TOPACZ
Zamek Topacz to niezwykła rezydencja położona we wsi Ślęza na obrzeżach Wrocławia, zaledwie 15 minut jazdy samochodem od Dworca Głównego. Pierwotnie, w XIV wieku, stała tu rycerska wieża mieszkalna. Dziś to otoczony rozległym, 50-hektarowym parkiem elegancki hotel i ośrodek spa. W skład kompleksu wchodzi też Muzeum Motoryzacji, w którym można znaleźć dziesiątki aut, w tym największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley. Dorośli mają ponadto dostęp do trzech restauracji, kortów tenisowych i strzelnicy golfowej, a dzieci ucieszą się ze ścieżek rowerowych i rolkowych, stawu z plażą i przyjaznych tras kajakowych.
QUADRILLE
Hotel Quadrille w Gdyni, zwany też Baśniową Krainą Magii, ale w wydaniu dla dorosłych, prowadzony jest przez dwie siostry – miłośniczki literatury, sztuki i podróży. Osiemnastowieczny pałac zagospodarowany został tak, by przywodził na myśl „Alicję w krainie czarów”. Każdy z dwunastu luksusowych pokoi zachwyca oryginalnym wystrojem i niepowtarzalnym konceptem. Różnorodność tę oddają również ich nazwy, nawiązujące do światowych mistrzów pióra. W pokojach można znaleźć także takie perełki designu, jak instalacje świetlne uznanych marek czy portugalskie płytki azulejos, tworzone ręcznie i pokrywane różnokolorowymi szkliwami. Całość dopełniają luksusowe medispa z basenem, wyróżniona trzema czapkami Gault & Millau restauracja Biały Królik oraz kameralny piwniczny Pub 10/6.
OCZYSZCZALNIA
Między Warszawą a Sochaczewem odnaleźć można prawdziwą enklawę z dala od zgiełku tej uczęszczanej trasy. Dziesięciohektarowy teren, pełen zielonych łąk, stawów i drzew, skrywa niezwykły kompleks agroturystyczny będący punktem spotkań, imprez i szkoleń, a enigmatycznie nazwany Oczyszczalnią. Głównym budynkiem jest ogromna, zabytkowa stodoła przywieziona tu z odległego zakątka Mazur. Obiekt, choć wiekowy, został wyremontowany i zaadaptowany zgodnie z nowoczesnymi trendami. Dominuje tu więc wysmakowany, estetyczny minimalizm, daleki od rustykalnych źródeł. Monumentalną, drewnianą konstrukcję pokryto płytami z poliwęglanu. Atrakcją są przesuwane ściany boczne, które po zsunięciu otwierają budynek na otaczającą przyrodę. Oczyszczalnia oferuje 16 pokoi dwuosobowych z łazienkami. Wystrój każdego pomieszczenia nawiązuje do jednej cnoty kardynalnej lub grzechu głównego. Każde też ma zupełnie odmienny, oryginalny wystrój.
STACJA FALENICA
Prowadzona przez małżeństwo Jaskólskich warszawska Kinokawiarnia Stacja Falenica zaskakuje. Udało się tu odtworzyć czar dawnej Polski z czasów „Rejsu” Marka Piwowskiego. Budynek dworca kolejowego zamieniono w jedyne w swoim rodzaju kino, w którym widzowie wygodnie zasiadają przy kawiarnianych stoliczkach, a w czasie seansu mogą zamawiać napoje i przekąski serwowane przez kelnerów. Tuż obok, w budynku dworcowego baru, funkcjonują kawiarnia i księgarnia.
SIEDLISKO SZTUKI
Agroturystyczny i zarazem artystyczny zakątek z duszą położony u podnóża Karkonoszy – w Dziwiszowie tuż obok Jeleniej Góry. Renacie Górnej, właścicielce obiektu, udało się stworzyć miejsce prawdziwie kameralne, przyjazne naturze i zgodne z zasadami ekologii. Zamiast telewizorów znaleźć tu można książki.Gości zachwyca także – jedna z najpiękniejszych – panorama Kotliny Jeleniogórskiej.
W kuchni natomiast królują potrawy wegetariańskie, produkty lokalne i domowe przetwory.
DWORZYSKO
Wałbrzych nie tylko złotym pociągiem stoi. To dolnośląskie miasto, najczęściej kojarzone z dawnym przemysłem węglowym, stanowi dziś centrum turystyki, a najbliższa okolica oferuje wiele atrakcji. Jedną z nich jest Dworzysko w Szczawnie-Zdroju. To prowadzony rodzinnie, odrestaurowany XIX-wieczny folwark w rustykalnym stylu, położony u stóp góry Chełmiec. Kompleks tworzą Dwór Idy z kawiarnią Szwajcarka, w którym mieszczą się kameralne pokoje. Obok znajduje się trzykrotnie wyróżniona w prestiżowym „Żółtym przewodniku Gault & Millau” restauracja Babinicz, gdzie króluje polska kuchnia z doskonałą dziczyzną. Klimat miejsca buduje również ekogrill oraz stadnina z zabytkową ujeżdżalnią i pensjonatem dla koni.
SKANSEN
Dziesięć kilometrów na północny zachód od Leszna, nad Jeziorem Łoniewskim, leży Osieczna. Mieści się tutaj Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa prowadzone przez rodzinę Jankowskich, zawodowo parającą się rekonstrukcją zabytkowych młynów i wiatraków. To unikatowy kompleks trzech wiatraków z XVIII wieku, gdzie w malowniczej scenerii można poznać historię maszyn rolniczych oraz przedmiotów codziennego użytku z minionych czasów. W muzealnej kawiarence goście raczeni są przez Jankowskich ciastami domowego wypieku i wybornymi opowieściami.