W Polsce odnajdziemy przeszło 36 tys. zewidencjonowanych pomników przyrody! Z pewnością warto ruszyć szlakiem niektórych z nich.

KRZYWY LAS

To jeden z najbardziej niezwykłych pomników przyrody w Polsce. W Pniewie pod Gryfinem możemy odnaleźć skupisko ok. 100 zdeformowanych sosen, których kształty są źródłem wielu teorii spiskowych. Dość powiedzieć, że miejsce to niezmiennie cieszy się popularnością wśród ufologów! Smaczku sprawie dodaje fakt, że nikt tak naprawdę nie wie, w jaki sposób powstał Krzywy Las. Najpewniej jednak to efekt działalności człowieka. Najpopularniejsze wytłumaczenie mówi o celowej uprawie na potrzeby stolarskie i szkutnicze.

ORGANY WIELISŁAWSKIE

W Sędziszowej niedaleko Jeleniej Góry, na zboczu góry Wielisławka, dumnie prezentuje się spektakularne odsłonięcie słupów ryolitowych, które powstały setki milionów lat temu, w czasie stygnięcia magmy. To słynne Organy Wielisławskie – unikatowa, wulkaniczna forma skalna, jedna z ciekawszych atrakcji geologicznych Dolnego Śląska, znana i ceniona również poza granicami kraju. Wybierając się w te okolice, warto odwiedzić również stare sztolnie, w których podobno ukryto kiedyś słynne złoto Wrocławia.

ŹRÓDEŁKO ŻARNOWIEC

To jedyne w Wielkopolsce źródełko typu wywierzyskowego, czyli górskiego. Źródełko Żarnowiec, znajdujące się nieopodal Poznania, stało się nie tylko atrakcją przyrodniczą, lecz także – dzięki umiejętnemu zagospodarowaniu terenu – miejscem rekreacji i biesiad. Często odwiedzają je miłośnicy dwóch kółek, bowiem znajduje się ono na trasie turystycznego Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania.

POTRÓJNA LIPA

Na granicy rezerwatu przyrody Dąbrowa Smoszew, niedaleko Krotoszyna, rośnie przepiękna, wiekowa lipa drobnolistna o trzech pniach. Lipie towarzyszy fantazyjna drewniana kapliczka, postawiona w 2009 roku. W 2013 roku drzewo, z uwagi na nie najlepszy stan zdrowotny, chciano pozbawić statusu pomnika przyrody. Na szczęście nie udało się przegłosować takiej uchwały.

SKAŁY W RUDZIE

Pod Starachowicami, nad Jeziorem Brodzkim, na Obszarze Chronionego Krajobrazu Doliny Kamiennej, można odnaleźć pochodzącą z dolnego triasu grupę głazów z piaskowca. Tworzą one różnorodne formacje skalne związane z lokalnymi legendami. Dwa lata temu władze gminy Brody odkupiły teren z prywatnych rąk i uporządkowały przestrzeń wokół skał, czyniąc z nich jedną z bardziej interesujących atrakcji turystycznych w regionie.

SKAMIENIAŁE PNIE

W samym centrum Wrocławia stoi niezwykły pomnik przyrody, na który składają się 22 skamieniałe pnie. W XIX wieku odnalazł je na terenie Czech paleobotanik prof. Heinrich Göppert. Dziś podziwiać je można w dziale alpinarium Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Status pomników przyrody na terenie Ogrodu Botanicznego mają także: tulipanowiec amerykański, grupa dwóch miłorzębów dwuklapkowych, dwa platany klonolistne, grupa buków zwyczajnych, skrzydłorzech kaukaski, grupa sześciu dębów szypułkowych, cis pospolity i grupa sosen czarnych.

LECH, CZECH I RUS

Imiona legendarnych bohaterów nadano trzem wiekowym dębom w Rogalińskim Parku Krajobrazowym niedaleko Poznania. Ta kilkusetletnia dębina dziś jest symbolem Wielkopolski i należy do grupy 118 drzew stanowiących pomnik przyrody. W sumie na tym terenie zinwentaryzowano blisko 1,5 tys. dębów szypułkowych.

DĄB MNICH

Jego wiek szacuje się na 500–700 lat, a rośnie on w świętokrzyskich Rudkach koło Jędrzejowa. Choć doczekał się nadania mu statusu pomnika przyrody, Mnich nigdy nie był popularny, a jego obecność najczęściej jest pomijana przez przewodniki. Niesłusznie, bowiem ten wspaniały okaz, wedle legendy rosnący w miejscu bohaterskiej śmierci mnicha Rotwalda, uważany jest za jeden z najstarszych, najpotężniejszych i najciekawszych dębów pomnikowych w Polsce. Niestety kilka lat temu został mocno uszkodzony przez wichurę. Wciąż jednak żyje i czeka na podziwiających
go turystów.