Jedno miasto, cztery kultury

W Łodzi aż do wybuchu II wojny światowej w zgodzie ze sobą żyli przedstawiciele społeczności żydowskiej, niemieckiej, rosyjskiej i polskiej. O tej przeszłości przypomina Festiwal Łódź Czterech Kultur, a także powołane w 2010 roku Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które promuje kulturowe i wieloetniczne dziedzictwo miasta.

Archikatedra św. Stanisława Kostki

Wybudowany w latach 1901-1912 najwyższy budynek w Łodzi i jeden z najwyższych kościołów w Polsce – mierzy aż 104,5 m wysokości! W tym ośrodku życia religijnego można dostrzec inspiracje wielkimi katedrami Francji i Niemiec. Od 2012 roku wiernych na msze przyzywa dzwon „Serce Łodzi”.

Cmentarz żydowski

Największa nekropolia żydowska w Europie o powierzchni 42 ha, na której znajduje się 180 tysięcy nagrobków i 65 tysięcy macew. Powstała w 1892 roku. Spoczywają na niej m.in. łódzcy przemysłowcy, lekarze, prawnicy i artyści.

Symbol Łodzi

Nawet ktoś, kto nie miał okazji zawitać do Łodzi, słyszał o jej najsłynniejszej ulicy – Piotrkowskiej. Ta ciągnąca się przez ponad 4 kilometry arteria jest wizytówką miasta. Decyzją radnych stała się parkiem kulturowym, dzięki czemu nie ma tu nieestetycznych reklam i szpecących banerów. Standardy estetyki przestrzeni miejskiej wypracowane na Piotrkowskiej służą jako przykład ograniczania reklam w miejscach publicznych oraz wprowadzania ładu w kampanii „Krajobraz Mojego Miasta”.

Zadbajmy o estetykę

Kampania „Krajobraz Mojego Miasta” powstała z inicjatywy Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Magdaleny Gawin, a jednym z jej elementów jest film instruktażowy, wyprodukowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, pokazujący krok po kroku, jak można dbać o miasta poprzez odpowiednie zarządzanie przestrzenią publiczną. Składa się na to przemyślane umiejscawianie reklam zewnętrznych, zagospodarowanie terenu wokół zabytków, cmentarzy i miejsc pamięci czy komponowanie zieleni.

Famuły, przędzalnie, przemysł

Księży Młyn zachwyci miłośników architektury postindustrialnej. Ten zespół fabryk włókienniczych, głównie przędzalni bawełny, oraz innych obiektów przemysłowych budowano w Łodzi od 1824 roku do początku XX wieku. Tutaj też znajduje się największe skupisko famuł, czyli łódzkich domów familijnych, ufundowanych przez największych fabrykantów dla robotników zatrudnionych w ich zakładach.

Centralne Muzeum Włókiennictwa

W XIX i XX wieku Łódź była największym i najprężniej działającym ośrodkiem przemysłu włókienniczego w Polsce. W 1952 roku w Muzeum Sztuki został utworzony Dział Tkactwa, który z biegiem czasu przekształcił się w osobną instytucję i zyskał własną siedzibę – Białą Fabrykę Ludwika Geyera. W tym klasycystycznym kompleksie budynków, będącym reprezentacyjnym przykładem architektury industrialnej, można oglądać narzędzia, maszyny włókiennicze, historyczne i współczesne tkaniny oraz kolekcje strojów.

Coś więcej niż galeria handlowa

„Manufaktura” to centrum kultury, rozrywki i handlu, ale także unikalny przykład rewitalizacji dawnej fabryki, łączący nowoczesną architekturę z odnowionymi XIX-wiecznymi budynkami. Na jej terenie odbywają się koncerty i imprezy plenerowe, znajdują się również Muzeum Fabryki, oddział Muzeum Sztuki – ms2, restauracje i sklepy.

Nie tylko przemysł

Fot. T. Tomczyk

Fabryka Sztuki powstała w 2007 roku jako wspólna inicjatywa Fundacji „Łódź Art Center”, Stowarzyszenia Teatralnego Chorea i Urzędu Miasta Łodzi. Jej działania skupiają się na edukacji kulturalnej i artystycznej, a jednym z ważniejszych projektów tej miejskiej instytucji jest Art_Inkubator. Zapewnia on pomoc firmom z branży kreatywnej w czasie rozpoczynania działalności i przez pierwsze lata ich funkcjonowania.

Przede wszystkim sztuka

Muzeum ma swoją siedzibę w zabytkowym, trzypiętrowym budynku XIX-wiecznej tkalni Izraela Poznańskiego. Zgromadzono w nim jedne z najcenniejszych w Europie zbiorów sztuki współczesnej. Warto także zobaczyć Międzynarodową Kolekcję Sztuki Nowoczesnej grupy „a.r.”, która została zainicjowana przez samych artystów i stworzona dzięki ich darom.

Muzeum Miasta Łodzi

Mieści się w jednym z najbardziej efektownych łódzkich budynków, dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Monumentalny, neobarokowy, bogato udekorowany elementami architektonicznymi nawiązującymi m.in. do tradycji antycznej i żydowskiej, pałac jest uważany za wizytówkę Łodzi i przykład jej XIX-wiecznej potęgi przemysłowej. Porównuje się go często do paryskiego Luwru. Wnętrza pałacowe, obficie zdobione i pełne przepychu, stanowią kunszt sztuki dekoratorskiej. Eklektyczny wystrój sal pałacu nawiązuje do stylów drugiej połowy XIX wieku przy jednoczesnym zastosowaniu dekoracji secesyjnej.

Miasto X muzy

Łódź to stolica polskiej kinematografii, m.in. za sprawą znanej na całym świecie Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, w której uczyli się Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Zanussi czy Krzysztof Kieślowski. Z kolei studio Se-ma-for za swoje produkcje dwukrotnie otrzymało Oscara. Miasto ma również Aleję Gwiazd, wzorowaną na hollywoodzkim Walk of Fame, upamiętniającą wybitne osobowości polskiego kina.

Do Łodzi dojedziesz m.in. nowoczesnymi składami Flirt3 i PesaDART.

Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl