Stale rosnąca liczba pasażerów pokazuje, że wyruszając w podróż, Polacy częściej wybierają kolej. Przekonują ich do tego coraz nowocześniejsza flota oraz kolejne udogodnienia na pokładzie pociągów. Graficzna prezentacja miejsc to rozwiązanie, dzięki któremu każdy może w intuicyjny sposób wybrać najlepsze dla siebie miejsce, zgodnie ze swoimi preferencjami czy potrzebami.

Marek Chraniuk,
Prezes Zarządu PKP Intercity
INTERNET W EIP

PIERWSZA JEDNOSTKA PENDOLINO ZOSTAŁA WYPOSAŻONA W WI-FI W GRUDNIU 2018 ROKU. OD TEGO CZASU, ZGODNIE Z PRZYJĘTYM HARMONOGRAMEM, PRZEPROWADZANY BYŁ MONTAŻ BEZPRZEWODOWEGO INTERNETU WE WSZYSTKICH UŻYTKOWANYCH AKTUALNIE POCIĄGACH KATEGORII EXPRESS INTERCITY PREMIUM (EIP). ZGODNIE Z WCZEŚNIEJSZYMI DEKLARACJAMI ZAKOŃCZYŁ SIĘ PLANOWO, W LISTOPADZIE 2019 ROKU.

Obecnie dostęp do bezprzewodowego internetu jest zapewniony w 341 składach i wagonach PKP Intercity. Z usługi można skorzystać w 19 pociągach Pendolino, 20 jednostkach PesaDART i 20 składach Flirt3 oraz 282 wagonach należących do przewoźnika. Montaż Wi-Fi w ostatnim, dwudziestym składzie Pendolino, który aktualnie jest naprawiany we Włoszech, odbędzie się po jego powrocie do Polski. Zgodnie z założeniami realizowanego przez spółkę programu inwestycyjnego „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”, do 2023 roku z bezprzewodowego internetu będzie można skorzystać w co najmniej 77 proc. pociągów przewoźnika.

Usługa darmowego Wi-Fi cieszy się dużym zainteresowaniem podróżnych. W ciągu 10 miesięcy funkcjonowania bezprzewodowego internetu w pociągach EIP skorzystało z niego ponad 708 tys. pasażerów, co daje średnio ponad 2,3 tys. osób dziennie.

WYBÓR MIEJSC STAJE SIĘ PROSTSZY

CZY ZNASZ JUŻ NAJNOWSZE UDOGODNIENIE W SYSTEMIE INTERNETOWEJ SPRZEDAŻY BILETÓW, KTÓRE WPROWADZIŁO PKP INTERCITY? PASAŻEROWIE POCIĄGÓW PENDOLINO, FLIRT3 I PESADART, CZYLI NOWOCZESNYCH SKŁADÓW ZESPOLONYCH, MOGĄ ŁATWO WYBIERAĆ MIEJSCA NA MAPIE POCIĄGU, KTÓRYM PLANUJĄ PODRÓŻOWAĆ.

Graficzna prezentacja miejsc pojawia się po wyborze konkretnego połączenia oraz wskazaniu liczby pasażerów i ewentualnych ulg im przysługujących, a także określeniu, czy pasażer chce skorzystać z miejsc specjalnych, takich jak np. dla osób z niepełnosprawnościami, w przedziale rodzinnym czy dla podróżujących z rowerem. Na dole ekranu wystarczy nacisnąć przycisk „Wybierz miejsce ze schematu”. Wyświetla się wówczas układ miejsc w danej części pociągu, które można łatwo zaznaczyć. Na tym etapie pasażer może zdecydować, czy woli siedzieć przy oknie, czy przy korytarzu. Zobaczy, gdzie jest wejście, toaleta, miejsce na bagaże. Nowe rozwiązanie ułatwia także wybieranie miejsc obok siebie w przypadku podróży z rodziną czy znajomymi.

Inwestycja w udoskonalanie internetowego systemu sprzedaży jest odpowiedzią na rosnącą popularność tego sposobu kupowania biletów. W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku bilety zdalnie – za pośrednictwem strony internetowej intercity.pl lub aplikacji mobilnej kupiło 46 proc. pasażerów, a kasy wybrało 42 proc.