1. Pomorze: Koszalin, Jamno, Mielno, Łazy, Jamno, Koszalin

Wycieczkę rozpoczynamy na dworcu kolejowym w Koszalinie, skąd wychodzimy przejściem podziemnym na ul. Dworcową. Niemal przez całą trasą ciągnie się ścieżka rowerowa, a miejscami tradycyjną asfaltówkę można zastąpić drogą przez las. W Koszalinie warto zobaczyć średniowieczne mury obronne, neogotyckie budowle oraz gotycką katedrę z XIV wieku, a w Jamnie spróbować pysznej ludowej kuchni. W plecaku dobrze mieć kostium kąpielowy, bo pięknych plaż i rekreacyjnych kurortów pod drodze nie zabraknie!

2. Mazury: Suwałki, Krzywe, Stary Folwark, Magdalenowo, Wigry, Czerwony Folwark, Mikołajewo, Czerwony Krzyż, Bryzgiel, Gawrych Ruda, Płociczno, Suwałki

Start z dworca kolejowego w Suwałkach. Droga wiedzie głównie po gruntowych traktach, przez lasy, ale momentami będzie okazja wjechać na asfaltowe odcinki. Cała droga prowadzi przez dosyć płaski jak na Suwalszczyznę teren. Szlaki są też bardzo dobrze oznaczone, więc trudno się zgubić. W Wigrach warto zwiedzić klasztor Kamedułów, a w Płocicznie należącym do Wigierskiego Parku Narodowego stację i muzeum Wigierskiej Kolei Wąskotorowej.

3. Dolny Śląsk: Jelenia Góra, Łomnica, Wojanów, Bobrów, Karpniki, Mysłakowice

Ta trasa to spotkanie zarówno z historią, jak i zabytkową architekturą, ponieważ na Dolnym Śląsku skupia się aż 25 proc. wszystkich pałaców i zamków w Polsce. Kotlina Jeleniogórska zawiera aż 20 zespołów pałacowych i dworskich, wśród których znajdują się neogotyckie zamki, wieże obronne, renesansowe dwory, barakowe pałace i unikalne rezydencje. Na naszej trasie na uwagę z pewnością zasługują: Pałac Łomnica w Łomnicy, Pałace Wojanów i Wojanów-Bobrów, Pałac Dębowy w Karpnikach i Zamek Karpniki.

4. Podlasie: Puszcza Białowieska: Czeremcha, Kuzawa, Repczyce, Dobrowoda, Policzna PKP, Czechy Orlańskie, Witowo, Piaski, Orzeszkowo, Hajnówka

Rozpoczynająca się w Czeremszy trasa nie należy do trudnych, a orientację w terenie ułatwiają szlaki rowerowe. Przez większość trasy towarzyszy nam linia kolejowa, więc w razie potrzeby można szybko zakończyć wyprawę i wrócić do punktu startu. Po drodze przejedziemy przez rezerwat „Czechy Orlańskie”, a w Orzeszkowie warto zatrzymać się, by zwiedzić drewnianą cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego.

5. Wielkopolska: Poznań AWF, Dębina, Zalewy Nadwiślańskie, Puszczykowo, Mosina

Tę trasę rozpoczynamy od poznańskiej AWF, a dokładnie od ul. Piastowskiej, z której podążamy za czerwonymi znakami ścieżki rowerowej aż do Puszczykowa. Po drodze mijamy Klub Sportowy „Czarna Kula”, zrzeszający zawodników profesjonalnie zajmujących się grą w kręgle, a także przejeżdżamy przez rezerwat przyrody Zalewy Nadwarciańskie, gdzie można podejrzeć pracę bobrów oraz wiele gatunków ptaków. Tą widokową trasą dojedziemy do Puszczykówka i Muzeum Arkadego Fiedlera, jednego z najciekawszych prywatnych muzeów w Polsce.