Na co dzień najczęściej nie ma za wiele czasu na wspólną zabawę. Jeśli 1 czerwca na chwilę odpuścicie obowiązki i skupicie się na najmłodszych, to będzie najcenniejszy prezent. Najczęściej nie potrzeba wiele – zastanówcie się, co wasze dzieci lubią robić najbardziej: układać puzzle, budować wieżę z klocków a może bazę z poduszek? Zróbcie na obiad danie, o które poproszą (możecie przygotować je wspólnie – to dodatkowa atrakcja). Zjedzcie go na balkonie lub w ogrodzie, żeby przełamać rutynę.

Podróże małe i duże

Jeśli pogoda na to pozwoli wybierzcie się na spacer lub przejażdżkę rowerową. Weźcie ze sobą przekąski i koc, żeby móc urządzić piknik w lesie lub na polanie. To dodatkowa atrakcja, która zachwyci dzieci.
A jeśli lubicie rodzinne zwiedzanie, możecie wrócić na kolejowy szlak. 1 czerwca 2020 r. dzieci i młodzież do 16 roku życia będą bezpłatnie podróżować w drugiej klasie wszystkich pociągów PKP Intercity. Więcej informacji znajduje się na stornie PKP Intercity.

Spacerkiem po bajkowej Łodzi

W ramach sukcesywnie przywracanych połączeń możecie wybrać się np. do Łodzi. Spacer Piotrkowską – reprezentacyjną ulicą miasta jest atrakcją samą w sobie. Znajduje się tu np. Manufaktura Czekolady Chocolate Story, w której każdy może odlać własną tabliczkę oraz aleja Gwiazd z pamiątkowymi gwiazdami wybitnych twórców polskiego kina. Mali odkrywcy z pewnością chętnie zwiedzą miasto szlakiem „Łodzi Bajkowej”. Jego mapkę możecie pobrać w Centrum Informacji Turystycznej, przy którym stoi pomnik Misia Uszatka. Na szlaku spotkacie łącznie dziesięć figur postaci znanych z bajek Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Przy okazji poszukiwań zobaczycie też inne atrakcje Łodzi, jak np. Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, pokazujący, w jakich warunkach mieszkali robotnicy pracujący we włókiennictwie czy Centralne Muzeum Włókiennictwa w Białej Fabryce – jeden z najstarszych w Polsce budynków architektury przemysłowej. Na szlaku nie może zabraknąć kompleksu Ogrodu Botanicznego (do którego zaprasza Wróbelek Ćwirek). Znajduje się tu jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni, ogród japoński, alpinarium i arboretum. Koniecznie trzeba odwiedzić również najbardziej znane miejsce w Łodzi – czyli Manufaktury. To tu znajduje się m.in. najdłuższa fontanna w Europie.

Little amused girl in sunglasses playing by the streams of the city fountain in Manufaktura in Lodz - Poland - late afternoon in the light of the setting sun

(Nie)winnym szlakiem

Zielona Góra rzadko bywa celem rodzinnych wypraw. Niesłusznie – znajduje się tu też sporo atrakcji dla najmłodszych. Warto wybrać się do Ogrodu Botanicznego, w którym obejrzymy ok. 500 odmian roślin, w tym dąb bezszypułkowy odmiany mużakowskiej.
Ale ogród to nie tylko miejsce edukacji, lecz także zabawy. Znajdują się tu np. muchomorki będące domkami dla dzieci, liczne figurki bajkowych postaci czy tory przeszkód. W mieszczącym się obok minizoo zobaczymy: pawie, kozy, sarny czy surykatki. Na szczycie Winnego Wzgórza wybudowano z kolei palmiarnię ze 150 gatunkami roślin ze strefy równikowej i zwrotnikowej. To też świetny punkt widokowy na okolicę.
Na 13 hektarach usytuowanych u stóp polodowcowych wzniesień wybudowano Muzeum Etnograficzne prezentujące prawie 80 zabytkowych obiektów i ponad 10 tys. artefaktów. Przez jego teren wiedzie dydaktyczna ścieżka przyrodnicza pokazująca bogactwo fauny i flory oraz współzależność środowiska przyrodniczego i kulturowego.
Samo miasto można z kolei zwiedzać szlakiem bachusików. Mapę ich rozmieszczenia znajdziecie w Google Maps.

Male peacock spread or fan out it's feathers at mini zoo

Nie tylko jeziora

W Olsztynie nikt nie będzie narzekać na nudę! To miasto pełne atrakcji edukacyjnych i przyrodniczych. Również tu stworzono wspaniałe arboretum z ponad tysiącem ciekawych okazów. Przejść możemy się również po Parku Centralnym o powierzchni 13 hektarów, w którym wytyczono liczne trasy spacerowe i rowerowe. Znajduje się tu także przystań kajakowa oraz eliptyczna, podświetlana fontanna. W centrum miasta jest też jezioro znajduje się praktycznie o długości 1,5 km z okrążającą je ścieżką rowerowo-piszą. W pobliżu trasy spacerowej znajduje się też ścieżka zdrowia. Miłośnicy fauny powinni udać się do Zwierzyńca Warmińskiego – domu jeleni, danieli, świnek wietnamskich i kangurów. Właściciel – pasjonat przyrody – sam oprowadza po tym miejscu.
Koniecznie zwiedźcie też zamek. To świetna lekcja historii tego regionu. A dla najmłodszych atrakcją będzie malowniczy dziedziniec i okalające go schody i murki.

Ukiel lake in Olsztyn, Poland.

Bezpiecznie w podróży

Do wszystkich tych miast dojedziecie bezpiecznie pociągami PKP Intercity. Od 1 czerwca przewoźnik zwiększa limit zajętości miejsc w swoich pociągach – zakup biletu będzie możliwy na wszystkie miejsca siedzące dostępne w pociągu. Od 4 czerwca wprowadzony zostaje obowiązek posiadania rezerwacji miejsc siedzących.
PKP Intercity zwiększyło też częstotliwość dezynfekowania i czyszczenia składów. Przewoźnik przypomina pasażerom o konieczności stosowania się do ogólnie obowiązujących zasad, których przestrzeganie przyczynia się do zachowania zdrowia i bezpieczeństwa własnego oraz innych, tj. zasłanianie ust i nosa, zachowywanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk.
Niezależnie od tego, jak zdecydujecie się spędzić ten wyjątkowy dzień, pamiętajcie, że najważniejszych jest uśmiech dziecka i budowanie wspólnych, pięknych wspomnień.