„Jakaś ciemna moc wyrywała go z domu, pędziła na dworzec, pchała do wagonu – jakiś nieprzezwyciężony nakaz zmuszał do porzucenia nieraz wśród głębokiej nocy wygodnego posłania, wiódł jak skazańca przez labirynt ulic, usuwając z drogi tysiące przeszkód, wsadzał do przedziału i wysyłał w szeroki świat” – tak o jednym ze swych zakochanych w kolei bohaterów w poetycki sposób pisał Stefan Grabiński (1887-1936), określany mianem polskiego Edgara Allana Poe. Wielokrotnie w swych opowiadaniach dawał wyraz fascynacji światem lokomotyw, szyn, zwrotnic i peronów. Dziś powiedzielibyśmy, że Grabiński opisywał w swych pracach mikoli. Ten neologizm jest skrótowcem powstałym z określenia „miłośnik kolei”, oznaczającym turystę z zapałem zwiedzającego wszelkie miejsca związane z ulubionym środkiem lokomocji. Przyjrzyjmy się zatem atrakcjom, które każdego mikola przyprawią o szybsze bicie serca.

Mikol (miłośnik kolei) to miłośnik wszystkiego, co łączy się z koleją żelazną. Jest nie tylko podróżnikiem, lecz także pasjonatem obiektów związanych z tą formą podróżowania.

CO ZOBACZYĆ?

KOLEJKOWO – MINIATUROWY ŚWIAT
Ponad 1,2 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 970 metrów torowisk, 27 lokomotyw, 118 wagonów, mosty, tunele i, rzecz jasna, pasażerowie – świat kolei w miniaturze wiernie odwzorowuje rzeczywistość. Takie niezwykłe makiety zobaczyć można w CH Europa Centralna w Gliwicach oraz na terenie Dworca Świebodzkiego, należącego do najstarszych tego typu obiektów we Wrocławiu.

kolejkowo.pl

Mat. prasowe Kolejkowo – Gliwice

WIADUKT Z HORRORU
Stalowa konstrukcja w Pilchowicach waży ponad 350 ton. To najwyższy most kolejowy w Polsce – odległość paraboli od dna przepływającego pod mostem Bobru wynosi 38 metrów. W 1945 roku obiekt został uszkodzony wskutek wybuchu, jednak w krótkim czasie przywrócono go do użytku. Dziś odwiedzany jest przez turystów, którzy przybywają tu, by podziwiać niezwykłe widoki na Jezioro Pilchowickie i pobliską tamę. Przed kilkoma laty ukazano go w grze komputerowej – wielokrotnie nagradzanym horrorze „Zaginięcie Ethana Cartera” – rozsławiając malowniczą okolicę na całym świecie.

TUNEL TAJEMNIC
Dwa najdłuższe obecnie tunele kolejowe w Polsce (liczące 1560 i 1601 metrów) łączą Wałbrzych z Jedliną-Zdrojem. Dłuższy (i młodszy, bo drążony w latach 1907-1912) wciąż jest użytkowany, drugi (powstały w latach 70. XIX wieku) można dziś bezpiecznie przebyć na piechotę. Jego historia wiąże się z legendarnym złotym pociągiem, który służył w czasie II wojny światowej jako schron dla specjalnych składów kolejowych.

ZIELONY MOST
Paryski Coulée verte René-Dumont, znany też jako Promenade plantée, to niezwykły ekologiczny korytarz ciągnący się na zabytkowym moście nieczynnej XIX-wiecznej linii kolejowej. Dziś spotkamy tutaj przede wszystkim odpoczywających z książką w dłoni lub uprawiających poranny jogging mieszkańców. W podcieniach budowli umiejscowiono natomiast kameralne kawiarenki i sklepiki.

POCIĄG DO NIEBA
Zabytkowy, stojący we Wrocławiu parowóz Ty2-1035 to jedna z najciekawszych tego typu instalacji artystycznych w Polsce. Obiekt waży 74 tony, skonstruowany został w 1944 roku w zakładach Orenstein & Koppel, a obecnie stoi na pikującym w niebo fragmencie toru z 32 metalowymi podkładami.

pociagdonieba.org

GDZIE SPAĆ?

Hostel Train Hokutosei

TOKIO WITA!
Hostel Train Hokutosei, stojący przy wyjściu nr 4 ze stacji Bakurochō, urządzony został w konwencji wagonu sypialnego. Pochwalić się może jednak nie tylko oryginalnym, kolejowym wystrojem, lecz także wysokimi ocenami gości – a wszystko to w przystępnej cenie. Doba w stylizowanym na przedział pokoju wieloosobowym to koszt około 70 zł.

global.trainhostelhokutosei.com

ZABYTKOWA BRUKSELA
Stolica Belgii gości mikoli w niepowtarzalnym obiekcie Train Hostel, sąsiadującym z muzeum kolejnictwa. Zlokalizowany jest on w przepięknym, zabytkowym budynku z 1910 roku, na dachu którego stoi… najprawdziwszy wagon sypialny! Pokoje zaaranżowane są w przedziałach, które jeszcze do niedawna były częścią czynnych składów.

trainhostel.be

NOC W WAGONIE
Train Lodge w Amsterdamie oferuje noclegi w oryginalnych wagonach kolejowych – klimatyzowanych i wyposażonych w pełen węzeł sanitarny. W sumie do dyspozycji są 132 łóżka w 44 przedziałach. Hostel umożliwia ponadto wynajęcie wagonu dla 33 osób, a także przestrzeni wyłącznie dla kobiet.

trainlodge.com

Stacja Białowieża

U CARA MIKOŁAJA
W budynku dworca kolejowego Białowieża Towarowa, wybudowanego w 1903 roku dla cara Mikołaja II, funkcjonuje Restauracja Carska, przy której urządzono nietypowy hotel. Na torze stoi skład wagonów stylizowanych na carskie salonki, służących obecnie za luksusowe apartamenty. Można tu także skorzystać z sauny i tradycyjnej ruskiej bani.

carska.pl

GDZIE ZJEŚĆ?

ZŁOTY POCIĄG
Wałbrzych to dziś zagłębie legend o ukrytym, pełnym skarbów składzie kolejowym. Do tradycji tej nawiązuje Złota Stacja – zaprojektowane ze smakiem miejsce pełne kolejowych gadżetów. Lokal szczyci się również bogatym wyborem piw rzemieślniczych i burgerami, które są tutejszą specjalnością.

zlotastacja.pl

KAWA NA STACJI
Tuż przy Starym Rynku w Poznaniu działa Stacja Cafe & Pub, o wystroju inspirowanym klimatem kolejowego dworca. W środku znajdziemy nawet szyny tramwajowe, osadzone w brukowanej posadzce. Z menu można wybrać dania na ciepło, przekąski, sałatki i pieczone na miejscu ciasta.

stacjacafe.pl

ESTAKADA SOBOTNIEJ NOCY
Ta niezwykła wrocławska budowla, wzniesiona w latach 1896-1901, przypomina paryski Coulée verte René-Dumont. Liczy 620 metrów i aż 67 murowanych sklepionych przęseł. W przeciwieństwie do francuskiego odpowiednika, górą wciąż kursują pociągi, z kolei przestrzeń pod torami, podobnie jak w Paryżu, mieści liczne sklepiki, jadłodajnie i kawiarenki, takie jak Soul Train czy Pociąg Pub.

CO PRZECZYTAĆ?

DEMON RUCHU
Opowiadania Stefana Grabińskiego to lektura obowiązkowa dla każdego mikola. Legalnym źródłem, do którego warto sięgnąć w podróży, jest strona wolnelektury.pl, na której znajdziemy m.in. cykl opowiadań kolejowych pod wspólnym tytułem „Demon ruchu”. Ich bohaterami są zarówno podróżni, jak i kolejarze, a akcja toczy się na dworcach i w pociągach.

wolnelektury.pl

ORIENT EXPRESS
Gorąca premiera Wydawnictwa Poznańskiego! Książka autorstwa Torbjørna Færøvika, norweskiego historyka, dziennikarza i globtrottera, pokazuje świat widziany przez okna najsłynniejszego z pociągów. Autor wyrusza w dwumiesięczną trasę przez dwanaście krajów, z pasją opowiadając o mijanych zakątkach i poznawanych ludziach. Wybieramy się zatem w podróż, którą przed nami odbyli Mata Hari, Agatha Christie, Graham Greene, Alfred Hitchcock oraz królowa Elżbieta II. W każdym z 22 miast czekają na autora (i czytelnika!) niezwykłe opowieści, dotyczące nie tylko tajemnic luksusowego Orient Expressu, lecz także przekazujące wiedzę na temat europejskich i bliskowschodnich krajów.

wydawnictwopoznanskie.com

„Orient Express. Świat z okien najsłynniejszego pociągu” to książka, nad którą magazyn „W Podróż” objął patronat.