Zadbaliśmy o to, by barwy narodowe były widoczne na torach. Kursuje po nich 20 lokomotyw ozdobionych okolicznościową, biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków. Ten wyjątkowy tabor wykorzystywany jest do obsługi połączeń w całej Polsce i za gra­nicą. Dodatkowo 60 EZT-ów, czyli nowocze­snych pociągów zespolonych – Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART – zostało udekorowa­nych naklejkami programu „Niepodległa”, z cyfrowo odświeżonym rękopisem Józefa Piłsudskiego.

Poznajemy Polskę

Chcemy także pokazać, jak piękny jest nasz kraj! Dlatego we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną w trakcie dwóch ostatnich weekendów września zorgani­zowaliśmy zwiedzanie z przewodnikami miejsc bezpośrednio związanych z odzy­skaniem przez Polskę niepodległości. Takie spacery odbyły się w Gdyni, Krakowie, Poznaniu oraz Warszawie i każdy chętny mógł bezpłatnie wziąć w nich udział. Uczestnicy spacerów otrzymali dodatkowo darmowe bilety do muzeów, m.in. do Mu­zeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego i Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu, Muzeum Mary­narki Wojennej w Gdyni oraz do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Każdy ma swoje sposoby

Doskonale wiemy, że każdy Polak znajduje swój sposób na świętowanie niepodległości, dlatego zorganizowaliśmy konkurs, w którym zapytaliśmy: jaki? Była to niepowtarzalna okazja, żeby pokazać, jak ważna jest dla nas wolność, którą odzyskaliśmy 100 lat temu. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu zdjęć lub przygotowaniu filmów pokazujących pomysły na uczczenie niepodległości. Zgłoszenia były przyjmowane w mediach społecznościowych przez dwa tygodnie, a na autorów najlepszych prac czekały atrakcyjne nagrody. Dziś te najciekawsze zdjęcia i filmy można zobaczyć na muralu na warszawskim Solcu, w który zostały wplecione w formie radosnych biało-czerwonych rysunków. Zachęcamy do obejrzenia go na żywo – będzie dostępny do listopada 2019 roku – lub przyjrzenia się każdemu szczegółowi po kliknięciu w ten link. Dodatkowo można również podejrzeć, jak wyglądały prace – wystarczy kliknąć tu.

Chcesz wiedzieć, jak jeszcze świętujemy niepodległość? Obejrzyj film, który pod mecenatem PKP Intercity nakręcił Reżyser Życia.