Fot. T. Mazur

Góry Stołowe w Sudetach to unikalne pasmo górskie – jedne z nielicznych w Europie formacji płytowych. Płyty piaskowca ułożone poziomo, jedne na drugich, stwarzają wypiętrzenia płaskie „jak stół”. Utworzony przed 24 laty Park Narodowy Gór Stołowych zachwyca unikalnym krajobrazem, nienaruszoną przyrodą i samymi skałami, które uformowane w niezwykłe kształty, jak żadne inne poruszają ludzką wyobraźnię, przywodząc na myśl fantastyczne skojarzenia.

Co, gdzie i jak

Aby zwiedzić Góry Stołowe nie potrzeba szczególnych umiejętności ani doskonałej kondycji. Ich najwyższy szczyt, Szczeliniec Wielki, wznosi się na wysokość 919 m n.p.m., a wejść na niego można po wędrówce, z którą nawet niedoświadczony piechur powinien sobie bez problemu poradzić. Dzięki temu są to wymarzone góry do odwiedzenia z dziećmi. Dobre połączenia drogowe z pobliskimi miejscowościami uzdrowiskowymi (Kudową-Zdrój, Dusznikami i Polanicą) oraz pociągi PKP Intercity do Kłodzka pozwalają na sprawną komunikację. Ci, którym zależy na bazie noclegowej u stóp gór, mogą skorzystać z noclegu w agroturystyce w miasteczkach Radków i Karłowie lub zatrzymać się w górskich schroniskach na Szczelińcu lub w Pasterce.

Nie tylko Szczeliniec

Fot. E. Cieślik

Szczeliniec Wielki, należący do Korony Gór Polskich, to najsłynniejsza atrakcja Gór Stołowych. Prowadzą do niego malownicze górskie ścieżki przez las i rezerwat krajobrazowy. Po wspięciu się na szczyt można zachwycić się panoramą gór widoczną z jednego z kilku tarasów widokowych oraz posilić się posiłkiem serwowanym w schronisku PTTK. Popękana i zwietrzała powierzchnia szczytu tworzy niezwykłe „skalne miasto”, zbudowane ze skał o fantasmagorycznych formach. Wśród formacji nazwanych kształtami, jakie przywodzą na myśl, zobaczyć można m.in. Wielbłąda, Mamuta, Słonia, Małpę czy Psa; zajrzeć można też do głębokich wąwozów i rozpadlin („Piekiełko”, „Diabelska Kuchnia”). Najwyższym punktem Szczelińca jest wysoka na 12 metrów skała „Fotel Pradziada” (zwana też „Tronem Liczyrzepy”), którą zwiedzały jedne z najznamienitszych osobistości, m.in. Johann Wolfgang Goethe.

Obłędne skały

Fot. T. Mazur

Szczeliniec to jednak nie jedyna robiąca tak ogromne wrażenie atrakcja Gór Stołowych. Równie zniewalająca trasa turystyczna wiedzie do Błędnych Skał. Nazwany tak labirynt ma powierzchnię ok. 22 ha. Wznosi się na wysokości 853 m n.p.m. i obejmuje swym zasięgiem zespół osobliwych form skalnych. Aby w pełni poczuć niezwykłą atmosferę tego miejsca i uniknąć tłumu turystów należy wybrać się tam poza sezonem lub wczesnym rankiem. Wtedy gęsty las na wzniesieniu skalnym otoczony jest mgłą, potęgującą niespotykane wrażenie obcowania z cudem natury. Często zatłoczone turystami wąskie korytarze i skały o niezwykłych nazwach („Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Kwoka” itd.) zwiedzane w samotności zdradzają tajemnice miasta zaklętego w kamień. Tajemnicza aura labiryntu wywołuje jednocześnie niepokój i zachwyt. Piękno natury wydaje się być tu dziełem magii, nie zaś chemii, fizyki i geologii.