Były noce muzeów i bibliotek, teraz czas na księgarnie. Już 20 września odbędzie się I edycja Nocy Księgarń. Spotkania autorskie, koncerty, wystawy, całonocne czytanie książek, konkursy i warsztaty dla dzieci. W ostatni weekend lata na czytelników czeka kilkadziesiąt wydarzeń organizowanych w księgarniach w całym kraju. Które z nich warto odwiedzić jeszcze w trakcie wakacji? Przedstawiamy najciekawsze kurorty księgarskie w Polsce.

NIE TYLKO NA LEŻAKU

Książka na plaży? Odpoczywających w Trójmieście odsyłamy po fachowe porady do Księgarni Rodzinnej Szymelka, położonej w centrum Gdyni. Literatura młodzieżowa, poradniki, wydawnictwa popularnonaukowe i komiksy – w Szymelce cała rodzina znajdzie lekturę na wakacje. Nad morzem literackich atrakcji można szukać też w sopockiej księgarni Ambelucja, która znajduje się w samym centrum przepięknego kurortu. Placówka regularnie organizuje warsztaty edukacyjne dla dzieci i rodziców. Na miejscu można też rozsiąść się w fotelu i wypić przepyszną kawę.

Z WIZYTĄ U CIOCI

Na północno-zachodnich rubieżach Polski warto natomiast zajrzeć do Szczecina. W centrum miasta na turystów czeka FiKa, autorska księgarnia oferująca wyselekcjonowaną literaturę dla młodych czytelników. Książki poleca tam przesympatyczna ciocia FiKa, która w 2018 roku została wyróżniona w prestiżowym konkursie Polskiej Sekcji IBBY (International Board of Books for Young People) za upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

KOZI GRÓD ZAPRASZA

Księgarnia Między Słowami to miejsce, którego nie można pominąć podczas zwiedzania bocznych uliczek Starego Miasta w Lublinie. Tam, przy filiżance kawy i książce, czas podobno płynie wolniej. W księgarni na turystów czekają bezpłatne informatory turystyczne. Między Słowami znajduje się w pobliżu Domu Słów i Izby Drukarstwa – to dwie turystyczne gratki dla czytelników.

NA TRASIE KOLEI

Piotrkowska 181 to obowiązkowy punkt na mapie Łodzi. Nieopodal Muzeum Włókiennictwa działa księgarnia Ossolineum. W księgozbiorze ma kilkaset regionaliów. Placówka stworzyła także własną grę, dzięki której turyści poznają najpiękniejsze zabytki miasta. Z Łodzi warto wybrać się do Koluszek, położonych na trasie słynnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Tamtejsza księgarnia Skład Główny znajduje się zaledwie 500 metrów od dworca. Jej założyciele należą do Stowarzyszenia Historia Koluszek i chętnie opowiedzą o mieście i regionie. Pobyt w centrum Polski kończymy w księgarni Róża w Sieradzu, która własnym sumptem wydała regionalne baśnie napisane przez młodych sieradzan. W pobliżu znajduje się pomnik Antoniego Cierplikowskiego – najsłynniejszego polskiego fryzjera.

SIOSTRY ZE STOLICY

Przesiadka w Warszawie? Po krótkim spacerze z Dworca Centralnego zaglądamy do Tajfunów – jedynej księgarni w Polsce specjalizującej się w literaturze wschodnioazjatyckiej. W ofercie ma ona tytuły wydawane po polsku, angielsku i japońsku. Zwiedzającym pałac w Wilanowie polecamy wizytę w kluboksięgarni dziecięcej Badet, gdzie na młodych turystów czeka bogaty program edukacyjny. Zajęcia dla dzieci odbywają się tam właściwie codziennie. Po całym dniu podroży polecamy natomiast odpoczynek nad brzegiem Wisły. W pobliżu warszawskich bulwarów można zahaczyć o księgarnię Dwie Siostry, która oprócz lektur serwuje kawę i zimne napoje. Wracając na dworzec, warto wstąpić też do księgarni Korekty przy placu Zbawiciela. Można tam nabrać sił przed podrożą lub popracować (Wi-Fi) w ogródku pełnym kwiatów i książek.

W SERCU KUJAW

Czytelników planujących urlop z książką w ręce w otoczeniu architektury wpisanej na listę światowego dziedzictwa
UNESCO odsyłamy na toruńską starówkę. Księgarnia Kafka i Spółka oraz Toruński Antykwariat Księgarski to miejsca, których nie można pominąć podczas wizyty w mieście Kopernika. Obie księgarnie znajdują się na Starym Mieście, w pobliżu planetarium i Muzeum Toruńskiego Piernika. Podczas wakacji na malowniczych Kujawach zachęcamy również do wizyty w Bydgoszczy, we Włocławku i ich okolicach. Bydgoska księgarnia Skrzynka na bajki serwuje autorski wybór literatury nie tylko dziecięcej, lecz także tej dla dorosłych, oraz orzeźwiające lemoniady z Koziej Zagrody w Cichostowie. We Włocławku, niespełna trzy kilometry od uzdrowiska Wieniec-Zdrój, działa Księgarnia Gdańscy. Na turystów czekają tam mapy, przewodniki oraz specjalna strefa wypoczynkowa z leżakami.

DOLNOŚLĄSKIMI SZLAKAMI

W trakcie zwiedzania zabytkowej części Wrocławia zatrzymajmy się w Cocofli. Co niedzielę księgarnia organizuje bezpłatne warsztaty dla dzieci, a dorosłym do lektury serwuje aromatyczne kawy i wina. Dodatkowy dzień urlopu na Dolnym Śląsku warto spędzić w Brzegu Dolnym. Nieprzerwanie od 50 lat, w przepięknej, zabytkowej części miasta, działa tam rodzinna Księgarnia Stanisława Skrzyńska. W wakacje odgrywa ona rolę nieoficjalnego punktu informacji turystycznej. Sam Brzeg Dolny leży natomiast w pobliżu klasztoru pocysterskiego w Lubiążu – prawdziwej perły regionu!

WŚRÓD ZIELENI

Kraków to nie tylko Wawel i Sukiennice. Nowa Huta, przemysłowa część miasta, jest jedną z najbardziej zielonych dzielnic stolicy Małopolski. Na jej obszarze znajduje się aż 16 parków. Tam działa też Cafe NOWA Księgarnia, idealne miejsce do lektury w ciszy i spokoju. Podobna atmosfera panuje w księgarni Kornel i Przyjaciele, położonej tuż przy polsko-czeskiej granicy, w samym sercu cieszyńskiej starówki, pomiędzy pięknym rynkiem a historyczną Studnią Trzech Braci i Cieszyńską Wenecją. Warto zajrzeć tam w drodze do naszych południowych sąsiadów.

WYJĄTKOWE KSIĘGARNIE

Wakacje to dobry moment na nadrobienie czytelniczych zaległości. Podczas podroży po Polsce wstąp do niebanalnej księgarni po ciekawą lekturę. Do Trójmiasta, Szczecina, Łodzi, Warszawy, Torunia, Wrocławia i Krakowa wygodnie dojedziesz pociągami PKP Intercity. Znajdź dogodne połączenie na intercity.pl.