W TRASĘ!

W całej Europie w drugą niedzielę grudnia wszedł w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Dla podróżujących z PKP Intercity oznacza to bogatszą ofertę i więcej połączeń, dla przewoźnika natomiast wzrost pracy eksploatacyjnej o ponad 3 mln pociągokilometrów, co da ponad 66 mln pociągokilometrów w skali całego rozkładu jazdy.

400 MIEJSCOWOŚCI

PKP Intercity wprowadza dodatkowe postoje na 28 stacjach – tym samym zostanie przekroczona liczba 400 miejscowości, w których zatrzymują się pociągi przewoźnika. Po wielu latach przerwy pasażerowie z Żagania i Żar znów zaczną podróżować do stolicy pociągiem TLK „Konopnicka” relacji Zielona Góra – Warszawa. Uruchomienie tego składu jest odpowiedzią na postulaty lokalnych społeczności i potwierdzeniem, że wsłuchujemy się w głos pasażerów. Także mieszkańcy Zgorzelca zyskają dostęp do usług PKP Intercity. Dzięki wykorzystaniu efektu elektryfikacji linii nr 278 prowadzącej do tego miasta, skierowano tam pociąg IC „Nałkowska” z Warszawy. Zakończenie prac modernizacyjnych umożliwi zmianę tras części pociągów łączących Wrocław i Szczecin – pojadą przez Legnicę i Lubin. Zostaną również uruchomione pociągi między Gorzowem Wielkopolskim a Kostrzynem. Nasze składy zatrzymują się w nowych miejscach, np. w Wołominie i Grodzisku Mazowieckim.

NOWE POCIĄGI

Na tory wyruszają nowe połączenia, takie jak TLK „Nogat” łączący Elbląg i Warszawę oraz EIC „Banach” z Przemyśla do Gdyni, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę powracający na Podkarpacie. Podczas szczytów przewozowych pojedzie także TLK „Słupia” relacji Łódź – Warszawa – Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe. Znacznie prościej przejedzie się także z Krynicy-Zdroju na Sądecczyznę. PKP Intercity uruchomi dwa codzienne połączenia i jedno weekendowe. W znaczny sposób poprawi się także oferta dla Sądecczyzny. Region, dotychczas obsługiwany jedynie pociągiem weekendowym, zyska pociąg codzienny, zapewniający komunikację zarówno z Warszawą, jak i z Trójmiastem. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji także codzienny pociąg do Wrocławia i Katowic.

WIĘCEJ POŁĄCZEŃ

Do rozkładu wraca siedem par pociągów z Warszawy do Lublina trasą podstawową przez Pilawę i Dęblin. Powrócą także bezpośrednie połączenia stolicy województwa lubelskiego z innymi miastami, m.in. Wrocławiem, Katowicami, Krakowem, Rzeszowem i Kielcami. Wykorzystane zostaną pierwsze efekty trwającej modernizacji linii E30, co umożliwi poprawę skomunikowania Śląska z Podkarpaciem. Liczba par pociągów między Katowicami a Krakowem wzrośnie z jednej do ośmiu. PKP Intercity uruchomi też nowy pociąg EIC „Paderewski”, który połączy Warszawę z Poznaniem.

POCIĄGIEM NA SAMOLOT

Ważną nowością jest uruchomienie linii komunikacyjnej z Łodzi Fabrycznej do stacji Warszawa Lotnisko Chopina. Połączenia te będę skorelowane z rozkładem lotów PLL LOT, a rozkład został ułożony w taki sposób, aby możliwy był także dojazd do pracy z kierunku linii łódzkiej w rejony zagłębia biurowego na Służewcu. Sześć par pociągów w tej relacji będzie obsługiwanych nowoczesnymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi PESA Dart.

ZA GRANICĘ

Czeka nas intensywny rozwój oferty międzynarodowej, szczególnie przez południową granicę. Pojawi się nowy pociąg z Przemyśla do Grazu przez Kraków i Wiedeń – uzgodniony wspólnie z partnerami z Austrii i z Czech. Trasa pociągu TLK „Rozewie” zostanie wydłużona do Żyliny, co zapewni atrakcyjne połączenie w turystyczne regiony północnej Słowacji – zarówno z Trójmiasta, jak i Poznania, Wrocławia oraz Śląska. Komunikację pomiędzy Przemyślem a Ostrawą zapewni także nowy pociąg TLK „Galicja”, umożliwiający przesiadkę w Przemyślu, do Lwowa i Kijowa, a połączenia na zachód od czerwca wzmocni dodatkowa, piąta para pociągów pomiędzy Warszawą a Berlinem. IC „Batory” z Pragi i Budapesztu poprowadzi grupę wagonów do Moskwy, zaś IC „Mickiewicz” relacji Warszawa – Brześć – Warszawa będzie skomunikowany z pociągiem do Mińska.

WYBÓR MIEJSC STAJE SIĘ PROSTSZY!

PKP Intercity wprowadziło kolejne udogodnienie dla podróżnych. Pasażerowie pociągów Pendolino, Flirt3 i PesaDART, czyli nowoczesnych składów zespolonych, mają możliwość łatwego wyboru miejsc na mapie członu pojazdu, w którym planują podróżować. Rozwiązanie to wprowadzone zostało dla połączeń realizowanych od 15 grudnia br., czyli od dnia wejścia w życie nowego rocznego rozkładu jazdy. Graficzna prezentacja miejsc pojawia się po wyborze konkretnego połączenia oraz wskazaniu liczby pasażerów i ewentualnych ulg im przysługujących, a także określeniu, czy pasażer potrzebuje skorzystać z miejsc specjalnych, takich jak np. dla osób z niepełnosprawnościami, w przedziale rodzinnym czy dla osób z rowerem. Na dole ekranu wystarczy nacisnąć przycisk „Wybierz miejsce ze schematu”. Wyświetla się wówczas schemat układu miejsc w danej części pociągu, które można łatwo zaznaczyć. Na tym etapie pasażer może zdecydować, czy woli siedzieć przy oknie, czy przy korytarzu. Zobaczy, gdzie jest wejście, toaleta, miejsce na bagaże. Nowe rozwiązanie ułatwia także wybieranie miejsc obok siebie w przypadku podróży z rodziną czy znajomymi.