Według legendy Praga swoją nazwę legendarnej czeskiej księżniczce Libuszy, córce Kroka, najbardziej rezolutnej ze wszystkich sióstr. Libusza do dziś jest ważnym symbolem dla Czechów, a pomnik upamiętniający księżniczkę i jej męża, Przemysława Oracza, można zobaczyć na wzgórzu Wyszehrad. Pod wpływem swojego widzenia, jakiego doświadczyła na owym wzgórzu, kazała poddanym iść nad Wełtawę i rozpocząć budowę osady tam, gdzie mężczyzna buduje próg domu (po czesku „próg” to „prah”). Ten dom miał być miejscem dla przyszłych książąt – Pragą.

PRAGA DZIŚ

Czeska stolica swój rozkwit zawdzięcza Karolowi VI, który w 1364 roku objął czeski tron. Właśnie za jego panowania założono pierwszy uniwersytet w Europie Środkowej – Univerzita Karlova. Wtedy też powstało Nowe Miasto, dzięki któremu Praga stała się największą aglomeracją w Europie na północ od Alp. Praga, jaką znamy w obecnym kształcie, powstała w 1784 roku z połączenia pięciu niezależnych ośrodków: Starego Miasta, Nowego Miasta, Jesofova, Małej Strany i Hradczan. Zabytkowe centrum od 1992 roku znajduje się na liście zabytków UNESCO.

BYĆ JAK KRÓL

Hradczany, dawna dzielnica czeskich królów, to bez wątpienia miejsce, gdzie stopę postawić musi każdy turysta. To tu, jak w soczewce, skupiają się najznamienitsze praskie zabytki. Słynna Złota Uliczka, bazylika św. Jerzego, ogrody królewskie z Belwederem, katedra św. Wita oraz kompleks Zamku Królewskiego, który został częściowo udostępniony dla zwiedzających po aksamitnej rewolucji – wszystkie te atrakcje przyciągają rokrocznie do Pragi rzeszę turystów (w 2016 roku było to 7,07 miliona!) Znajduje się tu także kompleks barokowych budynków sakralnych – znany pod wspólną nazwą Loreta – i dzielnica Nowy Świat, w której łatwo znaleźć cichy zaułek pozbawiony obecności turystów, i gdzie w spokoju cieszyć się można np. szklanką spienionej, chmielowej hladinki.

NAJPIĘKNIEJSZY ŚREDNIOWIECZNY MOST W EUROPIE

Fot. Ryan Lum

Ma ponad 500 metrów długości, blisko 10 metrów szerokości, oparty jest na 15 filarach i 2 podporach skrajnych – dzieło średniowiecznej inżynierii w Europie. Budowę Mostu Karola rozpoczęto w 1357 roku. Pierwotnie postawiono na nim prosty krzyż, ozdobne posągi pojawiły się dopiero w czasach baroku. Jedną z nich była figura św. Jana Nepomucena, która zgodnie z legendą przynosi szczęście – trzeba dotknąć znajdującej sie pod nią płaskorzeźby. Most wieńczy zabytkowa Brama Mostowa, stanowiąca część obwarowań praskiej starówki. Warto wspiąć się na jej wieżę, by móc podziwiać panoramę stolicy: doskonale widoczne Hradczany i starówki.

W RYTMIE ROCK’N’ROLLA

Praga to miasto świadome swej tradycji, ale też wyzwolone, pełne śladów walk o wolność. Osoby, które chciałyby poznać stolicę Czech od bardziej rebelianckiej strony, koniecznie powinny zobaczyć symbol miłości i pokoju – ścianę Johna Lennona, na której od lat 80. regularnie powstają graffiti ku czci tego legendarnego muzyka i Beatlesów. Początkowo była wyrazem buntu młodzieży wobec reżimowej władzy i zapełniano ją hasłami wolnościowymi, co doprowadziło do starć między rządem a lennonistami (tak nazwano młodych studentów przeciwstawiających się komunizmowi). Do dziś ściana służy jako miejsce, gdzie każdy może napisać to, co mu w duszy gra – bez żadnych zakazów i obostrzeń!

ŽIŽKOV – NA PRADZE PRAGI

Tak jak Berlin ma swój Kreuzberg, Paryż – Montmartre, a Warszawa – Pragę, tak czeska stolica ma Žižkow. Dzielnica położona na prawym brzegu Wełtawy to raj dla współczesnej cyganerii, artystów, miłośników niestandardowej muzyki i kina. Tutaj, obok wielu małych galerii, mieszczą się Palác Akropolis, ktory jest klubokawiarnią, galerią, miejscem ze sceną muzyczną i teatralną, oraz niezależne kino Areo, które można nazwać arthousem. Na Žižkowie, zwanym czasem Wolną Republiką, znajduje się też słynna ulica Bořivojova, na którą przypada najwięcej barów na metr kwadratowy w całym mieście. Oprócz licznych kawiarni i pubów oferujących słynne czeskie piwa, znaleźć tu można wiele hospod serwujących tradycyjne jedzenie w rozsądnych cenach. W Wolnym Žižkovie nietrudno też o second-handy i miejsca, w których można swobodnie spędzać czas pod gołym niebem, rzucając frisbee czy grając w kometkę.