Lwowska historia

Lwów założył ok. 1250 roku król Rusi Daniel I Halicki, a jego nazwę wziął od imienia swojego syna, Lwa. Przez wiele lat miasto przechodziło w ręce różnych państw, a w czasie II wojny światowej było pod okupacją sowiecką i niemiecką. Po konferencji jałtańskiej włączono je w granice Związku Radzieckiego, od 1991 roku jest częścią niepodległej Ukrainy i stanowi ważny ośrodek nauki, kultury i przemysłu. Lwów rozwijał się we współistnieniu różnych narodowości – oprócz Polaków mieszkali tu Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Czesi, Rosjanie. Tę wieloetniczność i wpływ kultur widać wyraźnie w architekturze miasta.

Kamienice i katedry

Zwiedzanie Lwowa warto rozpocząć od Starego Miasta. W czterech narożnikach rynku stoją studnie-fontanny z początku XIX wieku przedstawiające postacie mitologiczne: Neptuna, Dianę, Amfitrytę, Adonisa. Dookoła wznoszą się 44 kamienice w różnorodnych stylach, od renesansowych po modernistyczne, a każda z nich jest inna! Wynika to z historii miasta i jego wieloetniczności – kamienice budowane były przez ludzi różnych narodowości, pragnących zaznaczyć swą obecność we Lwowie. W mieście tym dostrzec można również istnienie kilku religii, a tutejsze świątynie urzekają swym pięknem i przyciągają niezwykłą historią.

Między kamienicami numer 16 a 18 znajduje się jedna z najstarszych lwowskich świątyń – Katedra ormiańska Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Choć wejście do niej wygląda niepozornie, stanowi ona wyjątkową, architektoniczną mieszankę orientalnych stylów, a jej mury to zapis burzliwej historii. Warto wybrać się na odprawiane tam nabożeństwo – nie używa się podczas nich organów ani żadnych innych instrumentów, a wszystkie pieśni wykonuje profesjonalny chór. Wrażenie niezapomniane!

Katedra Łacińska – Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny była budowana przez 100 lat na przełomie XIV i XV wieku. Jest jedną z dwóch nieprzerwanie działających świątyń rzymskokatolickich we Lwowie; obok niej znajduje się grobowa kaplica Boimów, rodziny kupieckiej z Węgier, obecnie należąca do Lwowskiej Galerii Sztuki. Bogato zdobione ściany świątyni i misternie wykończone wnętrza to prawdziwa uczta dla oka i ducha.

Archikatedralny sobór św. Jura jest często uznawany za jedno z najdoskonalszych dzieł późnego baroku europejskiego. Ta katedralna cerkiew archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego została zbudowana w XVIII wieku w stylu rokokowym. Cały zespół, otoczony murem, obejmuje również dzwonnicę, budynki kapituły oraz pałac metropolitów.

Inne zabytki

Na zainteresowanych poznaniem miasta czekają też inne miejsca godne polecenia. Przepiękna Opera Lwowska zachwyca pod każdym względem – uznawana jest za wielkie dzieło łączące malarstwo, rzeźbę i architekturę, a odbywające się tam spektakle można podziwiać za niewielką cenę. Ucztą dla oczu jest także neorenesansowy Pałac Potockich, który obecnie jest rezydencją prezydenta Ukrainy i w którym swoją siedzibę ma Lwowska Galeria Sztuki.

Niezapomniany widok na miasto i okolicę rozciąga się z Kopca Unii Lubelskiej. Znajdujący się na Wysokim Zamku kopiec powstał z okazji 300. rocznicy zawarcia unii. W 1869 roku sypano tam ziemię ze wszystkich stron Polski, a nawet z grobów Mickiewicza, Słowackiego i generała Kniaziewicza.

Lwów to także nekropolie, w tym najstarszy, położony we wschodniej części na malowniczych wzgórzach Cmentarz Łyczakowski. Tam, wśród specjalnie zaprojektowanego, wiekowego drzewostanu, pochowano wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki, a dziś podziwiać można zabytkowe nagrobki, kaplice i obeliski.

Lwów niebanalny

Aby w pełni poznać charakter i magiczną atmosferę Lwowa, warto odwiedzić kilka wyjątkowych miejsc. Niedaleko Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Skansen Gaj Szewczenki – Muzeum architektury ludowej i życia codziennego we Lwowie. Na terenie dużego parku (blisko 50 ha!) znajdziemy drewniane domy i cerkwie przeniesione z różnych regionów zachodniej Ukrainy. Odtworzono tam m.in. obyczaje Łemków i tradycje regionów Łemkowszczyzny, Huculszczyzny i Polesia. Skansen daje możliwość poznania starych, odchodzących już w zapomnienie zawodów i skosztowania smaków potraw od prawdziwych Kozaków.

Apteka „Pod węgierską koroną” to idealne miejsce na wizytę z dziećmi zainteresowanymi nauką – w jej podziemiach, za tajnym przejściem, znajduje się laboratorium, w którym można posłuchać o historii aptekarstwa we Lwowie, zobaczyć niezwykły pokaz chemiczny oraz wziąć udział w kilku prostych eksperymentach.

Pasaż Mikolascha przypominał dzisiejsze centra handlowe i był pierwszą taką budowlą w Europie Wschodniej. To niegdyś ważne miejsce spotkań zostało zniszczone w czasie wojny, wciąż istnieje jednak Apteka Mikolascha, w której zapłonęła pierwsza na świecie lampa naftowa wynaleziona przez Jana Zeha i Ignacego Łukasiewicza.

Browar Lwowski, należący dawniej do Polaków, dziś w istniejącym przy nim Muzeum Browarnictwa oferuje degustację piwa. Odwiedzając go można poznać miejsce znane niegdyś w całej Europie, które w „Lwowskie” zaopatruje piwoszy od 1715 roku!

Lwów to także pchle targi, na których można odkryć prawdziwe skarby – od książek przez biżuterię aż po rozmaite starocie i antyki. Większy, zwany wernisażem, znajduje się między ulicami Nyz’kyi Zamok, Lesi Ukrainky, a Teatralną, a drugi, tzw. targ bukinistów, leży przy ulicy Pidvalna.

Lwów to miasto, które powinien zobaczyć każdy Polak. Wiele elementów przypominających o polskiej przeszłości, np. napisów na murach, stopniowo znika. Warto więc wybrać się tam jak najszybciej i tropić ślady zamieszkujących niegdyś miasto rodaków – a wzruszająca, odrobinę nostalgiczna i poruszająca podróż w czasie gwarantowana.

Do Lwowa codziennie dotrzesz bezpośrednimi pociągami m.in. z Warszawy, Wrocławia, Opola, Krakowa i Rzeszowa. Podróżując z Przemyśla, możesz skorzystać z oferty Specjal UZ-PKP, w której ceny biletów są niższe nawet o 80%.

Więcej informacji na intercity.pl