KIERUNEK: SZKLARSKA PORĘBA

Foto. Cristal Resort Szklarska Poręba

Miejscowość położona u stóp Gór Izerskich jest niezwykle chętnie odwiedzana właśnie zimą. Panujący tutaj klimat nieco przypomina alpejski, a i krajobrazy w niczym nie ustępują tym z włoskich czy francuskich kurortów. Jeśli wybierzemy się na Polanę Jakuszycką, warto bacznie przyglądać się narciarzom – to jedno z ulubionych miejsc treningowych naszej mistrzyni olimpijskiej Justyny Kowalczyk!

Atrakcje: Szklarska Poręba to raj dla amatorów aktywnego wypoczynku – panują tutaj doskonałe warunki dla narciarstwa zjazdowego i biegowego, które można uprawiać na licznych szlakach turystycznych. Najmłodsi będą zachwyceni wizytą w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada, gdzie znajduje się m.in. lodowisko (koszt: od 6 do 8 zł za godzinę jazdy), czy wyprawą do Dinoparku, w którym czekają m.in. kino 6D i wioska indiańska, a w okresie ferii zimowych organizowane jest nocne zwiedzanie z pochodniami (koszt wstępu do parku dla dzieci o wzroście do 1 metra jest bezpłatny; bilet normalny kosztuje 28 zł, w cenie promocyjnej do końca lutego – 23 zł).

Gdzie się zatrzymać? Idealnym miejscem na wypoczynek jest położony w otoczeniu lasów Cristal Resort Szklarska Poręba. Ten nowoczesny aparthotel, wkomponowany doskonale w otaczającą naturę, oferuje nie tylko różnorodne apartamenty z aneksami kuchennymi dopasowane do indywidualnych potrzeb gości, lecz także błogi relaks w strefie Wellness & SPA. Z czynnego przez cały rok jacuzzi można podziwiać panoramę Karkonoszy, a restauracja z przeszklonym sufitem zapewnia pyszne doznania kulinarne. To wszystko sprawia, że urlop jest prawdziwą przyjemnością.

KIERUNEK: PÓŁWYSEP HELSKI

Urlop nad morzem w środku zimy? Jak najbardziej! Warto odwiedzić Półwysep Helski nie tylko po to, by się zrelaksować i uciec od codziennego zgiełku, lecz także aby skorzystać z walorów zdrowotnych nadmorskiego mikroklimatu. O tej porze roku stężenie jodu w powietrzu jest najwyższe, niezatłoczone plaże zachęcają do spacerów brzegiem morza, a urokliwe uliczki zapewniają spokój i okazję do wypoczynku.

Atrakcje: Będąc na Helu, warto zajrzeć do Muzeum Rybołówstwa i poznać bliżej dzieje kaszubskich rybaków, historię miasta na półwyspie, a także podziwiać eksponaty zebrane na wystawie czasowej „Muzykanci świata” (koszt wstępu do muzeum to od 6 do 10 zł; wystawa jest czynna do połowy kwietnia). Koniecznie należy też odwiedzić Fokarium – ośrodek naukowy wspierający odtworzenie populacji i ochronę fok szarych. Możemy tam nie tylko podziwiać te wspaniałe zwierzęta, lecz także poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii Morza Bałtyckiego czy zobaczyć wystawę „Ssaki naszego morza” (bilet do Fokarium – 5 zł).

Gdzie się zatrzymać? Nadmorski kurort oferuje wiele miejsc noclegowych w pensjonatach, prywatnych kwaterach i hotelach, a zimą ceny są zazwyczaj niższe niż w sezonie. Warto zarezerwować pokój w Baltic Sands – aparthotelu, znajdującym się zaledwie 300 metrów od Fokarium – czy w Apartamentach Na Wydmach, które gwarantują spokój i ciszę płynącą z bliskości przyrody.

KIERUNEK: BOCHNIA 

Niecałą godzinę jazdy od Krakowa znajduje się położona nad rzeką Rabą Bochnia. Ta miejscowość, o której mawia się, że „wyrosła z soli”, jest jednym z najpopularniejszych punktów na turystycznej mapie Małopolski. Tamtejsza kopalnia soli w czerwcu 2013 roku została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Atrakcje: W Kopalni Soli w Bochni wytyczono aż trzy trasy turystyczne: podstawową trasę z Podziemną Ekspozycją Multimedialną, trasę historyczną „Wyprawa w Stare Góry” oraz trasę przyrodniczą (koszt zwiedzania od 30 zł, zależny od wybranej trasy). To niemal park rozrywki, który zapewnia każdemu niezapomniane wrażenia i atrakcje, np. przeprawę łodzią (koszt 14 zł) czy nocleg w jednej z komór Kopalni Soli w Bochni (koszt od 42 do 68 zł). Poza tym, będąc w tym mieście, warto również odwiedzić Muzeum Motyli Arthropoda, gdzie znajduje się największa stała ekspozycja tych owadów w Polsce.
Gdzie się zatrzymać? Jako miejsce często odwiedzane przez turystów Bochnia dysponuje miejscami w hotelach i pensjonatach, takich jak choćby Centrum Konferencyjne Nowa Bochnia & SPA lub będący częścią uzdrowiska Kopalni Soli Bochnia hotel Sutoris.
Gdzie się zatrzymać? Nadmorski kurort oferuje wiele miejsc noclegowych w pensjonatach, prywatnych kwaterach i hotelach, a zimą ceny są zazwyczaj niższe niż w sezonie. Warto zarezerwować pokój w Baltic Sands – aparthotelu, znajdującym się zaledwie 300 metrów od Fokarium – czy w Apartamentach Na Wydmach, które gwarantują spokój i ciszę płynącą z bliskości przyrody.

KIERUNEK: KARPACZ

Foto. Świątynia Wang

Niejeden narciarz potwierdzi, że Karpacz to wymarzone miejsce na urlop. Ale wcale nie trzeba być amatorem zimowych sportów, by w tej karkonoskiej miejscowości wypocząć, zrelaksować się i przyjemnie spędzić wolny czas. Poza słynną świątynią Wang, torem saneczkowym i trasami wiodącymi po urokliwych górach, Karpacz oferuje mnóstwo innych rozrywek dla całej rodziny.
Atrakcje: Najmłodsi ucieszą się z wizyty w Muzeum Klocków, które łączy w jedno dwa obiekty – Muzeum Techniki i Budowli z Klocków Lego oraz Muzeum Konsol Gier Video (przy zakupie jednego biletu do obu obiektów koszt wizyty wynosi 17 zł). Warto także odwiedzić działające od 1995 roku Miejskie Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego, którego kolekcja z różnych stron świata ukazuje trzystuletni przekrój zabawkarstwa. Zwiedzić można tam również sala kolejnictwa, z miniaturami kolejek i wagonem o długości trzech metrów (bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, dzieci do lat 7 – bezpłatnie).
Gdzie się zatrzymać? Wybierać możemy pomiędzy luksusowymi hotelami i prywatnymi pensjonatami a schroniskami turystycznymi na górskich szlakach, takich jak leżąca w Karkonoskim Parku Krajobrazowym Samotnia, jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce.

KIERUNEK: KRYNICA-ZDRÓJ

Krynica-Zdrój, ze swoimi walorami przyrodniczymi i słynnymi pijalniami wód mineralnych, od XIX wieku jest ulubionym celem podróży kuracjuszy. Także dziś to popularna miejscowość turystyczna, chętnie odwiedzana przez całe rodziny niezależnie od pory roku.
Atrakcje: Zimowy urlop można spędzić aktywnie, szusując po ośnieżonych stokach Jaworzyny, a potem zasiąść w saniach i dać się porwać kuligowi lub zjechać najdłuższą w Polsce, liczącą kilometr długości sankostradą (koszt jednego zjazdu to 6 zł). Warto także zajrzeć do Muzeum Nikifora (bilety od 8 do 12 zł, w niedzielę wstęp bezpłatny), gdzie znajdziemy prace tego artysty, jak też okresowe wystawy innych twórców. Oczywiście obowiązkowo należy również skosztować zdrowotnych napojów podawanych w pijalniach wód mineralnych.
Gdzie się zatrzymać? W miejscowości znajdziemy wiele hoteli, które oprócz noclegów oferują dodatkowe atrakcje, takie jak SPA, masaże, baseny czy odnowę biologiczną, np. hotel Czarny Potok Resort & SPA, hotel Krynica, hotel Prezydent.

KIERUNEK: SANDOMIERZ

Nazywany jest często małym Rzymem, gdyż podobnie jak włoska stolica wznosi się na siedmiu wzgórzach. Miasto serialowego ojca Mateusza i znanego z powieści Zygmunta Miłoszewskiego prokuratora Teodora Szackiego ma do zaoferowania wiele urokliwych i malowniczych miejsc – zarówno na ziemi, jak i pod jej powierzchnią.
Atrakcje: Już spacer sandomierskimi uliczkami stanowi atrakcję – na samym Starym Mieście można podziwiać ponad 120 zabytków wielu stylów i epok. Do wędrówek zachęca też malowniczy lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi, w listopadzie 2017 roku wpisany na listę pomników historii. Śmiałkowie mogą ruszyć Podziemną Trasą Turystyczną i na własne oczy zobaczyć sandomierskie lochy (koszt – 6 zł bilet ulgowy, 10 zł normalny), a wielbiciele „Ojca Mateusza” ucieszą się z możliwości odwiedzenia wystawy, która przeniesie ich m.in. na znaną z małego ekranu plebanię (bilety od 10 do 13 zł).
Gdzie się zatrzymać? Wygodny nocleg znajdziemy w hotelach i pensjonatach rozsianych po całym mieście, takich jak hotel Mały Rzym, Dwór Dwikozy czy hotel Pod Ciżemką.