OPOLSKA WENECJA

Na dawnych murach obronnych Opola, tuż nad Młynówką – starym korytem Odry, które swoją nazwę wzięło od stojących przy niej niegdyś młynów – wybudowane zostały kamienice i spichlerze. Budynki wyglądają, jakby kąpały się w wodzie, odbijając swoje oblicza w jej lustrze. Podziwiając ten fragment miasta od strony ul. Piastowskiej (gdzie dawniej istniał port rzeczny), można zauważyć podobieństwo do włoskiej Wenecji – stąd też wzięła się nazwa miejsca. Szczególnie atrakcyjnie budynki prezentują się wieczorami, gdy podświetlone ukazują rozmaite detale architektoniczne. Po młynach – miejskim i książęcym – nie ma niestety już śladu. Spłonęły w 1881 roku, a w ich miejscu utworzono Targ Maślany, który do początku XX wieku służył handlarzom nabiału. Obok młynów dawniej działała łaźnia. Wzmianki o niej pojawiały się już w 1357 roku, a funkcjonowała ona prawdopodobnie do XVIII wieku, a także manufaktura – fabryka skóry Marcusa Pincusa. Budynek ten stanowi obecnie siedzibę Archiwum Państwowego. W XIX wieku na terenie Opolskiej Wenecji wybudowano także synagogę, która w 1987 roku została przekształcona w drukarnię i zakład poligrafi czny, a dzisiaj jest siedzibą telewizji regionalnej.

PASIEKA

Pasieka to naturalna wyspa, powstała po wielkiej powodzi w 1600 roku. Zajmuje teren pomiędzy Odrą a Młynówką. W jej północnej części znajdował się średniowieczny gród – Ostrówek – a także Zamek Piastowski, którego pozostałością jest obecnie Wieża Piastowska – jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta. Pasieka, przez mieszkańców nazywana dzielnicą willową, jest współcześnie jedną z bardziej atrakcyjnych i spokojnych części Opola. Na wyspę przechodzi się mostem Groszowym (zwanym też zielonym mostkiem), czyli secesyjną, żelazną kładką. Jej pokonanie w dawnych czasach kosztowało każdego właśnie grosz. Warto wybrać się na spacer po Pasiece, by zobaczyć ciekawe pod względem architektonicznym zabudowania, takie jak „willa z wilkiem”, należąca niegdyś do weterynarza Ferdinanda Bermbacha (właściciel na fasadzie budynku kazał umieścić wizerunek ukochanego psa), Villa Academica, z charakterystyczną wieżą zwieńczoną ceramicznym hełmem, która była własnością Wilhelma Schreibera mającego w mieście skład win (obecnie to ośrodek konferencyjny Uniwersytetu Opolskiego), czy też urząd wojewódzki, wybudowany w 1933 roku w miejscu romańskiego Zamku Piastowskiego i stanowiący interesujący przykład modernizmu.

OKRĄGLAK

20 lipca 1968 roku mieszkańcy Opola po raz pierwszy przekroczyli próg hali widowiskowo-sportowej, która przez następne lata gościła liczne wydarzenia sportowe, wystawy, targi i koncerty. Rozpoznawalna kopuła sprawiła, że mieszkańcy nadali obiektowi przydomek Okrąglak. Za powstaniem modernistycznego budynku stali architekt Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek, którzy za swój projekt otrzymali nagrodę ministra budownictwa. Po 46 latach Okrąglak (obecnie Stegu Arena) przeszedł kompleksową renowację – remont trwał aż trzy lata! Zmieniono m.in. ułożenie trybun, poprawiono akustykę, stworzono strefę VIP i wprowadzono udogodnienia do realizacji transmisji telewizyjnych. Planowany jest także park sportu z zewnętrznymi boiskami i halą rozgrzewkową. Nie zmieniło się jedno – dawny Okrąglak wciąż jest charakterystycznym punktem na mapie miasta i miejscem, gdzie mieszkańcy spotykają się, by przeżywać emocje związane z rozmaitymi wydarzeniami.

LAMY

Festiwal Filmowy Opolskie Lamy to największe wydarzenie filmowe w regionie, które powoli staje się wizytówką miasta. Impreza organizowana jest cyklicznie przez Stowarzyszenie Opolskie Lamy – w październiku tego roku odbyła się jej 17. edycja. Najważniejszym punktem programu są konkursy: główny (przeprowadzany w trzech kategoriach – dokument, fabuła, animacja) oraz filmów amatorskich. Festiwal ma na celu zaprezentowanie publiczności twórczości filmowców, którzy dopiero rozpoczynają karierę. Poza konkursami widzowie mają okazję zobaczyć dziesiątki projekcji filmowych w ramach cyklów tematycznych. Organizowane są także wydarzenia specjalne – pokazy w przestrzeni miasta, spotkania z zaproszonymi gośćmi, koncerty i warsztaty. Od 2008 roku przyznawane jest również specjalne wyróżnienie za całokształt twórczości – Honorowa Lama – rzeźba autorstwa Ignacego Nowodworskiego, opolskiego artysty, wykonywana w całości z drewna dębowego i ważąca aż 4 kilogramy

ELSNER

Pochodzący z opolskiego Grodkowa Józef Elsner był uznanym kompozytorem i pedagogiem, nauczycielem Fryderyka Chopina – na świadectwie mistrza trafnie określił jego talent, pisząc „szczególna zdatność, geniusz muzyczny”. Muzycy pozostali w przyjacielskich stosunkach, a Chopin listownie informował swojego belfra o kolejnych krokach kariery. Od 1972 roku Elsner jest także patronem opolskiej filharmonii. Idea jej założenia zrodziła się w 1952 roku, gdy powstała Opolska Orkiestra Symfoniczna – pierwsza zawodowa grupa muzyczna w historii miasta. Dziś Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej regularnie bierze udział w festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, gościła wielu światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i solistów, występowała w prestiżowych salach koncertowych, a także nagrała albumy z repertuarem uznanych twórców. W 2012 roku zakończyła się rozbudowa Filharmonii Opolskiej – większa i bardziej nowoczesna przestrzeń zachęca mieszkańców do zanurzenia się w świat klasycznych melodii, a miasto wzmocniło tym samym pozycję lidera polskiej kultury muzycznej.