Na styku trzech górskich szlaków

Położony nad jeziorem, otoczony przez górskie szczyty Żywiec to doskonałe miejsce dla miłośników zarówno sportów górskich, jak i wodnych. Z miasta prowadzą trzy szlaki górskie oraz dwa nizinne, a Jezioro Żywieckie to idealna baza do uprawiania żeglarstwa czy windsurfingu. Ponadto, historyczna zabudowa, piękna architektura i mnóstwo miejskich atrakcji co roku przyciągają tysiące turystów.

Dwa zamki z historią w tle

Mat. pras. Urzędu Miasta Żywiec

W centrum Żywca zainteresowanie wzbudzają dwa starannie odnowione zamki. Jeden z nich, pochodzący z XV wieku, zachwyca renesansowymi krużgankami i attykami. Charakter eleganckiej rezydencji nadali budynkowi magnaci Wielopolscy oraz przedstawiciele austriackiej dynastii Habsburgów. Obecnie w Starym Zamku działa muzeum, w którym na wystawach czasowych można obejrzeć takie eksponaty jak archeologiczne wykopaliska czy dawne narzędzia tortur. Przy zamkowym dziedzińcu, otoczonym malowniczym parkiem, znajduje się klimatyczna kawiarnia „Rycerska”, gdzie można sprawić sobie iście królewską ucztę.

Nieopodal Starego Zamku leży kolejna perła architektury – pochodzący z XIX wieku Pałac Habsburgów. Jego wnętrze jest również udostępniane turystom, a w lustrzanej komnacie organizowane są wydarzenia artystyczne. Aż do 2012 roku pałac zamieszkiwała Maria Krystyna Habsburg, ostatnia potomkini arystokratycznego rodu, która zmarła w Żywcu w wieku 88 lat.

Spacer z arystokratką

Przechadzając się po pałacowym parku, można przysiąść na ławeczce z posągiem Alicji Habsburg, matki Marii Krystyny oraz żony arcyksięcia Karola Olbrachta. Podczas II wojny światowej księżna walczyła w Armii Krajowej, po zakończeniu wojny planowała powrócić na swoje włości, jednak władze komunistyczne zmusiły ją do emigracji do Szwecji. Wykonana z brązu, przez Bronisława Krzysztofa, naturalnej wielkości rzeźba przedstawia arystokratkę siedzącą z chustką z herbem Habsburgów w dłoni.

Domek Chiński

To nie koniec historycznych atrakcji, na które można trafić, spacerując po pałacowym parku w Żywcu. Wśród zieleni stoi Domek Chiński – zabytkowa altana wybudowana w XVIII wieku przez magnacki ród Wielopolskich. Dziś dwupiętrowy budynek, zbudowany na planie ośmiokąta, jest siedzibą przytulnej kawiarni i galerii.

Dla najmłodszych

W żywieckim parku warto zajrzeć też do Stajni Miejskiej z pięknymi końmi oraz Mini Zoo, w którym można spotkać pawie, kanarki, kozy, papugi, osiołki i daniele. To miejsce na pewno przypadnie do gustu dzieciom.

Podbeskidzie w wersji mini i maksi

Kolejnym ciekawym miejscem na turystycznej mapie Żywca jest Park Miniatur „Od Komorowskich do Habsburgów”. Wokół Nowego Zamku zgromadzono 23 miniatury budowli wykonanych przez kolejnych właścicieli miasta – są tu okoliczne pałace, dwory, leśniczówki i budowle sakralne. Ponadto, w pałacowych salach zostały zorganizowane ekspozycje pokazujące tradycję, zwyczaje i życie codzienne kolejnych rodów związanych z tym wyjątkowym miejscem.

Raj dla miłośników złocistego trunku

Z kolei dorośli powinni zajrzeć do Muzeum Browaru Żywiec ulokowanego w wykutych w skale dawnych piwnicach fermentacyjnych. W 18 salach w interesujący sposób pokazano tu tradycję warzenia żywieckiego piwa produkowanego tu od 1856 roku. W nowoczesnym muzeum można też przejść się po replice XIX-wiecznej uliczki oraz zajrzeć do galicyjskiej, tradycyjnej karczmy oraz słynnej przed II wojną światową warszawskiej Restauracji Żywieckiej.

Rynek pełen folkloru

Wędrówkę po Żywcu warto zakończyć odpoczynkiem na malowniczym rynku, gdzie bez problemu znajdziemy wiele przytulnych kawiarni i restauracji oraz stragany z rękodziełem. Na przełomie lipca i sierpnia w amfiteatrze pod Grojcem odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej, podczas którego można zapoznać się z lokalną kulturą i polskim folklorem.

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie z Warszawy do Zwardonia przez Żywiec – IC „Inka”.

Więcej informacji na intercity.pl