Zarabiam swoimi koncertami na operację. Jest szansa, że po zabiegu będę mógł sam włożyć sobie buty! Tak, buty! Ale tu nie tylko o te nieszczęsne buty chodzi. Będę mógł swobodnie jeździć autobusem, tramwajem, a nawet na rowerze! Dla Was pewnie to jest normalne. Dla mnie, jak dotąd, nigdy nie było. Nie mogę zgiąć nogi w kolanie, ponieważ go po prostu nie mam, moja stopa pełni teraz funkcję kolana.
Mikołaj Charuk

 

Mikołaj Charuk urodził się bez lewej kości udowej, przez co różnica w długości jego nóg wynosi aż 40 centymetrów. Kiedy miał pięć lat, po raz pierwszy pojechał z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, by skonsultować swój przypadek z najlepszymi specjalistami. Pięć lat później, w 2015 roku, w szpitalu na Florydzie przeprowadzono skomplikowaną, trwającą kilkanaście godzin operację. Zabieg pozwolił chłopcu na wykonywanie podstawowych czynności, ale czekała go jeszcze wymagająca, długa i bolesna rehabilitacja.

NA PRZEKÓR PRZECIWNOŚCIOM

Wejście w okres dojrzewania, charakteryzujący się u chłopców m.in. dynamicznym wzrostem, oznaczało konieczność kolejnej operacji, już w 2017 roku. Umożliwiłaby ona Mikołajowi w pełni samodzielne poruszanie się i zginanie nogi w kolanie za pomocą wszczepionej nowoczesnej protezy. Niestety żaden ośrodek ani lekarz w naszym kraju nie przeprowadził nigdy wcześniej takiej operacji. Ze względu na wyjątkowy przypadek nastolatka doktor Dror Paley z Florydy zgodził się jednak przeprowadzić zabieg w Polsce. To w znaczącym stopniu zmniejszyło koszty, nadal jednak wymagana kwota jest ogromna i przerasta możliwości rodziny. Potrzebne jest bowiem prawie 150 tys. zł. Duże znaczenie ma tutaj nieubłaganie uciekający czas – stan biodra chłopca ciągle się pogarsza, więc suma ta może jeszcze wzrosnąć. To dlatego tak ważna jest szybka interwencja i pozyskanie funduszy.

MŁODY ARTYSTA

Pomimo życiowych trudności Mikołaj stara się cieszyć każdym dniem i z optymizmem patrzy w przyszłość. Jego największą pasją jest gra na fortepianie. Swoją przygodę z muzyką zaczął już we wczesnym dzieciństwie, a pierwsze pianino dostał jako ośmiolatek. Wieloletnie ćwiczenia i pilna nauka w połączeniu z talentem sprawiły, że jego umiejętności pianistyczne doceniane są na konkursach muzycznych, na których zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Występował już m.in. na festiwalu 3City Piano Days, w Radio Gdańsk, Oliwskim Ratuszu Kultury oraz podczas wydarzenia Piano w naturze na Łysej Górze w Sopocie.

ZGRANY CEL

Dzięki współpracy z Fundacją Grupy PKP i Fundacją Źródła Tworzenia czternastolatek mógł koncertować na Dworcu Centralnym w Warszawie oraz w sali sesyjnej we Wrocławiu, a także w pociągach PKP Intercity. Do jego dyspozycji oddawano ostatni wagon w danym składzie, który stawał się dla Mikołaja mobilną salą koncertową. – Pasażerowie uczestniczyli w wydarzeniu i wsparli akcję zbiórki. Otrzymałem wielkie brawa, zebrałem dodatkowe środki na moją operację i wracałem szczęśliwy do domu po koncertach. Od dzieciństwa podróżuję samochodem z rodzicami z powodu mojej niepełnosprawności. Pierwszy raz miałem okazję pojechać na koncerty pociągami PKP Intercity i podróżować komfortowo pomimo niepełnosprawności – mówi Mikołaj. – Pragnę też pomagać innym osobom, które podobnie jak ja mają z różnych powodów ograniczone możliwości, i robić coś dobrego! Wiele osób może powiedzieć, że przecież mam dopiero czternaście lat. Jednak pomimo tak młodego wieku mogę zrobić coś, co pomaga mi na co dzień, a co może też pomóc innym: grać na rzecz potrzebujących ludzi – dodaje chłopiec. Całe przedsięwzięcie wsparło nie tylko zbieranie funduszy na operację, lecz także dało Mikołajowi poczucie ogromnej satysfakcji. I chociaż zbiórka finansowa wciąż musi być kontynuowana, to koncertowanie w kolejowej scenerii było dla niego przygodą pełną pozytywnych wrażeń.

ZAPLANUJ PODRÓŻ

Jeżeli tak jak Mikołaj jesteś osobą z niepełnosprawnością i chcesz podróżować po Polsce, sprawdź ofertę PKP Intercity. Wiele składów przewoźnika, w tym popularne Pendolino oraz nowoczesne składy Flirt3 i PesaDART, jest dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. Planując podróż, skontaktuj się z nami. Wszystkie niezbędne informacje uzyskasz:
• na stronie intercity.pl w zakładce „Informacje dla osób z niepełnosprawnością i osób o ograniczonej sprawności ruchowej”,
• pod numerem telefonu infolinii dla osób z niepełnosprawnościami 42 205 45 31 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora),
• w Centrum Obsługi Klienta na wybranych dworcach kolejowych. Jeżeli potrzebujesz pomocy w trakcie podróży, pamiętaj, aby zgłosić swój przejazd na minimum 48 godzin przed planowanym wyjazdem.