W jak WIDOWISKO

To miasto wciąż tętni życiem, zachęcając do udziału w licznych koncertach, festiwalach, spektaklach teatralnych i wernisażach, które przyciągają koneserów sztuki z całego świata. Melomani mogą uczestniczyć np. w Akademii Beethovenowskiej lub Festiwalu Opery Współczesnej, a miłośnicy nowszych brzmień w Ethno Jazz Festivalu, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej oraz Wrocław Hip Hop Festivalu. Wielbiciele wielkiego ekranu tłumnie przyjeżdżają na prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, a pasjonaci spektakli znajdują inspiracje podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog oraz Komediowego Między-
narodowego Festiwalu Wrocek – wydarzenia poświęconego współczesnej scenie kabaretowej.

Nie brakuje też atrakcji dla znawców sztuk wizualnych. Malarze próbują swoich sił w Konkursie Gepperta oraz Międzynarodowym Konkursie Rysunku lub podziwiają prace twórców nowych mediów, prezentowane w trakcie Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO. Nie trzeba być jednak znawcą, by docenić ofertę kulturalną Wrocławia. Tutaj nawet wizyta w muzeum może zamienić się w niezwykły spektakl. Szczególnie jeśli wybierzemy się do Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie, w którym obok tradycyjnych eksponatów czekają na nas nowoczesne, interaktywne instalacje. Poznamy tam tajemnice morskich głębin, obejrzymy fi lmowe projekcje oraz zagramy w interaktywne gry. Przyjrzymy się też z bliska krwiożerczym rekinom, które – ukazane w sugestywnym świetle – w niczym nie przypominają zwykłych, muzealnych eksponatów. Umiejętne wykorzystanie nowoczesnych technologii sprawi, że poczujemy się, jakbyśmy uczestniczyli w niesamowitym i niepowtarzalnym widowisku.

R jak RZEŹBY

W mieście na każdym kroku możemy spotkać krasnale: Zgryzka, WrocLovka, Życzliwka, Trójkucia Wywiadka lub któregoś z ich niemal 400 towarzyszy. Niewielkie rzeźby stały się już integralną częścią przestrzeni publicznej, a ich tropienie stanowi ulubioną atrakcję turystów, którzy uczestniczą nawet w specjalnych wycieczkach szlakiem wrocławskich krasnali. Oprócz fi gurek bajkowych postaci w stolicy Dolnego Śląska znajduje się wiele innych, równie znanych rzeźb, na przykład pomnik Anonimowego Przechodnia, złożony z 14 postaci naturalnych rozmiarów, które zapadają się w płytkach chodnika. Zbiorowisko tych sugestywnych figur znalazło się na liście 15 najpiękniejszych miejsc w Polsce według „Newsweeka” oraz zostało okrzyknięte jednym z 25 najbardziej kreatywnych pomników świata przez magazyn Arch2O. Podczas pobytu we Wrocławiu warto też zwrócić uwagę na Płonący pomnik Władysława Hasiora, który oprócz żelbetowych sylwetek zawiera także specjalne rynienki. Dopiero po ich wypełnieniu paliwem, gdy rzeźba staje w ogniu, postument zyskuje swój niepowtarzalny charakter. Niezwykłych wrażeń dostarczy nam również słynny Pociąg do nieba, czyli instalacja, której główny element stanowi ważący 74 tony parowóz z 1944 roku. Imponujących rozmiarów rzeźba jest usytuowana przy Muzeum Sztuki Współczesnej.

O jak OSTRÓW TUMSKI

Jest to najstarsza część Wrocławia, na której terenie odkryto pozostałości po osadzie pochodzącej z dziesiątego stulecia. To właśnie tutaj znajduje się skupisko zabytkowych obiektów, do których można dotrzeć, przechadzając się po brukowanych uliczkach. Jednym z nich jest gotycka katedra św. Jana Chrzciciela, a innym – najstarszy we Wrocławiu kościół św. Idziego. Ostrów Tumski to jednak nie tylko historyczne serce stolicy Dolnego Śląska, lecz także ulubione miejsce spacerowiczów. Jego malownicze zakątki tworzą nastrojową scenerię dla romantycznych przechadzek, a wciąż sprawne latarnie gazowe rozbudzają wyobraźnię, przypominając o uwielbianym przez turystów latarniku. Ta tajemnicza postać w czerni niemal codziennie zapala i gasi latarnie, a w przerwach od pracy chętnie pozuje do pamiątkowych zdjęć.

C jak CHILLOUT

W wolnych chwilach mieszkańcy miasta i przyjezdni relaksują się w rozbrzmiewających muzyką i radosnym gwarem klubach oraz na świeżym powietrzu. Idealnym miejscem na połączenie odpoczynku z prawdziwą ucztą dla zmysłów jest trawnik wokół jednej z największych w Europie fontann multimedialnych. Przez ok. 150 dni w roku odbywają się przy niej efektowne, muzyczno-świetlne widowiska. W czasie wieczornych pokazów na wodnych kurtynach pojawiają się zdjęcia, filmy i animacje poruszające się w rytm klasycznych utworów oraz muzyki pop. Innym miejscem sprzyjającym wytchnieniu jest położony niedaleko fontanny park Szczytnicki, w którym można odpocząć, wylegując się na kocu, lub napawać się malowniczym widokiem ogrodu japońskiego.

Ł jak ŁĄCZENIE

Patrząc na Wrocław z lotu ptaka, dostrzeżemy bogatą sieć złożoną z ponad 130 mostów oraz kładek. Łączą one ze sobą m.in. 25 wysp, które składają się na malowniczy krajobraz miasta. Pozwalają też z łatwością przemieszczać się pomiędzy sześcioma rzekami. Najpopularniejszy most – Tumski – stał się miejscem spotkań zakochanych, którzy wieszają na nim kłódki miłości, aby upamiętnić swoje uczucie. Jednym z najbardziej znanych obiektów jest też wybudowany na początku XX wieku most Grunwaldzki, który liczy 112,5 metrów długości i 18 metrów szerokości. Stojąc na nim, możemy podziwiać z oddali Ostrów Tumski, wieżę ciśnień oraz pierwszy wrocławski dom na wodzie. Znacznie nowszy jest monumentalny most Rędziński – największy tego typu obiekt w Polsce, długi prawie na 1750 metrów.

A jak AFRYKARIUM

Na terenie nowoczesnego obiektu zgromadzono ok. 350 gatunków ryb, które zamieszkują baseny i akwaria o pojemności przekraczającej 15 mln litrów. Wrocławskie Afrykarium słynie również z 18-metrowego, przezroczystego tunelu zwanego Kanałem Mozambickim, w którym nad głowami zwiedzających przepływają rekiny oraz płaszczki. Duże wrażenie na odwiedzających wywiera też zamieszkiwane przez pingwiny Wybrzeże Szkieletów, a prawdziwy zachwyt wzbudza olbrzymi zbiornik wodny z rafami koralowymi oraz egzotycznymi gatunkami ryb, który imituje warunki panujące w Morzu Czerwonym. Choć Afrykarium istnieje dopiero od pięciu lat, zdążyło już wzbogacić się o kilka nowych części – Odrarium, Terytorium Panter, Wilczą Ostoję oraz Smoki Indonezji. Ogromna powierzchnia tego obiektu i wielość dostępnych atrakcji sprawiają, że jedna wizyta to zdecydowanie za mało.

W jak WYSPA SŁODOWA

Niezależnie od dnia tygodnia położona niedaleko Ostrowa Tumskiego wyspa nieustannie tętni życiem. Sezon na odpoczynek na świeżym powietrzu rozpoczyna się tutaj już 21 marca i trwa aż do wczesnej jesieni. Zawsze gwarna Wyspa Słodowa to ulubione miejsce spotkań Wrocławian i przyjezdnych. W letnie weekendy odbywają się na niej koncerty i wydarzenia rozrywkowe oraz pokazy organizowane w ramach kina plenerowego. Jedno z najbardziej imprezowych miejsc na mapie Wrocławia ma także bogatą historię. Początkowo, jeszcze w średniowieczu, stanowiło własność zakonu św. Klary. Dopiero od XIX wieku Wyspa Słodowa przynależy do miasta, a jeszcze do niedawna stanowiła zupełnie niezagospodarowany i mało atrakcyjny teren. Wraz z początkiem XXI wieku zmieniła się w kulturalno-rozrywkową wizytówkę Wrocławia – miejsce spotkań, które słynie ze świetnej zabawy. Jadąc do miasta krasnali, koniecznie spędźmy choć jeden wieczór w tym kultowym miejscu.