Fot. Tomasz Gębuś
Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego położony jest na południu Polski w województwie śląskim. Obejmuje obszar Beskidów Zachodnich, wraz ze szczytami Wielką Czantorią, Skrzycznym i Baranią Górą, na stokach której swój bieg rozpoczyna najważniejsza polska rzeka – Wisła.
Park powstał w 1998 roku i zajmuje obecnie 38 620 ha. Wyróżnia się charakterystycznymi skałkami piaskowymi, często przyjmującymi fantazyjne kształty. Część z nich jest zaliczana do pomników przyrody. Na terenie parku znajdują się źródła Czarnej i Białej Wisełki dające początek Wiśle.
Park składa się z kilku rezerwatów przyrody utworzonych z myślą o zbiorowiskach roślinnych, charakterystycznych dla tego rejonu zespołów leśnych.
Barania Góra – górski las mieszany, przechodzi w bór wysokogórski.
Czantoria – dolnoreglowe zbiorowiska leśne z jaworem, jesionem i klonem.
Dolina Łańskiego Potoku – podgórski łęg jesionowy i nadrzeczna olszyna górska.
Jaworzyna – jaworzyna górska, buczyna górska i buczyna karpacka.
Kuźnie – dominuje drzewostan świerkowy.
Stok Szyndzielni – przeważają lasy bukowe.
Wisła – rezerwat faunistyczny, szczególnej ochronie podlega tu pstrąg potokowy w naturalnym środowisku.
Świat zwierząt
Teren Parku zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt, w tym ptaki (drozd obrożny, świergotek górski, głuszec, jarząbek) oraz duże ssaki (wilk szary, ryś euroazjatycki, niedźwiedź brunatny). W licznych jaskiniach Beskidu można spotkać nietoperze (podkowca małego, nocka orzęsionego i nocka wąsatka). Świat ryb reprezentują głowacz pręgopłetwy i głowacz białopłetwy.
Miejsce stworzone do wypoczynku
Beskid Śląski jest obszarem doskonale przygotowanym dla turystów – zarówno dorosłych, jak i tych mniejszych. Bez względu na porę roku zawsze znajdą się atrakcje, które wypełnią czas – dobrze oznakowane szlaki turystyczne, trasy rowerowe, punkty widokowe i parki linowe. W sezonie zimowym turyści korzystają z wyciągów krzesełkowych, orczykowych i talerzykowych. Zimową stolicą regionu jest Szczyrk, gdzie znajduje się najwięcej tras zjazdowych na Podbeskidziu (łącznie ponad 60 km) i działa największy ośrodek narciarski – Centralny Ośrodek Sportu.
Piesze wędrówki
Góry to przede wszystkim wędrówki po szlakach, podczas których można podziwiać piękne krajobrazy i zapomnieć o zgiełku miasta. Najbardziej znanym i najdłuższym w Polsce jest Główny Szlak Beskidzki mający 500 km, który biegnie od Ustronia do Wołosatego w Bieszczadach i przechodzi przez najwyższe partie Beskidów. Szlak wiedzie przez kilka miejscowości, które warto odwiedzić, m.in. Ustroń, Wisłę, Brennę czy Szczyrk.
W Wiśle Głębce rozpoczyna się zielony szlak prowadzący wprost do Schroniska PTTK na Stożku. Zdobycie szczytu nie jest trudne – trasa to kamienista droga, dostępna także dla dzieci. Podczas wędrówki można zaobserwować dzikie zwierzęta, co jest niezwykłym przeżyciem nie tylko dla najmłodszych.
Odpocząć od zgiełku
Tereny parku związane są nierozłącznie z góralską tradycją i kulturą. Jakie miejsca i miejscowości zasługują na szczególną uwagę?
Koniaków – wieś słynąca z koronkarek, które szydełkują najsłynniejsze w Polsce koronki.
Istebna – wieś z zabytkowymi kościółkami, ośrodkiem narciarskim z wyciągiem krzesełkowym oraz wyznaczonymi szlakami turystycznymi.
Zabytkowa Rotunda w Cieszynie z XII wieku, która widnieje na banknocie dwudziestozłotowym.
Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu – ciekawy park rozrywki i nietypowy ogród zoologiczny, spodoba się szczególnie dzieciom.
Barania Góra – tutaj biją źródła Czarnej i Białej Wisełki dające początek Wiśle, a ze szczytu góry roztacza się piękna panorama Beskidu Śląskiego.
Pociągami PKP Intercity dojedziesz m.in. do Wisły, Ustronia czy Węgierskiej Górki.
Więcej informacji na intercity.pl