TU ZACZĘŁA SIĘ POLSKA

Fot. Ł. Gdak

Ostrów Tumski, dawna wyspa katedralna nieopodal dzielnicy Śródka, jest jednym z najbardziej urzekających miejsc w mieście. Według historyków istnieje prawdopodobieństwo, że to tutaj Mieszko I przyjął chrzest i stąd rządził księstwem, a w katedrze znajdują się symboliczne groby pierwszych władców Polski. Brukowane uliczki oplatają tu piękne zabytkowe budynki, a w rezerwacie archeologicznym Genius Loci zobaczymy zachowany fragment wału obronnego z X wieku. Tutaj zatrzymał się czas!

STARY RYNEK

Wytyczony w XIII wieku rynek wraz z okalającymi go zabytkowymi kamienicami, pałacami, kościołami i wąskimi uliczkami, w których dziś skrywają się kawiarnie, puby i restauracje, w ciągu dnia przyciąga turystów i pasjonatów historii. W nocy staje się centrum życia towarzyskiego. Spacer po Poznaniu warto rozpocząć od serca Starego Rynku, czyli renesansowego ratusza mieszczącego obecnie Muzeum Historii Miasta Poznania.

KOZIOŁKI – ATRAKCJA NIE TYLKO DLA DZIECI

Dwa urocze koziołki zamieszkują wieżę poznańskiego Ratusza od XVI wieku. Legenda głosi, że gdy hucznie świętowano jego odbudowę po wielkim pożarze, w Poznaniu gościły ważne osobistości. Koziołki, które miały zostać podane gościom, przez nieuwagę młodego kucharza uciekły aż na gzyms wieży. Ten widok tak rozbawił zgromadzonych, że dla upamiętnienia ich wyczynu skonstruowano specjalny mechanizm. Odtąd co dnia, w samo południe, gdy trębacz odgrywa hymn, tłumy małych i dużych widzów zadzierają głowy, by podziwiać trykające się rogami zwierzątka. Stary mechanizm koziołków można obejrzeć w muzeum w Ratuszu. Natomiast niedaleko, bo przy placu Kolegiackim, można zobaczyć koziołki z bliska – stoi tam rzeźba, przy której chętnie fotografują się turyści.

STARY BROWAR

SZLAKIEM MODERNIZMU

Fot. K. Fryś

ZAMEK CESARSKI

Zamek Cesarski, którego monumentalna bryła powstała na początku XX wieku jako symbol dominacji Niemiec, gościł cesarza Wilhelma II dwa razy. Z kolei Hitler zdążył przebudować zamek w stylu III Rzeszy i zrekonstruować tu (istniejący do dziś i często występujący w roli filmowej scenografii) swój berliński gabinet. Do defilujących tłumów miał przemawiać z podgrzewanego tarasu. Führer jednak nigdy do Poznania nie dotarł. Dzisiaj zamek to jeden z największych ośrodków kulturalnych w kraju – co roku odbywa się w nim nawet 2500 wydarzeń: wystaw, koncertów, spektakli, festiwali i spotkań literackich. Mieszczą się tu również Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka, Muzeum Powstania Poznańskiego 1956, kluby, kawiarnia i kino studyjne.

Twierdza Poznań

Poznań i jego okolice to raj dla miłośników fortyfikacji – dawniej miasto okalał system umocnień, z których wiele reliktów i fortów przetrwało do dziś. Warto zorganizować wycieczkę Poznańskim Szlakiem Fortecznym i obejrzeć pozostałości fortu Winiary (Cytadelę) czy odpocząć w pobliżu murów blokhauzu Colomb, gdzie obecnie mieści się pub.

„ŁE JERY, TEJ!”

Gwara poznańska to nie tylko charakterystyczny zaśpiew, ale cały słownik, którym do dziś posługują się mieszkańcy miasta i okolic. Gdyby Brzechwa był poznaniakiem, znalibyśmy nie „Lokomotywę”, lecz… „Banę”.
LOKOMOTYWA (w gwarze poznańskiej)
Stoi na stacji wielgachno bana
cało w oliwie jest opypłana.
Para z ni bucho i poświstuje
a palacz ciyngiym wef ni hajcuje.
Wuchte wagonów mo zahoczone
wef kożdym klunkrów jest nawalone.
Jest tych wagonów cóś ze śtyrdzieści
wcale nie wiada co sie tam zmieści (…).

Marek Szymański, „W antrejce na ryczce”

LOKALE WARTE POZNANIA

Fot. Vege Pizza

KAWOWA ALTERNATYWA

Fot. Minister Cafe

W Poznaniu wypijemy najlepszą kawę parzoną alternatywnie, czyli bez użycia ekspresu ciśnieniowego. Będąc w centrum, przysiądź koniecznie w słynnej Minister Cafe. Oprócz doskonałej kawy skosztować tu można najlepszych piw rzemieślniczych oraz zjeść coś pysznego na słodko i wytrawnie. Będąc przy Bramie Poznania, zajrzyj do La Ruiny, a w pobliżu Rynku, na ul. Św. Wojciech, zrelaksuj się w Piece of Cake.

POZA MIASTEM

Ponad jedną czwartą województwa wielkopolskiego zajmują lasy zielone – Wielkopolski Park Narodowy czy Puszcza Zielonka z Dziewiczą Górą przyciągają całe rodziny o każdej porze roku. Miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć to malowniczo usytuowane Pałac w Rogalinie z legendarnymi kilkusetletnimi dębami oraz Zamek w Kórniku z najstarszym i największym w Polsce arboretum (ogrodem dendrologicznym).

Do stolicy Wielkopolski dojedziesz pociągami PKP Intercity – zarówno ekspresami, jak i połączeniami ekonomicznymi.

Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl