Zwiedzanie Mazur i Warmii najlepiej rozpocząć w Olsztynie, który stanowi świetną bazę do dalszych wypraw. Choć do Krainy Tysiąca Jezior amatorzy żagli i wszelkich sportów wodnych przybywają latem, to swoim pasjom mogą oddać się także zimą. Skute lodem jeziora oraz mroźny, orzeźwiający wiatr to doskonałe połączenie, a lista atrakcji jest długa.

Żeglowanie na lodzie

Mazury i Warmia świetnie nadają się do uprawiania żeglarstwa lodowego. Ślizganie się po zamarzniętych akwenach dostarczy solidnej dawki adrenaliny. Warto wiedzieć, że do szusowania bo-jerami nie jest potrzebny patent. Jednak początkujący powinni uprawiać ten sport pod czujnym okiem instruktora.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Lubiący duże prędkości i mocne przeżycia mogą uprawiać snowtubing (ekstremalną jazdę po śniegu na gumowym, pompowanym kole ciągniętym przez quada) oraz snowkiting (zimową odmianę popularnego kitesurfingu). Po tak intensywnym dniu najlepiej zrelaksować się przy wieczornym grillowaniu na lodzie, które często oferują organizatorzy zimowych aktywności.
Ponadto w Krainie Tysiąca Jezior można przełamać swoje słabości, zażywając lodowej kąpieli. Warmia i Mazury zimą to raj dla morsów. Jeśli jednak mamy ochotę na mniej ekstremalne doznania, warto zdecydować się na wędkowanie w przeręblu czy kulig.

Dla narciarzy

Ci, którzy zdecydowanie wolą na nartach zjeżdżać niż biegać, również znajdą na Mazurach i Warmii coś dla siebie. Czeka na nich sześć stoków narciarskich: Góra Chrobrego w Elblągu, Szelment w Jeleniowie, Okrągłe w miejscowości o tej samej nazwie, Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie, Piękna Góra k. Gołdapi oraz Kartasiówka k. Olsztyna. Wszystkie są wyposażone w wyciągi i sztuczne naśnieżanie, a z ich szczytów można podziwiać wspaniałą zimową panoramę jezior.

Kajaki zimą

Miłośnicy kajakarstwa, dla których niska temperatura nie jest przeszkodą, powinni udać się na Mazury Południowe. W tym rejonie są organizowane najpopularniejsze spływy – przez rzeki Pisę i Nidkę. Oczywiście pamiętajmy o ciepłym i nieprzemakalnym ubraniu.

Dla smakoszy

Będąc na Mazurach, koniecznie należy spróbować kartaczy zwanych też cepelinami, czyli klusek z masy mączno-ziemniaczanej, nadziewanych najczęściej mięsem mielonym. Porcja tego regionalnego dania to doskonały posiłek po zimowych szaleństwach na stoku.

Co warto zobaczyć w Olsztynie?

Miłośnicy historii koniecznie powinni wybrać się do Zamku Kapituły Warmińskiej, obecnie siedziby Muzeum Warmii i Mazur.
Do Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego najlepiej wybrać się po zachodzie słońca, szczególnie jeśli pogoda jest bezchmurna. Wtedy za pomocą teleskopów można podziwiać gwieździsty nieboskłon. Placówka oferuje również zajęcia edukacyjne pod sztucznym niebem, wyświetlanym dzięki nowoczesnemu systemowi projekcyjnemu.