W połowie września Muzeum Instrumentów Muzycznych ponownie powitało gości w wyremontowanym budynku, ukazując ekspozycję w nowej odsłonie. A jest tu co eksponować! Do zobaczenia (a czasem też posłuchania) jest blisko 500 instrumentów. Rozmieszczono je w 16 galeriach, z których każda dotyczy konkretnego obszaru, zjawiska czy czasu i ma określoną myśl przewodnią.

SKROMNE POCZĄTKI

Wszystko zaczęło się na przełomie 1945 i 1946 roku, kiedy to Zdzisław Szulc – miłośnik muzyki, kupiec, kolekcjoner, tenisista i uczestnik powstania wielkopolskiego – przekazał Muzeum Wielkopolskiemu liczący 80 instrumentów zbiór, co pozwoliło na otwarcie w 1952 roku stałej ekspozycji przy Starym Rynku w Poznaniu. Kolejni kustosze dbali o rozbudowę kolekcji, a także o popularyzację muzyki dawnej, organizując cykle koncertów oraz pionierskie nagrania dźwiękowe z udziałem uznanych wykonawców muzyki barokowej (z wykorzystaniem m.in. instrumentów z kolekcji muzeum).

CZAS ZMIAN

Trzy lata temu muzeum zamknięto. Rozpoczęły się gruntowne prace restauracyjne zabytkowego budynku. Wyremontowano dach, wymieniono instalację grzewczą, odnowiono elewację. W okna wstawiono szyby z fi ltrami UV, by światło słoneczne nie szkodziło artefaktom. Od nowa zaaranżowano przestrzeń przeznaczoną do ekspozycji instrumentów. Dopiero w połowie września tego roku placówkę ponownie otwarto dla zwiedzających.

INSTRUMENTY Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA

Obecnie muzeum szczyci się oszałamiającą kolekcją 2,5 tys. zabytków z różnych epok i ze wszystkich kontynentów. Jest to jeden z największych zbiorów instrumentów muzycznych w Europie, z którego
jedną piątą udostępniono zwiedzającym. Na wystawie znajdziemy zarówno proste gwizdki czy grzechotki, jak i prawdziwe perełki: cenne skrzypce, francuskie harfy i pamiątki po Fryderyku Chopinie. Choć niektóre okazy są złocone, bogato rzeźbione, malowane lub inkrustowane, uwagę najmłodszych przyciągają przede wszystkim ludowe instrumenty Wielkopolski – zdobione główkami koziołków dudy i sierszeńki.

NOWE BRZMIENIE

Cały bogaty zbiór składający się na nową wystawę podzielono na cztery podstawowe działy: europejskie instrumenty profesjonalne, europejskie instrumenty ludowe, instrumenty pozaeuropejskie oraz muzykalia. Na parterze mieszczą się eksponaty związane z europejską muzyką późnego średniowiecza, renesansu oraz baroku. Wchodząc na pierwsze piętro, zapoznajemy się z XVIII-wieczną francuską muzyką dworską oraz muzyką XIX stulecia. To okazja do spotkania ze słynnymi wirtuozami, poczucia atmosfery kameralnych salonów bądź przestronnych sal koncertowych, a także do poznania XX-wiecznej muzyki awangardowej. Wizyta na drugim piętrze daje sposobność zgłębienia tradycji muzycznych kultur z różnych zakątków świata. Są tu polskie instrumenty ludowe, a także instrumenty z Afryki, Ameryki Południowej, z rejonu Morza Czarnego oraz Orientu.

DŹWIĘKI Z PRZESZŁOŚCI

Dla grup zorganizowanych muzeum przygotowało aż 11 wariantów zwiedzania tematycznego z przewodnikiem. Jest także bogata oferta lekcji muzealnych dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zwiedzającym udostępniane są tablety z przewodnikiem multimedialnym (w cenie biletu wstępu). Warto z nich skorzystać, zwłaszcza jeśli nie jest się znawcą tematu, bo bez tej pomocy można poczuć się nieco zagubionym. Wirtualny przewodnik będzie jeszcze udoskonalany – na razie dostępna jest tylko wersja w języku polskim i o ograniczonym zakresie (nie obejmuje wszystkich sal). Znajdziemy tu opisy i fotografie poszczególnych instrumentów, a co najważniejsze – możemy posłuchać dźwięków, jakie wydają!

UNIKATOWA WIEDZA

Bogate zbiory muzealne i biblioteczne, na które składa się ok. 4 tys. woluminów, są doskonałą bazą do badań dla studentów muzykologii czy akademii muzycznych oraz instrumentologów z kraju i zagranicy. Ponadto od 1946 roku w placówce działa jedyna w Polsce Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych. Fachowa wiedza i doświadczenie pracujących tam konserwatorów pozwalają na przywrócenie zabytkom minionej świetności, a także tworzenie wysokiej jakości kopii i rekonstrukcji dawnych instrumentów.


Muzeum Instrumentów Muzycznych jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Niestety z uwagi na architekturę budynku (dość strome schody) piętra muzeum są niedostępne dla osób z ograniczeniami
ruchowymi. Z myślą o tej grupie zwiedzających przygotowano tańszy bilet wstępu, pozwalający na zapoznanie się z tą częścią ekspozycji, która jest prezentowana na parterze.


POZNAŃ
Na zwiedzanie Muzeum Instrumentów Muzycznych do Poznania dotrzesz pociągami PKP Intercity – zarówno ekonomicznymi składami TLK i IC, jak i ekspresami kategorii EIC. Znajdź najkorzystniejsze połączenie na intercity.pl.


Artykuł powstał we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu.