Puszcza Kampinoska

Najbliższe stacje kolejowe: Sochaczew, Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna

Obszar tego sąsiadującego z Warszawą parku narodowego od północy ograniczony jest jednym z najbardziej dzikich fragmentów doliny Wisły. Można tu spotkać majestatycznego łosia i podziwiać ponadstumetrowe wydmy śródlądowe. Południowe obszary obfitują w romantyczne krajobrazy doliny Bzury. Niezapomniane wrażenia zapewni wycieczka zabytkową wąskotorówką z Sochaczewa aż do Tułowic, niemal do samej puszczy.

Rozlewiska Narwi

Najbliższe stacje kolejowe: Łapy, Białystok

„Polska Amazonia” zachwyca miłośników dzikiej natury. Wszystko za sprawą dziesiątek rozgałęziających się koryt rzeki Narwi w środkowym jej biegu. W tym miejscu woda płynie leniwie po soczystej, zielonej dolinie, pełnej sitowia i śródlądowych wysp. Utworzono tutaj Narwiański Park Narodowy, uwielbiany przez miłośników trekkingu oraz jazdy rowerem.

Jura Krakowsko-Częstochowska

Najbliższe stacje kolejowe: Częstochowa, Myszków, Zawiercie

Jeden z najmniej docenianych skarbów Polski jest fenomenem w skali europejskiej. Matka Natura wyrzeźbiła tutaj swoimi siłami baśniowe wapienne formacje skalne, fantazyjne bramy, okna – niektóre z nich widać już podczas podróży pociągiem z Warszawy do Katowic lub z Katowic do Częstochowy. To wspaniałe miejsce dla fanów wycieczek rowerowych (przez tę krainę przebiega Szlak Orlich Gniazd). Jura obejmuje spory obszar, ale jej najpiękniejsze zakątki znajdują się w części północnej, w okolicach Olsztyna i Gór Sokolich, w środkowej (zamki w Mirowie i Bobolicach oraz Ogrodzieniec w Podzamczu) oraz na południu – tereny Ojcowskiego Parku Narodowego i Dolinek Podkrakowskich. Jeśli dodamy do tego możliwość zwiedzania jurajskich jaskiń i warowni, to atrakcji wystarczy tutaj na całkiem długi urlop.

Kraina Wygasłych Wulkanów

Najbliższe stacje kolejowe: Jelenia Góra, Bolesławiec

Jedno z najbardziej tajemniczych i pomijanych miejsc w Polsce leży na Pogórzu Kaczawskim, w województwie dolnośląskim, blisko płynącej na odcinku pomiędzy Jelenią Górą a Bolesławcem malowniczej rzeki Bóbr. To kraina zamków, zabytkowych miasteczek, ponadstuletnich mostów kolejowych i urokliwych jezior, ale co najważniejsze – raj dla miłośników geologii i natury. Na terenie parków krajobrazowych Doliny Bobru oraz Chełmy odnaleźć można fantazyjne odkrywki skał (np. Organy Wielisławskie) oraz wygasłe wulkany, z których najsłynniejszy – Ostrzyca Proboszczowicka – leży w samym środku tego regionu. Dojechać tam można pociągiem, a następnie eksplorować region pieszo lub na rowerze.

Klify Kaszubskie

Najbliższe stacje: Gdynia, Sopot

Piaszczyste klify, obmywane i formowane przez morskie fale, to niezwykłe skarby polskiego wybrzeża. Zobaczymy je w pobliżu Władysławowa, Jastrzębiej Góry (warto przy tej okazji odwiedzić tutejszą latarnię morską) i Gdyni (Orłowo). W tym ostatnim mieście polecamy też wybrać się na spacer wzdłuż brzegu w kierunku skweru Kościuszki lub lasami do dzielnicy Kamienna Góra.