CZYM ZAJMUJE SIĘ PANI NA CO DZIEŃ W PKP INTERCITY? CO W TYM ZAJĘCIU JEST NAJCIEKAWSZE, A CO NAJTRUDNIEJSZE?

Moimi głównymi obowiązkami są realizacja umów zawartych na dostawę części zamiennych do taboru, planowanie oraz utrzymywanie stanów magazynowych. Zajmuję się również merytorycznym uzgadnianiem faktur za zakup części. W mojej pracy zdecydowanie nie ma miejsca na monotonię, nasze procesy są ciągle ulepszane, realizujemy nowe zadania oraz cele. Każdy przypadek, z jakim mam styczność, jest inny, dzięki czemu ciągle uczę się czegoś nowego.

JAKIE UMIEJĘTNOŚCI ORAZ CECHY CHARAKTERU SĄ PRZYDATNE W PANI PRACY?

To zależy. Są sytuacje, kiedy niezbędna jest umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz szybkiego działania, a także takie, w których pośpiech nie jest wskazany i spokojnie trzeba przemyśleć wszystkie opcje. W codziennych obowiązkach przydaje się również zdolność analitycznego myślenia oraz wyciągania wniosków z dostępnych danych.

JAK TRAFIŁA PANI DO PKP INTERCITY?

Ze spółką jako pracodawcą spotkałam się po raz pierwszy na targach pracy na Politechnice Warszawskiej w 2015 roku. Był to czas, w którym musiałam wybrać firmę, w której mogłabym odbyć praktyki zawodowe. Po rozmowie z przedstawicielami PKP Intercity zdecydowałam się zaaplikować. Dostałam zaproszenie na rekrutację, którą przeszłam pomyślnie, i w ten oto sposób znalazłam się w Zakładzie Centralnym PKP Intercity na warszawskim Grochowie.

CO PANI STUDIOWAŁA I CZY IDĄC NA TE STUDIA, WIEDZIAŁA JUŻ, ŻE CHCE PO NICH PRACOWAĆ NA KOLEI?

Ukończyłam logistykę i technologię transportu kolejowego na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej. Do momentu wyboru specjalności do końca nie byłam pewna kierunku, który chcę obrać, ostatecznie zdecydowałam, że zwiążę się z koleją. Idąc na studia oraz w ich trakcie, nie wiedziałam jeszcze, jaka jest moja wymarzona praca, ani nie miałam ułożonej w głowie ścieżki kariery. Stwierdziłam, że gdy przyjdzie na to czas, zacznę poszukiwania. Zdecydowanie nie żałuję, że znalazłam się w PKP Intercity. Dzięki temu mogłam określić, w czym czuję się dobrze i – wybierając kierunek studiów magisterskich – podjęłam już w pełni świadomą decyzję. Obecnie jestem studentką Szkoły Głównej Handlowej na specjalizacji zarządzanie w łańcuchu dostaw.

KONTYNUUJE PANI RODZINNE TRADYCJE CZY JEST PIERWSZĄ OSOBĄ PRACUJĄCĄ NA KOLEI?

W mojej rodzinie jestem pierwszą osobą pracującą na kolei. W okolicach miejscowości, z której pochodzę, przez 17 lat, do 2017 roku, ruch kolejowy nie był prowadzony, gdyż istniejąca linia jednotorowa nie była używana. Stąd też do 21. roku życia nie miałam okazji podróżować pociągiem. (śmiech)

JAKIE BYŁY PANI OCZEKIWANIA WOBEC PRAKTYK W PKP INTERCITY ORAZ PIERWSZE WRAŻENIA Z NIMI ZWIĄZANE? JAK PÓŹNIEJ ZWERYFIKOWAŁA JE RZECZYWISTOŚĆ?

Nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać. Byłam pełna obaw co do tego, jak to będzie – czy moja wiedza nie okaże się zbyt mała, czy poradzę sobie z powierzonymi mi zadaniami… Rzeczywistość bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Trafiłam na cierpliwe, chętne do dzielenia się wiedzą osoby – myślę, że lepiej już nie mogłam. Podczas praktyk nauczyłam się bardzo wiele, zyskując przy tym pewność siebie. Dodatkowo moja ciekawość „kolejowa” została w dużym stopniu zaspokojona.

UCZESTNICZY PANI W TARGACH I INNYCH WYDARZENIACH SKIEROWANYCH DO STUDENTÓW I ABSOLWENTÓW. CZY JEST DUŻE ZAINTERESOWANIE PRACĄ W PKP INTERCITY?

Na targach pracy nasze stoisko cieszyło się sporym zainteresowaniem. Wiele razy podchodzono do nas, by zapytać, czy znajdzie się praca dla osób studiujących na danym kierunku oraz co możemy zaoferować absolwentom jako spółka. Częste było przy tym nastawienie, że dla ludzi z takim, a nie innym wykształceniem nie będzie żadnych ofert. Mogliśmy ich mile zaskoczyć propozycją pracy, stażu lub praktyk. Myślę, że brakuje świadomości na temat tego, co robimy w naszej firmie. Dużo osób jest przekonanych, że zatrudniamy głównie maszynistów oraz konduktorów. Targi pracy są idealną okazją do pokazania, że jest inaczej i że szukamy osób z różnym wykształceniem.