Wbrew stereotypom komunikacja międzypokoleniowa może mieć silne podstawy. Zarówno osoby starsze, jak i dzieci mają określone potrzeby edukacyjne, wymaga­ją ćwiczeń koordynacji ruchowej, sprawności fizycznej i manualnej, aktywności poprawiających koncentrację i pamięć czy pracy nad cierpliwością i dokładnością. Każda z tych dwóch grup dysponuje także wolnym cza­sem na rozwijanie pasji i zainteresowań.

ŚCIEŻKA DO ZDROWIA

Opieka nad wnukami zwykle wiąże się z konieczno­ścią bycia w ruchu. Nie należy się jednak obawiać podjęcia aktywności – dzięki niej można wiele zyskać. Regularne spacery wspierają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, obniżają poziom cholesterolu we krwi i spowalniają tempo rozwoju choroby wieńcowej. Marsz wpływa także na poprawę nastroju i samopo­czucia, szczególnie jeśli w jego czasie można cieszyć się towarzystwem innych osób. Wiosenna temperatura zachęca do wycieczek do lasu czy parku. Nawet krótkie wędrówki sprzyjają odkrywa­niu przez najmłodszych świata roślin i zwierząt, nowych zapachów czy kolorów. Starsi opiekunowie mogą zabrać ze sobą aparat fotograficzny, a następnie podpowie­dzieć juniorom, aby fotografowali wszystko to, co zwróci ich uwagę. Wybrane zdjęcia warto wywołać, opisać i umieścić w specjalnym albumie. Będzie on wartościową i piękną pamiątką.

WSPOMNIENIA Z DZIECIŃSTWA

Przedszkolaki bez wątpienia zainteresują się tym, czym bawili się dziadkowie, gdy byli w ich wieku. Obiekty z dawnych lat zebrano w Miejskim Muzeum Zabawek w Karpaczu oraz w Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju.

WSPÓLNE GOTOWANIE

W przypadku małych dzieci bardzo ważna jest stymulacja rozwoju sensorycznego, czyli nauczenie mózgu odpo­wiedniej interpretacji i reakcji na bodźce otrzymane przez wszystkie zmysły. Wspólne zajęcia z dziadkami w kuchni poprawią integrację sensoryczną. Mieszanie, ugniata­nie, odmierzanie i przelewanie – te wszystkie czynności bardzo dobrze uaktywniają receptory małych dłoni. Młody człowiek uczy się cierpliwości, dokładności i pracy zespo­łowej. Dla dziadków natomiast przygotowanie wspólnych posiłków to szansa, aby podzielić się swoją wiedzą i do­świadczeniem kulinarnym, a przy okazji odkryć nowe smaki i aromaty. W trakcie gotowania dobrze jest podążać za tempem dziecka, tłumacząc mu przebieg całego procesu, zamiast karcić za ślady mąki na ubraniu.

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

W życiu wielu wnuków dziadkowie odgrywają ważną rolę i niewątpliwie są dla nich autorytetami. Maluchy chętnie słuchają, gdy opiekunowie opowiadają im o świecie. Aby pokazać pociechom, jak wyglądali ich przodko­wie, warto sięgnąć do rodzinnego albumu. Oglądając fotografie, można jednocześnie snuć fascynującą historię o modzie z ubiegłego wieku, o tym, jak dawniej wyglądały ulice naszego miasta, oraz poprosić dziecko o opisanie, co według niego się zmieniło, a co pozostało aktualne aż do dziś.

W TO MI GRAJ!

Mówi się, że krzyżówki, rebusy i łamigłówki odmładzają mózg. Regularnie gimnastykując umysł, seniorzy popra­wiają pamięć, koncentrację, szybkość myślenia, a nawet zdolności twórcze. W podeszłym wieku ważne jest, aby nie przejść na intelektualną emeryturę. Doskonałą stymulacją dla starszych i młodszych będzie wspólne rozwiązywanie zagadek matematycznych, szukanie niepasujących elementów na rysunkach czy rysowanie labiryntów. Kolejną propozycją są gry językowe, np. po­dawanie na zmianę słów na wybraną literę alfabetu. W zależności od wieku dziecka można wprowadzić okre­ślone kategorie, takie jak „świat zwierząt” czy „bohatero­wie bajek”. Wiele uciechy daje też zabawa w „Dokończ zdanie”. Jeden z graczy wypowiada dowolne słowo, np. „kot”. Drugi uczestnik rozrywki proponuje swój wyraz, np. „zaglądał”. Jak dalej rozwinie się ta historia?


PÓŁ GODZINY GIMNASTYKI DZIENNIE

Tyle wystarczy, aby pomimo wieku zachować doskonałą sprawność fizyczną. Ćwiczenia można wykonywać w domu i zaprosić do wspólnej gimnastyki wnuki. Należy przy tym pamiętać, aby ruchy były spokojne, a trening dopasowany do stanu zdrowia, nieobciążający stawów. Urozmaiceniem aktywności będzie wesoła, rytmiczna muzyka – zapytajmy dziecko o ulubioną piosenkę lub melodię. Najmłodszych zapewne zainteresują także kolorowe akcesoria: wstążki, piankowe piłeczki czy hula-hoop.

PUZZLE ĆWICZĄ UMYSŁ

Układanie puzzli pobudza pracę mózgu w każdym wieku. W przypadku osób starszych ćwiczy pamięć i koncentrację, pozytywnie wpływa na ośrodki kory mózgowej, które odpowiadają za funkcje poznawcze, a z biegiem czasu tracą sprawność. U dzieci natomiast są wsparciem w nauce kształtów i kolorów, logicznego myślenia oraz widzenia przestrzennego. Pamiętajmy jednak o odpowiednim doborze stopnia trudności układanek. Bawiąc się z maluchem, zacznijmy od kilku elementów, aby się nie zniechęcił. Ze starszym wnukiem układajmy już bardziej skomplikowane obrazy, aby rozwijać jego pamięć i zdolności manualne.