KUDOWA ZDRÓJ

Znana jest przede wszystkim jako spokojne i urokliwe miasto, liczące zaledwie dziesięć tysięcy mieszkańców, idealne dla osób chcących odpocząć od codziennego zgiełku i hałasu. Turyści chętnie korzystają z Pijalni Wód Mineralnych, zlokalizowanej w modernistycznym budynku z 1931 roku. Wnętrze zachwyca freskami autorstwa węgierskiego malarza Arpada von Molnara. Odważni mogą za to, w dzielnicy o nazwie Czermna, odwiedzić słynną Kaplicę Czaszek. Jej sufit i ściany pokrywają trzy tysiące ludzkich czaszek i piszczeli, należących m.in. do ofiar wojen śląskich. W okolicy Kudowy znajduj się także piesze szlaki turystyczne, jak np. te wiodące na Błędne Skały czy do miejscowości Česká Čermná, w której mieściło się dawne przejście graniczne między Polską a Czechami.

Zobacz koniecznie: muzeum Zabawek „Bajka” przy ulicy Zdrojowej 46b. Zgromadzono w nim zabawki pochodzące z XIX i XX wieku: samochody, klocki, pluszowe maskotki czy pozytywki.

KUDOWA ZDRÓJ

Do Kudowy dojeżdża, m.in. z Warszawy i Wrocławia, pociąg IC „Śnieżka”. Zaplanuj podróż na intercity.pl.

KRYNICA ZDRÓJ (KRYNICA GÓRSKA)

Krynica od lat jest prawdziwym rajem dla miłośników nart i snowboardu. Do dyspozycji mają oni liczne stoki –zarówno te większe, dla osób potrafiących już dobrze jeździć, jak i mniejsze, dla dzieci oraz dorosłych dopiero zaczynających naukę. Do najpopularniejszych należą m.in. Jaworzyna Krynicka oraz Słotwiny. Fani łyżwiarstwa mogą spróbować swoich sił na dużych rozmiarów lodowisku lub obejrzeć mecze hokejowe czy zawody w jeździe figurowej na łyżwach. Krynica, w której znajduje się wiele ośrodków sanatoryjnych oraz SPA, cieszy się również powodzeniem wśród osób wybierających relaks czy zdrowotne zabiegi. Uwagę turystów szczególnie przyciągają trzy pijalnie wód zdrojowych: główna przy Deptaku, pijalnia „Mieczysław” w Starym Domu Zdrojowym i pijalnia „Jan” u podnóża Góry Parkowej. Pasjonaci sztuki powinni odwiedzić galerię „Romanówka”, w której zgromadzone są akwarele, gwasze czy szkice Nikifora Krynickiego oraz pamiątki po artyście.

Zobacz koniecznie: otwartą w tym roku wieżę widokową na górnej stacji narciarskiej Ośrodka Słotwiny Arena o wysokości 49,5 metra, z której rozpościera się piękny widok na okolicę. Na szczyt dotrzemy specjalnie skonstruowaną drewnianą ścieżką, której łączna długość wynosi 1030 metrów, lub nowoczesną kolejką krzesełkową.

KRYNICA ZDRÓJ

Do Krynicy dojedziesz pociągami TLK „Pogórze” z Wrocławia i Krakowa, TLK „Malinowski” z Warszawy i Tarnowa oraz TLK „Małopolska” z Trójmiasta. Zaplanuj podróż na intercity.pl.

ZAKOPANE

Nazywane zimową stolicą Polski. Choć styczniowa aura może uniemożliwić zdobywanie najwyższych szczytów, nadal do dyspozycji turystów pozostaje wiele wartych uwagi tras, np. nad Morskie Oko. Największa atrakcja Zakopanego, czyli popularne Krupówki, przyciągają ogromną liczbą restauracji serwujących regionalne dania podhalańskiej kuchni. Rozrywką dla rodzin z dziećmi będzie z kolei kino 3D i 7D z ruchomymi fotelami, potęgującymi niesamowite
emocje podczas seansu.

Zobacz koniecznie: skocznię Wielka Krokiew im. Stanisława Marusarza. To na niej sukcesy święcili wybitni polscy sportowcy, Adam Małysz i Kamil Stoch. W 2020 roku konkursy pucharu świata w skokach narciarskich – drużynowy i indywidualny – odbędą się kolejno 25 i 26 stycznia.

ZAKOPANE

Do zimowej stolicy Polski docierają zarówno ekonomiczne pociągi kategorii TLK i IC, jak i ekspresy kategorii EIC. Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.

SZKLARSKA PORĘBA

Niewiele ponad 100 km od Kudowy leży Szklarska Poręba, jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska, przyciągająca uwagę amatorów narciarstwa, pieszych górskich wędrówek oraz fanów jazdy psimi zaprzęgami. Pod szczyt Szrenicy szybko i łatwo dostaniemy się kolejką linową Karkonosz Express, uznawaną za najnowocześniejszy
wyciąg w Polsce. Wypoczywając w Szklarskiej Porębie, warto odwiedzić też inne pobliskie miasto – Karpacz – i znajdujące się w nim Multimedialne Muzeum Karkonoszy, ukazujące w ciekawy, interaktywny sposób historię gór.

Zobacz koniecznie: muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie i jego eksponaty, takie jak dwa jaja dinozaurów
i czarny diament w naturalnej skale.

SZKLARSKA PORĘBA

Do Szklarskiej Poręby można dojechać pociągami PKP Intercity m.in. z Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Częstochowy. Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.

ZWARDOŃ

Położony w województwie śląskim, tuż przy granicy ze Słowacją, Zwardoń jest miejscowością obfitującą w piesze szlaki turystyczne oraz zabytki. Miłośników spokojnych wycieczek w niebanalnej okolicy ucieszą piękne widoki i trasy o niskim poziomie trudności, dostępne również zimą. Znajdujące się w Zwardoniu wyciągi narciarskie są dobrze naśnieżane i oświetlone, a dla najmłodszych przygotowywane są każdego roku specjalne przedszkola zimowe z nauką jazdy. Dzięki temu z niezapomnianych chwil na śniegu skorzystać mogą także rodzice, którzy oddając swoje pociechy w ręce wykwalifikowanych instruktorów, mogą bez obaw skoncentrować się na samodzielnej jeździe.

Zobacz koniecznie: muzeum Świerka Istebniańskiego we wsi Jaworzynka, położonej około 5 km od Zwardonia. Obiekt jest czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00–15:00.

ZWARDOŃ

Przez Zwardoń przejeżdża nocny pociąg TLK „Rozewie” z Gdyni do Żyliny na Słowacji. Mogą nim dotrzeć na ferie podróżni m.in. z Bydgoszczy, Poznania, Opola czy Katowic. Sprawdź na intercity.pl.

JASŁO

Na koniec przenosimy się na Podkarpacie – do Jasła. Chętnie odwiedzane przez turystów są zabytkowy rynek, zespół
pałacowo-parkowy Sroczyńskich oraz park miejski. Miłośnicy wina i dobrego smaku również znajdą coś dla siebie – Jasło słynie bowiem z przydomowych winnic, których jest tu ponad sto! A wszak nic tak dobrze nie rozgrzewa po zimowych spacerach, jak wyśmienity grzaniec. W niedalekiej odległości odJasła, np. w pobliskim Krośnie, znajdują się również popularne wśród narciarzy wyciągi.

Zobacz koniecznie: Zespół pałacowo-parkowy Sroczyńskich, gdzie Ignacy Łukasiewicz i Tytus Tomasz Trzecieski założyli pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej.