Rozwój technologii, w tym aplikacji mobilnych czy systemy przedsprzedaży biletów kolejowych i lotniczych oferujących atrakcyjne zniżki – wszystkie te czynniki wpływają na pojawienie się nowych, alternatywnych sposobów podróżowania. Mówi się o tym, że świat się skurczył, odległe miejsca stały się coraz bardziej dostępne, a kultury coraz bardziej się przenikają. Coraz częściej planując wakacje czy nawet kilkudniowy wyjazd, zależy nam na czymś więcej niż tylko konwencjonalnym zwiedzaniu z przewodnikiem i noclegu w anonimowym hotelu. Opuszczenie strefy turysty umożliwia nam głębsze wniknięcie, zrozumienie i uchwycenie wyjątkowej atmosfery rejonu, który odwiedzamy. Chcemy poznać codzienność i zwyczaje panujące w danym kraju, poczuć się jak lokalni mieszkańcy miasta: zobaczyć, gdzie i co jedzą, jak spędzają wolny czas, czym się pasjonują. Chcemy z nimi rozmawiać, poczuć się swobodnie i zasmakować ich stylu życia. Tym potrzebom odpowiadają popularne serwisy społecznościowe, które pomagają znaleźć zakwaterowanie u lokalnych gospodarzy na całym świecie.

Nocowanie na kanapie

Idea couchsurfingu wiąże się z chęcią niskobudżetowego podróżowania, stąd przeważającą grupą docelową są młodzi ludzie, dla których ważnym elementem wyjazdu jest jego niewygórowany koszt. Sieć społecznościowa portalu couchsurfing.com, aktualnie skupia już około 14 milionów użytkowników, którzy za jej pośrednictwem oferują lub poszukują lokum. Wśród najpopularniejszych miast wpisywanych do wyszukiwarki portalu królują europejskie stolice: Paryż, Londyn, Kopenhaga, a także Nowy Jork i Barcelona.

Nocleg może oznaczać zarówno miejsce na kanapie w salonie jak i oddzielny pokój, a czasem nawet całe mieszkanie. Gospodarz zaprasza w swe gościnne progi nie pobierając opłat; co więcej, przyjmuje rolę lokalnego przewodnika i opiekuna.

Po każdej wizycie gospodarz (host) i gość nawzajem wystawiają sobie referencje, recenzując wspólnie spędzony czas. System recenzji tworzy swoisty ranking popularności gospodarzy, a to ułatwia podjęcie decyzji innym podróżnym, którzy planują skorzystać z zakwaterowania. Takie rozwiązanie zapewnia również poczucie bezpieczeństwa – przy założeniu konta w serwisie dane użytkowników są weryfikowane. Couchsurfing to nie tylko tani nocleg, ale również okazja do nawiązania nowych przyjaźni i zainspirowania się stylem życia ludzi z całego świata, których łączy pasja do podróżowania.

Airbnb – wynajmij willę lub zamek

Historia tej prężnie działającej dziś platformy do wynajmu mieszkań rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy dwóch przyjaciół po przeprowadzce do San Francisco miało problem z opłaceniem czynszu za wynajem mieszkania. Wtedy przyszło im na myśl, aby w wolnym miejscu w salonie położyć dmuchany materac i udostępniać miejsce na krótkoterminowy wynajem. Obecnie, dziesięć lat później, Airbnb jest przykładem prężnie działającej, międzynarodowej sieci wynajmu, będącej alternatywą dla hoteli w najpopularniejszych turystycznych destynacjach. W ramach Airbnb wynajmowane są prywatne domy: mieszkania, wille, a nawet zamki, a idea jaka przyświeca firmie, to założenie, by wynajmujący poczuł się swobodnie. Dzięki wyszukiwarce możemy sortować wyniki według lokalizacji, ceny, udogodnień na jakich nam zależy, a także języka, jakim posługuje się gospodarz. Użytkownicy tego serwisu najczęściej poszukują zakwaterowań w Los Angeles, Tokio i Londynie.

Slow travel

Podróżowanie z przewodnikiem do Ciebie nie przemawia? Slow travel to idea niespiesznej podróży, w której liczy się przede wszystkim dostosowanie planu do własnych preferencji, tempa, zainteresowań, a także bycie otwartym na nowe doświadczenia i nagłe zwrot akcji. Mniejszą wartość ma zwiedzanie i odhaczanie przewodnikowych „must see”, a większą nawiązywanie kontaktu z lokalnymi mieszkańcami i spędzanie czasu podobnie jak oni. Taka forma podróży wymaga minimalnej znajomości języka kraju, do którego się wybieramy. Swobodnie przespaceruj się ulicami miast i odkrywaj samodzielnie!