacji, kino oraz Centrum Sztuki Dziecka. Z kolei usytuowany w pobliżu Starego Rynku Zamek Królewski został oddany do użytku w… 2013 roku. Z inicjatywy grupy poznaniaków odbudowano od podstaw obiekt, który – jako siedziba króla Przemysła II – istniał w tym miejscu w XIII wieku. Przez wieki był on wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Ponieważ nie zachowały się żadne wizerunki budynku, jego obecny wygląd jest tylko realizacją pewnej wizji architektonicznej. Złośliwi nazywają go „zamkiem Gargamela”, ale warto tu zajrzeć i zwiedzić mieszczące się w środku Muzeum Sztuk Użytkowych, a także wejść na wieżę, by podziwiać panoramę Starego Miasta.

NAD WODĄ

W granicach Poznania znajdują się aż cztery jeziora: Malta, Rusałka, Strzeszyńskie i Kierskie, a nad każdym z nich latem funkcjonują plaże. Perełką jest Jezioro Maltańskie – sztuczny zbiornik wodny znajdujący się niespełna 2 kilometry od Starego Rynku. Wystarczy 20-minutowy spacer, aby przejść ze ścisłego centrum miasta i znaleźć się nad wodą, gdzie czekają na nas plaże, boiska, kolejka górska, pole minigolfa, kręgielnia, ogród zoologiczny, ale też nie lada gratka dla miłośników kolei – wzdłuż jeziora biegnie bowiem trasa Maltanki, jednej z nielicznych w naszym kraju czynnych wąskotorówek. Od kilku lat władze Poznania rewitalizują też nadbrzeże Warty, nad którą powstają miejskie plaże, wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz trasy rowerowe. W okresie letnim funkcjonuje tu kino plenerowe i otwarte centrum kultury KontenerART, w którym regularnie odbywają się koncerty i imprezy.

APETYT

Będąc w Poznaniu, koniecznie trzeba spróbować specjałów kuchni wielkopolskiej. Najbardziej charakterystycznym daniem kojarzącym się z Poznaniem jest pyra z gzikiem, czyli ziemniak z twarogiem zmieszanym ze śmietaną. Przekąskę tę można znaleźć w menu restauracji regionalnych, a także w Pyra Barze – lokalu specjalizującym się we wszelkich daniach, których podstawą są kartofle. Mięsożercy powinni spróbować kaczki po poznańsku podawanej z modrą kapustą i pyzami drożdżowymi przygotowywanymi na parze. A co na deser? Oczywiście rogale marcińskie! Certyfikowany smakołyk z ciasta półfrancuskiego z nadzieniem z białego maku można zjeść tylko w Poznaniu. Mieszkańcy miasta tradycyjnie rozkoszują się nimi 11 listopada (zjada się ich w tym okresie ok. 600 ton!), ale rogalowy szał rozpoczyna się znacznie wcześniej, a w cukierniach na Starym Mieście można je kupić przez cały rok.

NA SPORTOWO

Poznań to także miasto sportu. Każdego roku odbywa się tutaj wiele biegów ulicznych, łącznie z jednym z największych w Polsce maratonów. Dzięki świetnej infrastrukturze regularnie organizowane są też zawody triathlonowe, również o randze mistrzostw. Najważniejszym obiektem sportowo-rekreacyjnym miasta jest wspomniana już Malta, na której odbywają się zawody kajakarskie i wioślarskie. Znajdujący się nad jeziorem sztuczny stok sprawia, że Poznań jest jednym z tych miast w Polsce, w których można jeździć na nartach przez cały rok. W mieście systematycznie przybywa ścieżek rowerowych i miejsc rekreacji. Wokół Warty regularnie rozbudowywana jest Wartostrada – sieć alejek, po których można nie tylko spacerować, ale też jeździć na rowerze czy rolkach. Stolica Wielkopolski była też jednym z gospodarzy Euro 2012. Na rozbudowanym wówczas stadionie przy ulicy Bułgarskiej na co dzień swoje mecze rozgrywają piłkarze Lecha Poznań. Drużyna „Kolejorza” jest bardzo popularna w całej Wielkopolsce i każde spotkanie ogląda z trybun blisko 20 tys. widzów.

DCIM100MEDIA