Transporter dla bezpieczeństwa

Najbezpieczniej dla zwierzęcia jest przewozić je w transporterze. Odpowiednio dobrany do jego rozmiaru sprawi, że pupil poczuje się bezpiecznie i uspokoi się. Klatka czy koszyk powinny być dostosowane do warunków pogodowych – przewiewne latem, a zimą ciepłe np. dzięki odpowiedniemu kocykowi. Warto przed podróżą pociągiem nauczyć psa czy kota wchodzenia do transportera, aby przyzwyczaił się do niego i nie bał się w nim przebywać.
Jeśli nasz zwierzak mieści się w małym transporterze, który będziemy trzymać w miejscu przeznaczonym na bagaż podręczny lub np. na naszych kolanach, to wówczas może on podróżować bezpłatnie. Jeśli zwierzę jest większe i nie można przewozić go w transporterze, wówczas należy dokupić bilet na przewóz psa, w cenie 15,20 zł. Dodatkowo pies musi być na smyczy i mieć kaganiec. W każdym przypadku powinniśmy zadbać, aby obecność naszego pupila nie była uciążliwa dla pozostałych pasażerów.

Uwaga!

Konieczność zakupu biletu na przewóz psa dotyczy także psów asystujących. Wyjątkiem jest pies przewodnik osoby niewidomej, dla którego należy wykupić bilet na przejazd z ulgą 95%. Zarówno psy przewodniki, jak i psy będące asystentami mogą przebywać w wagonie gastronomicznym, a na ich przewóz nie jest wymagana zgoda współpodróżnych.

Warto wiedzieć

Twój pupil jest ciekawski i musi zbadać każdy kąt? Pamiętaj, że zwierząt nie można sadzać bezpośrednio na fotelu, a w wagonach sypialnianych na łóżku oraz na miejscu do leżenia. Nie mogą one również przebywać w wagonie gastronomicznym.

Podróżując z psem pamiętaj, by mieć zaświadczenie o aktualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie.

Współpasażerowie ze względu na uciążliwość (np. szczekanie) mogą nie zgodzić się na wspólną podróż z naszym czworonogiem. Wówczas powinniśmy zająć miejsce wskazane przez konduktora.

Sprostowanie

Szanowni Czytelnicy,

w tekście „Pupil w pociągu” opublikowanym w październikowym numerze magazynu „W Podróż” wkradł się błąd. Pragniemy sprostować, że małe psy mogą bezpłatnie podróżować w transporterze, nie mogą jednak odbyć bezpłatnej podróży bezpośrednio na kolanach właściciela.
Konieczność zakupu biletu na przewóz psa dotyczy także psów asystujących. Wyjątkiem jest pies przewodnik osoby niewidomej, dla którego należy wykupić bilet na przejazd z ulgą 95%. Zarówno pies przewodnik, jak i pies będący asystentem może przebywać w wagonie gastronomicznym, a na ich przewóz nie jest wymagana zgoda współpodróżnych.
Przepraszamy za pomyłkę.

Z poważaniem

Redakcja