TEATR MUZYCZNY, pl. Grunwaldzki 1

Ponad 150 tysięcy widzów rocznie nie może się mylić – ten teatr trzeba odwiedzić! Największa w Polsce powierzchnia sceniczna, największa widownia i repertuar wypełniony superprodukcjami na światowym poziomie, m.in. „Ghost”, „Grease”, „Piotruś Pan” czy „Notre-Dame de Paris”. A po wakacjach serca widzów podbijać będzie kultowy „Wiedźmin”.

SCENA LETNIA TEATRU MIEJSKIEGO, Plaża Orłowo

Morza szum, ptaków śpiew i… wieczorne spektakle Teatru Miejskiego na plaży, a obok molo – to możliwe tylko w Gdyni! To wyjątkowe, niezwykłe wydarzenie udowadnia, że prawdziwa sztuka żadnej scenerii się nie boi, a spektakle, musicale, wieczory kabaretowe, recitale i imprezy plenerowe Sceny Letniej przyciągają wielu zainteresowanych i spragnionych rozrywki na najwyższym poziomie.

OPEN’ER FESTIVAL, Lotnisko Gdynia-Kosakowo, FESTIWAL KULTUR ŚWIATA GLOBALTICA, Park Kolibki

Co roku na lotnisku Gdynia-Kosakowo odbywa się jeden z najsłynniejszych europejskich festiwali Open’er Festival, na którym występują gwiazdy światowego formatu. Natomiast miłośnicy etnicznych klimatów powinni wybrać się na Festiwal Globaltica – pięć dni wypełnionych muzyką z różnych stron świata, pysznym jedzeniem, literaturą oraz teatrem dla najmłodszych.

DESIGN W MIEŚCIE

Spacerując po północnej części śródmieścia Gdyni, warto mieć oczy szeroko otwarte i uważnie rozglądać się dookoła, ponieważ okolica ta to istna galeria street artu. Powstałe w ramach Festiwalu Traffic Design murale, graffiti i inne dzieła, stworzone przez artystów z Polski i zagranicy, przyciągają wzrok i zachwycają, pozostawiając w pamięci obraz Gdyni niezwykłej i zaskakującej.

GDYNIA DESIGN DAYS

Mat. pras. Centrum Designu Gdynia

Już od dekady Gdynia jest gospodarzem największych w Polsce targów sztuki użytkowej prezentujących nowe tendencje w designie. Tegoroczne GDD odbywały się pod hasłem „Sztorm”, zgodnie z którym pokazywane w muzeach, salach wystawienniczych i przestrzeni miejskiej dzieła ukazały możliwości tej niszczycielskiej zawieruchy, jej następstwa oraz proces budowania od nowa.

MODERNIZM W GDYNI

Fot. Krzysztof Romański

Gdynia to miasto powstałe z morza i marzeń – budowane jako polskie „okno na świat” stało się prawdziwym wyzwaniem i polem do popisu dla architektów, dekoratorów i projektantów. Gdyńskie śródmieście to światowy unikat, prawdziwy okaz modernistycznej awangardy w morskim klimacie – tutaj budynki przypominają transatlantyki, kamienice mają balkony niczym mostki kapitańskie, a ich okna w kształcie bulajów i zaokrąglone ściany powstały na wzór okrętowych kadłubów. Wyjątkowość śródmieścia podkreśla także status Pomnika Historii, nadany mu przez prezydenta RP w 2015 roku.

PERŁY MODERNIZMU

Najciekawsze i najpiękniejsze dzieła gdyńskiego modernizmu można zwiedzić, podążając jedną z tras Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

10 LAT FESTIWALU

Już od dekady w Gdyni pokazuje się dobre rozwiązania i najnowsze trendy w dziedzinie projektowania i wzornictwa.

MUZEUM EMIGRACJI, ul. Polska 1

Fot. Bogna Kociumbas

W historycznym gmachu Dworca Morskiego znajduje się jedyne w kraju muzeum poświęcone historii polskiej emigracji. Tutaj, w miejscu skąd przez dziesięciolecia wypływały transatlantyki, pokazywane są dzieje tych, którzy opuścili rodzimą ziemię, ukazany jest także związek historii ze współczesnością oraz konieczność wzajemnego poznania się rodaków mieszkających w kraju i poza jego granicami.

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ, ul. Morska 35

Muzeum to gromadzi eksponaty oraz materiały historyczne związane z historią Marynarki Wojennej. W jego licznych zbiorach znajdziemy broń i uzbrojenie, medale okolicznościowe, modele okrętów i żaglowców, obrazy, rzeźby i rzemiosło artystyczne związane z morzem. Zgromadzone ekspozycje przyciągnęły już miliony zwiedzających, a muzeum to punkt obowiązkowy na turystycznej mapie Gdyni.

OKRĘT MUZEUM ORP „BŁYSKAWICA”

Chyba trudno znaleźć kogoś, kto nie kojarzy Skweru Kościuszki bez wspaniałej sylwetki Błyskawicy. Ten polski niszczyciel odegrał istotną rolę podczas II wojny światowej i został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 roku Medalem „Pro Memoria”. Dziś jego pokład stanowi trasę dla turystów, a okręt jest pamiątką narodową przypominającą siłę i moc Polski.

STATEK-MUZEUM DAR POMORZA, al. Jana Pawła II

Ten najsłynniejszy trzymasztowy żaglowiec swoją nazwę zawdzięcza społeczeństwu Pomorza, dzięki niemu trafił do Szkoły Morskiej w Gdyni. Zanim stał się statkiem-muzeum odbył ponad sto rejsów szkolnych, przepłynął pół miliona mil morskich i wyszkolił tysiące studentów. Teraz czeka w Gdyni na każdego, kto zechce zwiedzić jego wnętrze – od maszynowni aż po pokład dziobówki.

SZLAK KULINARNY CENTRUM GDYNI, centrum miasta

Warto także zwiedzić miasto „od kuchni” i podążyć Sszlakiem Kulinarnym Centrum Gdyni. Lokalne restauracje kuszą smakowitymi potrawami, oryginalnym wystrojem oraz pasją i miłością włożoną w przygotowanie jedzenia. Na szlaku znajduje się już 75 lokali, a każdy zachęca do smakowania dobrej kuchni i delektowania się chwilą spędzaną w Gdyni.

GDYNIA FILMOWA

Gdynia to także miasto filmu – to właśnie tutaj odbywa się coroczne święto polskiego kina, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, który od ponad czterdziestu lat przyciąga gwiazdy znane z ekranów oraz miłośników X muzy. Tutaj też mieści się Gdyńska Szkoła Filmowa, która może pochwalić się dwoma nominacjami do Złotej Palmy w Cannes, w tym roku za film „Koniec widzenia” Grzegorza Mołdy.

Bezpośrednie połączenia m.in. z Warszawy, Wrocławia i Poznania. Do Gdyni można dojechać pociągami Express InterCity Premium – Pendolino. 

Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl